Uzasadnienie wyroku

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Uzasadnienie wyroku

Postprzez Pandar » Pn, 27 paź 2003, 00:38

Czy samo błędne wskazanie w uzasadnieniu wyroku podstawy jego wydania (art. 750 kpc w sprawie o zapłatę) może być podstawą apelacji?

Mój kontrahent właśnie w ten sposób zadziałał- wniósł apelację.
Jeśli ma rację, to ja przegram koszty sądowe przez niedouczenie (pomyłkę) sądu?
Pandar
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 27 paź 2003, 00:45

Dominuje pogląd, że nie można wnieść apelacji od samego uzasadnienia wyroku (a więc także jego podstawy prawnej), o ile nie kwestionuje się sentencji. Jeśli jednak Twój kontrahent przegrał sprawę w I instancji, to zapewne wniósł apelację także od samego rozstrzygnięcia.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Pandar » Pn, 27 paź 2003, 01:02

Pozwany wniósł apelację wnosząc o uchylenie wyroku i przekazanie sprawy SR do ponownego rozpoznania z bardzo krótkim uzasadnieniem. Podniósł w nim, że sąd rażąco naruszył przepisy prawa procesowego dopuszczając jako dowód wydruk korespondencji email i opierając na nim całe swoje rozstrzygnięcie (co nie do końca jest prawdą, gdyz są także inne dowody ale w uzsadnieniu sąd zaakcentował, że oparł wyrok właśnie na tym wydruku) i błędnie wskazał podstawę prawną wyroku przez co pozwany nie może merytorycznie ustosunkować się do niego.
Cała apelacja to jedna strona A4 :)
Pandar
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 27 paź 2003, 09:57

Pozwany wniósł apelację wnosząc o uchylenie wyroku i przekazanie sprawy SR do ponownego rozpoznania z bardzo krótkim uzasadnieniem.


Czyli zaskarżył cały wyrok. Nawiasem mówiąc, przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania powinno być wyjątkiem, a co do zasady sąd II instancji powinien wydać merytoryczne orzeczenie (tzn. oddalić apelację albo zmienić wyrok SR). Przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania może nastąpić tylko w przypadku stwierdzenia nieważności postępowania w I instancji lub w razie nierozpoznania przez sąd pierwszej instancji istoty sprawy albo gdy wydanie wyroku wymaga przeprowadzenia postępowania dowodowego w całości (art. 386 § 2 i § 4 kpc).


Podniósł w nim, że sąd rażąco naruszył przepisy prawa procesowego dopuszczając jako dowód wydruk korespondencji email i opierając na nim całe swoje rozstrzygnięcie (co nie do końca jest prawdą, gdyz są także inne dowody ale w uzsadnieniu sąd zaakcentował, że oparł wyrok właśnie na tym wydruku)


Co do dowodu z korespondencji e-mailowej, to rzeczywiście orzecznictwo podchodzi do niego niechętnie. Oczywiście, taki dowód nie jest wykluczony, ale pozwany może podnosić, że taki list do niego w ogóle nie dotarł.

i błędnie wskazał podstawę prawną wyroku przez co pozwany nie może merytorycznie ustosunkować się do niego.


Sama błędna podstawa prawna nie jest przesłanką do zmiany lub uchylenia wyroku, jeśli jednak odpowiada on prawu. Gdyby tak było, sąd II instancji powinien ograniczyć się do wytknięcia tego błędu SR w uzasadnieniu swojego wyroku, ale apelacja powinna zostać oddalona (co oznacza przegranie procesu).

Cała apelacja to jedna strona A4 :)


Nie zawsze obszerność apelacji świadczy o jej jakości ;). Ponadto skarżący w toku postępowania apelacyjnego może zmienić zarzuty podniesione w pisemnej apelacji, a także sformułować nowe, byle tylko mieściły się one w granicach zaskarżenia apelacyjnego. Dopuszczalne jest również zawsze ograniczenie przytoczonych zarzutów oraz przytaczanie zmienionego uzasadnienia powołanych już zarzutów lub ich uzasadnienia (art. 217 kpc).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Pandar » So, 15 lis 2003, 17:43

Po wniesieniu i opłaceniu apelacji sąd przysłał mi postanowienie o sprostowaniu oczywistej omyłki pisarskiej z następującym uzasadnieniem:
"Z uwagi na to, że sąd w uzasadnieniu zaskarżonego wyroku wskazując materialną podstawę prawną orzecznia omyłkowo określił ją jako art. 750 kpc zamiast art. 750 kc, należało z urzędu dokonać sprostowania uzasadnienia wyroku w w/w kwestii jako oczywistej omyłki pisarskiej. Z tych względów i na podstawie art. 350 & 1 i & 2 kpc należało orzec jak wyżej."

Zaczyna mnie poprostu wkurzać ten sąd. Od dwóch lat czekam na możliwość wyegzekwowania należności od dłużnika a tu jeszcze sąd sobie zabawę z "oczywistymi omyłkami pisarskimi" znalazł.

Zaraz jeszcze zacznie może prostować poprzez "skreślenie znaku & i zastąpienie go znakiem §" bo to też oczywista omyłka pisarska... A może ja mogę złożyć taki wniosek, ewentualnie zażalenie?
Jak się bawić, to na całego ;)
Pandar
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » N, 16 lis 2003, 10:42

Od dwóch lat czekam na możliwość wyegzekwowania należności od dłużnika a tu jeszcze sąd sobie zabawę z "oczywistymi omyłkami pisarskimi" znalazł.


Pewnie obawiał się, że mu to II instancja wytknie ;).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Pandar » N, 16 lis 2003, 13:04

Pewnie obawiał się, że mu to II instancja wytknie ;).

No i wcale bym się nie zdziwił ;)
Cwany sąd dokonał sprostowania dopiero po opłaceniu apelacji chociaż od jej wniesienia do opłacenia minęło około dwóch tygodni. A teraz zanim się postanowienie uprawomocni akta sprawy będą leżeć w sądzie razem z apelacją bez przekazania do sądu odwoławczego.

Czy mogę złożyć wniosek o sprostowanie tych "oczywistych omyłek" w uzasadnieniu postanowienia (znak "&" zamiast paragrafu)?
Jestem naprawdę wkurzony ;)
Pandar
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 17 lis 2003, 09:53

Czy mogę złożyć wniosek o sprostowanie tych "oczywistych omyłek" w uzasadnieniu postanowienia (znak "&" zamiast paragrafu)?


Możesz, bo pomyłki w uzasadnieniu też mogą podlegać sprostowaniu ;). W ten sposób wszakże jeszcze bardziej opóźnisz przekazanie sprawy do II instancji ;).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Pn, 17 lis 2003, 15:22

Jeśli masz pisemne uzasadnienie wyroku, to możesz też żądać umieszczenia na nim wzmianki o sprostowaniu (art. 350 § 2 kpc) ;)

Faktycznie, jeśli znajomość Sądu obsługi komputera nie wykracza poza klawiaturę, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby orzeczenia były sporządzane ręcznie :D
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Pandar » Pt, 12 gru 2003, 19:17

Czy mogę złożyć wniosek o sprostowanie tych "oczywistych omyłek" w uzasadnieniu postanowienia (znak "&" zamiast paragrafu)?

Złożyłem wniosek...
Możesz, bo pomyłki w uzasadnieniu też mogą podlegać sprostowaniu ;). W ten sposób wszakże jeszcze bardziej opóźnisz przekazanie sprawy do II instancji ;).

... i został on oddalony :)
Sąd uzasadnił, że prawidłowo określił znak graficzny "paragraf" w postanowieniu... ROTFL chyba złożę zażalenie :)
Pandar
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Następna strona

Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości