NIESAMOWITE a jednak prawdziwe. Pomóżcie!

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

weksel cd

Postprzez Aristo2 » So, 1 lis 2003, 12:12

Darek niejako przywołał problem z którym ja się spotkałem.Dzięki Darkowi i Marcinowi zaczynam sobie radzić z tym problemem.Od siebie mogę podpowiedzieć , aczkolwiek nie jestem prawnikiem :
1 .Wnies zarzuty od nakazu zapłaty do Sądu masz ku temu pełne podstawy , wraz z wnioskiem min o oddalenie zarzutów w całości.
2.Skieruj do Prokuratury zawiadomienie o popełnieniu przestępstwa z art.270 par2 kk tj w skrócie użycie blankietu wekslowego niezgodnie z wola wystawcy oraz sfałszowanie go.
Należy w/g mnie powołać się również na art mówiący o wyłudzeniu weksla.
Poczekaj na reakcję wyłudzaczy, wiem że to trudne , ale musisz zdac się na instytucje prawne.
pozdrawiam
Janek
Aristo2
 

Postprzez Darek » N, 2 lis 2003, 15:44

A propos Aristo2 - jak widać w praktyce wystarczy sam weksel aby uzyskać nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym ;)

Do tego co już napisałem dodam jeszcze, że w piśmie zawierającym zarzuty od nakazu zapłaty można też wnosić o wstrzymanie wykonanie nakazu zapłaty. Zabezpieczy to interesy pozwanego na wypadek ewentualnej szkody jaką poniósłby wskutek wyegzekwowania przez powoda na podstawie nieprawomocnego nakazu zapłaty przypadającej mu kwoty. Nie narusza to interesu powoda, który może skorzystać z przysługujących mu w myśl art. 492 § 1 kpc środków zabezpieczenia.

Art. 492 § 3 kpc: Nakaz zapłaty wydany na podstawie weksla, warrantu, rewersu lub czeku staje się natychmiast wykonalny po upływie terminu do zaspokojenia roszczenia. W razie wniesienia zarzutów sąd może na wniosek pozwanego wstrzymać wykonanie nakazu. Przepisy o ograniczeniu wykonalności w sprawach przeciwko Skarbowi Państwa stosuje się odpowiednio.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

c d

Postprzez Aristo2 » N, 2 lis 2003, 20:14

W moim przypadku niezupełnie wystarczył sam weksel.
Sam weksel wystarcza w przypadku weksla zupełnego w chwili wystawienia.W przypadku udowodnienia /przez wystawcę/ że weksel w chwili wystawienia był wekslem in blanco Sąd nie wyda nakazu zapłaty jesli nie było deklaracji wekslowej w postępowaniu nakazowym.Może tak jednak się zdarzyć gdy posiadacz weksla w pozwie napisze że pozwany wystawił weksel własny z data i na kwote.Wiem co o tym pomyślisz ale niestety to się zdarza, a wobec braku reakcji zaskoczonego pozwanego Sąd musi wydać nakaz zapłaty.Oczywiście znowu do pozwanego należy udowodnienie prawdy.Sąd "z urzędu" nie ma obowiązku sprawdzac prawdziwości pozwu.
Wracając do sprawy w/g mnie należy sprawdzić co jest napisane w pozwie, ponieważ weksel był indosowany ,był in blanco w chwili wystawienia,oraz nie była załaczona deklaracja wekslowa nabywca weksla nie nabył wierzytelności wekslowej a jedynie stał się cesjonariuszem ciekawe więc w jakim charakterze złożył pozew o zapłatę
Inna sprawa też mnie dziwi Banki pilnują aby do weksla dołączona była deklaracja, więc należy sprawdzić czy to Bank zażądał weksla bo być może zarzut wyłudzenia przez pośrednika jest zasadny.Zresztą weksel powinien być w Banku który udzielił kredytu , a nie u posrednika.
Dla mnie jest tu zadużo niewiadomych, ale jak pisałem nie jestem prawnikiem tylko osobą zmuszoną do zapoznania się również w praktyce z instytucją weksla in blanco.
pozdrawiam
Janek
Aristo2
 

Postprzez loco » N, 2 lis 2003, 23:30

Wracając do sprawy w/g mnie należy sprawdzić co jest napisane w pozwie, ponieważ weksel był indosowany ,był in blanco w chwili wystawienia,oraz nie była załaczona deklaracja wekslowa nabywca weksla nie nabył wierzytelności wekslowej a jedynie stał się cesjonariuszem ciekawe więc w jakim charakterze złożył pozew o zapłate

W pozwie jest napisane, że powód posiada weksel w drodze indosu od PBF "System Gwarant", a pozwana nie uregulowała nalezności pomimo wezwań do zapłaty.
Pzdr.
loco
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » N, 2 lis 2003, 23:43

W pozwie jest napisane, że powód posiada weksel w drodze indosu od PBF "System Gwarant", a pozwana nie uregulowała nalezności pomimo wezwań do zapłaty.

Widać, że profesjonalista pisał ;)
W przypadku udowodnienia /przez wystawcę/ że weksel w chwili wystawienia był wekslem in blanco Sąd nie wyda nakazu zapłaty jesli nie było deklaracji wekslowej w postępowaniu nakazowym.

Zdradź jeszcze w którym momencie pozwany ma możliwość podjęcia opisanych przez Ciebie czynności ;)
Sąd wydając nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym na posiedzeniu niejawnym nie wysłuchuje stron postępowania. Jeśli natomiast powód dołoży należytej staranności polegającej na poprawnym sformułowaniu treści pozwu i dołączeniu niebudzącego wątpliwości co do autentyczności i treści weksla, to sąd nie skieruje sprawy do postępowania zwykłego.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

c d

Postprzez Aristo2 » N, 2 lis 2003, 23:56

Ja bym zrobił tak jak napisałem wcześniej, dodając zarzut nabycia weksla w złej wierze, i braku staranności oraz niedbalstwa skoro nabyto weksel wystawiony jako in blanco bez delaracji wekslowej.Powód w pozwie powinien napisać prawdę że nabył weksel uzupełniony przez "Gwarant" ,wystawiony przez wystawcę jako in blanco i że nie posiada deklaracji wekslowej.Ale wtedy Sąd skierowałby sprawę do postępowania zwykłego, a nie nakazowego.W/g mnie Firma windykacyjna zaryzykowała kupując ten weksel bez deklaracji, i żeby uniemożliwić stawianie zarzutów tak sformuowała pozew.Potrzymuję co napisałem wcześniej, ale zastrzegam się nie jestem prawnikiem.Opinie Darka i Marcina są poparte wiedzą prawniczą więc poczekaj może się włączą
pozdrawiam
Janek
Aristo2
 

Postprzez loco » Pn, 3 lis 2003, 00:42

Z treści wszystkich pism, których jedynie konkluzje cytowałem w początkowym opisie oraz z analizy ich dat, ja osobiście wyciągam wniosek, iż remitent i indosant działają w porozumieniu w celu dokonania wyłudzenia pieniędzy.
I oczywiście odpowiadam za swoje słowa. :-)

Nic to w tym momencie nie zmienia w połozeniu pozwanej, ale zarzuty na pewno zostaną wniesione, tak samo jak doniesienie o popełnieniu przestępstwa. Niewatpliwie równiez zapoznam bank z zaistniałą sytuacja.
Pzdr.
loco
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Prokurator » Pn, 3 lis 2003, 22:21

... remitent i indosant działają w porozumieniu w celu dokonania wyłudzenia pieniędzy.
I oczywiście odpowiadam za swoje słowa. :-)

Remitent w tym przykładzie jest jednocześnie indosantem ;)
Nic to w tym momencie nie zmienia w połozeniu pozwanej, ale zarzuty na pewno zostaną wniesione, tak samo jak doniesienie o popełnieniu przestępstwa. Niewatpliwie równiez zapoznam bank z zaistniałą sytuacja.

Nie omieszkaj złożyć wniosku o wstrzymanie wykonania nakazu zapłaty. Jako załącznik możesz podpiąć odpis zawiadomienia złożonego w prokuraturze ;)
Prokurator
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez loco » Wt, 4 lis 2003, 00:27

Remitent w tym przykładzie jest jednocześnie indosantem

Oczywiście, powinienem napisać: 'indosatariusz' :-)
Nie omieszkaj złożyć wniosku o wstrzymanie wykonania nakazu zapłaty. Jako załącznik możesz podpiąć odpis zawiadomienia złożonego w prokuraturze
Nie omieszkam. Bank powiadomiony o sprawie nie wykazał żadnego zdziwienia. Nie jest to podobno jednostkowy problem.

Pzdr.
loco
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez loco » Pt, 11 cze 2004, 21:50

Zarzuty od nakazu zostały wtedy złożone. W chwili obecnej sąd wezwał do usunięcia braków formalnych zarzutu poprzez uiszczenie wpisu sądowego.
Czy jest możliwość - i na jakiej podstawie oraz w jakiej formie -wystąpienia do sądu o zwolnienie z tego wpisu?
Pozdrawiam.
loco
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości