pełnomocnik PILNE

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

pełnomocnik PILNE

Postprzez romcia » Śr, 2 paź 2002, 13:34

czy pracownik spółki nie będący udziałowcem ani członkiem zarządu moze byc ustanowiony p3ełnomocnikiem przy zawieraniu umów z członkami zarządu?
Art 108 K.c. jakoś niejasny jest dla mnie... :(
romcia
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez CHomik » Śr, 2 paź 2002, 14:28

czy pracownik spółki nie będący udziałowcem ani członkiem zarządu moze byc ustanowiony p3ełnomocnikiem przy zawieraniu umów z członkami zarządu?
Art 108 K.c. jakoś niejasny jest dla mnie... :(


Jeżeli spółka zamierza ustanowić pełnomocnikiem członka zarządu do zawarcia umowy z innym członkiem zarządu, należy rozważyć, czy nie spowoduje to naruszenia interesów spółki, a w szczególności nie doprowadzi do kolizji interesów spółki i członka zarządu. W orzecznictwie (np. wyrok NSA z 8 kwietnia 1999 r., sygn. akt S.A./Bk 94/98) przyjmuje się, że członek zarządu może zostać ustanowiony pełnomocnikiem do zawarcia umowy z innym członkiem zarządu.

Również w Twoim przypadku nie widze przeszkód do ustanowienia takiego pełnomocnictwa na pracowniku.
CHomik
 

Postprzez romcia » Śr, 2 paź 2002, 15:43

A czy takie pełnomocnictwo zawarte z pracownikiem musi być sporządzone w formie aktu notarialnego?
romcia
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 2 paź 2002, 16:57

Jeżeli do zawarcia z członkiem zarządu umowy wymagana jest szczególna forma, problem rozwiązuje art. 99 § 1 kc, który wymaga udzielenia pełnomocnictwa w tej samej formie. Należy pamiętać, że mówimy o pełnomocniku, który może być powołany tylko uchwałą zgromadzenia wspólników (art. 210 ksh), co wyklucza podjęcie uchwały bez odbycia zgromadzenia wspólników w trybie art. 227 § 2 ksh.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez romcia » Cz, 3 paź 2002, 07:19

A co to znaczy forma szczególna ? Czyli jaka ? Co oprócz pisemnego pełnomocnictwa podpisanego przez zarząd i uchwalonego na zgromadzeniu wspólników.
Poza tym troche to dziwne wszystko. Jesli ustanowią mnie pełnomocnikiem do podpisania umowy o pracę z członkiem zarządu będącym udziałowcem tzn. że co ,że ja mam z nim podpisać umowę ? Trochę to śmieszne...
romcia
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 3 paź 2002, 09:55

A co to znaczy forma szczególna ? Czyli jaka ?



Np. jeśli umowa, którą ma zawierać w imieniu mocodawcy pełnomocnik, powinna być zawarta w formie aktu notarialnego, pełnomocnictwo tez powinno być w tej formie.

Co oprócz pisemnego pełnomocnictwa podpisanego przez zarząd i uchwalonego na zgromadzeniu wspólników.


Jeśli do zawarcia umowy wystarcza zwykła forma pisemna, ujęta w protokole uchwała zgromadzenia wspólników o udzieleniu pełnomocnictwa powinna wystarczyć.

Jesli ustanowią mnie pełnomocnikiem do podpisania umowy o pracę z członkiem zarządu będącym udziałowcem tzn. że co ,że ja mam z nim podpisać umowę ?


Tak, będziesz podpisywała (zawierała) umowę w imieniu spółki.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez romcia » Cz, 3 paź 2002, 10:41

A jak rozumiec art 243 § 3 ?
Przepraszam że tak męcze ale strona prawna to nie jest najmocniejsza moja strona :D
romcia
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez romcia » Cz, 3 paź 2002, 10:43

Oczywiście pytam o art z ksh
heh troche roztrzepana jestem :D
romcia
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 3 paź 2002, 11:01

Romciu,
art. 243 § 3 stanowi, że członek zarządu i pracownik spółki nie mogą być pełnomocnikami na zgromadzeniu wspólników. Chodzi więc o to, że wymienione osoby nie mogą reprezentować wspólników podczas zgromadzenia wspólników. Nie ma jednak przeszkód, aby pracownik został przez zgromadzenie wspólników ustanowiony pełnomocnikiem.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez romcia » Cz, 3 paź 2002, 11:33

Marcinie, nie wiem jak mam Ci dziekować za pomoc :D
Co ja bym bez was-forumowiczów zrobiła?
Ja ze swojej strony też pomagam jak mogę i niech to się jakoś tak wszystko kręci ku chwale Ojczyzny :D
romcia
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Następna strona

Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość