co może pełnomocnik?

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

co może pełnomocnik?

Postprzez karabasz39 » Wt, 25 lut 2003, 23:59

Witam!
Proszę o poradę.
Pan X chce żebym mu pomagał w kancelarii roszczeń ubezpieczeniowych jako pełnomocnik kancelarii ( X nie jest prawnikiem, a kancelaria nie jest kancelarią prawniczą. X "dochodzi" roszczeń bezpośrednio od ubezpieczyciela sprawcy wypadku, bez udziału sądu).
Podobno wystarczy, jeśli na pełnomocnictwie naklei się znaczki skarbowe. O ile się nie mylę - chodzi o pełnomocnictwo w zakresie tzw. zwykłego zarządu ( ogólne).ˇDo czego mnie upoważnia takie pełnomocnictwo? Robiąc "wszystko" za pomocą pełnomocnictwa jestem jakby pracownikiem kancelarii, ale pomija się wszelkie opłaty typu ZUS itp.?
Mam jeszcze jedno pytanie:
Czy klient kancelarii może mnie - jako jej pełnomocnika - upoważnić do reprezentowania go przed ubezpieczycielem sprawcy wypadku ( zgodnie z art. 96 i 99 k.c?), Czy też może wystawić upoważnienie na "kancelarię", żeby kancelaria ( czyt.: jej pracownicy, pełnomocnik) mogli go reprezentować?
karabasz39
karabasz39
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 26 lut 2003, 10:30

Pan X chce żebym mu pomagał w kancelarii roszczeń ubezpieczeniowych jako pełnomocnik kancelarii ( X nie jest prawnikiem, a kancelaria nie jest kancelarią prawniczą. X "dochodzi" roszczeń bezpośrednio od ubezpieczyciela sprawcy wypadku, bez udziału sądu).
Podobno wystarczy, jeśli na pełnomocnictwie naklei się znaczki skarbowe. O ile się nie mylę - chodzi o pełnomocnictwo w zakresie tzw. zwykłego zarządu ( ogólne).ˇDo czego mnie upoważnia takie pełnomocnictwo?


Zgodnie z art. 98 kc, pełnomocnictwo ogólne obejmuje umocowanie do czynności zwykłego zarządu. Do czynności przekraczających zakres zwykłego zarządu potrzebne jest pełnomocnictwo określające ich rodzaj, chyba że ustawa wymaga pełnomocnictwa do poszczególnej czynności.

Robiąc "wszystko" za pomocą pełnomocnictwa jestem jakby pracownikiem kancelarii, ale pomija się wszelkie opłaty typu ZUS itp.?


Pełnomocnictwo nie przesądza o stosunku prawnym łączącym Cię z mocodawcą.

Mam jeszcze jedno pytanie:
Czy klient kancelarii może mnie - jako jej pełnomocnika - upoważnić do reprezentowania go przed ubezpieczycielem sprawcy wypadku ( zgodnie z art. 96 i 99 k.c?), Czy też może wystawić upoważnienie na "kancelarię", żeby kancelaria ( czyt.: jej pracownicy, pełnomocnik) mogli go reprezentować?


Jaki status prawny ma kancelaria ?
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość