Uzasadnienie wyroku

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Uzasadnienie wyroku

Postprzez loco » Pn, 4 lip 2005, 16:22

Strona postępowania sądowego z przyczyn obiektywnych nie może być obecna na rozprawie, na której z dużą dozą prawdopodobieństwa powinien zapaść wyrok. Nie będzie również miała możliwości osobistego dowiedzenia się o wyniku rozprawy, ani też wysłania w ustawowym terminie wniosku o pisemne uzasadnienie ewentualnego wyroku.
W związku z tym mam pytanie: czy prawnie skuteczne będzie wysłanie takiego wniosku przez stronę jeszcze przed terminem rozprawy sądowej?
Pzdr.
loco
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 4 lip 2005, 21:19

W związku z tym mam pytanie: czy prawnie skuteczne będzie wysłanie takiego wniosku przez stronę jeszcze przed terminem rozprawy sądowej?


Z orzecznictwa wynika, że nie.

Postanowienie Sądu Najwyższego - Izba Administracyjna, Pracy i Ubezpieczeń Społecznych
z dnia 15 września 2000 r.
I PKN 406/2000

Wniosek strony o doręczenie orzeczenia z uzasadnieniem złożony przed ogłoszeniem jego sentencji jest przedwczesny i nie wywołuje skutków procesowych, w tym zwłaszcza otwarcia terminu do wniesienia kasacji.

Uchwała Sądu Najwyższego - Izba Cywilna i Administracyjna
z dnia 30 czerwca 1989 r.
III CZP 67/89

Wniosek strony o sporządzenie uzasadnienia orzeczenia, nadany w polskim urzędzie pocztowym przed jego ogłoszeniem, nie jest skuteczny.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez loco » Pn, 4 lip 2005, 21:23

Wielkie dzięki za pomoc.
Pzdr.
loco
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Wt, 5 lip 2005, 17:20

Strona postępowania sądowego z przyczyn obiektywnych nie może być obecna na rozprawie, na której z dużą dozą prawdopodobieństwa powinien zapaść wyrok.


W zasadzie winna usprawiedliwić swą nieobecność i wnieść o nowy termin rozprawy i po kłopocie. No chyba że ta rozprawa to nie rozprawa ale sama publikacja wyroku, bo przewód sądowy został już wcześniej zamknięty i jest też po głosach stron.

Nie będzie również miała możliwości osobistego dowiedzenia się o wyniku rozprawy, ani też wysłania w ustawowym terminie wniosku o pisemne uzasadnienie ewentualnego wyroku.


Tu można ewentualnie rozważać złożenie wniosku o przywrócenie terminu o ile niemożność złożenia wniosku w terminie była niezależna od strony

W związku z tym mam pytanie: czy prawnie skuteczne będzie wysłanie takiego wniosku przez stronę jeszcze przed terminem rozprawy sądowej?


Podzielam zdanie Marcina że nie
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez loco » Wt, 5 lip 2005, 21:16

W zasadzie winna usprawiedliwić swą nieobecność i wnieść o nowy termin rozprawy i po kłopocie.


To rozprawa przed SOKiK. Obecność powoda w zasadzie nie jest konieczna, moim zdaniem nie jest celowe wnoszenie o nowy termin rozprawy. A jakie jest Twoje zdanie?
Pzdr.
loco
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 5 lip 2005, 23:19

To rozprawa przed SOKiK.
Czego dotyczy ?
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez loco » Wt, 5 lip 2005, 23:21

Dotyczy uznania postanowień wzorca umowy za niedozwolone.
Pzdr.
loco
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Śr, 6 lip 2005, 00:37

Miałem przyjemność przed tym sądem stanąć w takiej sprawie. ;)
Postępowanie dowodowe właściwie ogranicza się do wykazania, że pozwany posługuje się wzorcem umowy o określonej treści zawierającym kwestionowane pozwem postanowienie. Reszta jest kwestią oceny tego postanowienia przez sąd.
Jeśli zatem pozwany w odpowiedzi na pozew (której złożenie jest obowiązkowe, gdyż jest to sprawa gospodarcza) nie wypiera się stosowania wzorca umowy w kontaktach handlowych z konsumentami, to w mojej ocenie udział powoda w rozprawie jest zbyteczny.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez loco » Śr, 6 lip 2005, 09:26

Miałem przyjemność przed tym sądem stanąć w takiej sprawie.


Mam wrażenie, że wiem z kim rozmawiam.
A jeśli tak, to ślę pozdrowienia dla D.K. :-)
loco
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Śr, 6 lip 2005, 15:37

Mam wrażenie, że wiem z kim rozmawiam.
A jeśli tak, to ślę pozdrowienia dla D.K. :-)

:) Dziękuję i również pozdrawiam.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość