NIESAMOWITE a jednak prawdziwe. Pomóżcie!

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

NIESAMOWITE a jednak prawdziwe. Pomóżcie!

Postprzez loco » Cz, 30 paź 2003, 22:43

Podzielę się z Wami sprawą, która nie miesci mi się w głowie. I mam nadzieję, że jakoś pomożecie.

Otóż bliska mi osoba zawarła 25.09.2000 roku umowę o kredyt ratalny z Bankiem Społem S.A., za pośrednictwem pełnomocnika banku - PBF "System Gwarant" S.A. Pełnomocnik banku zażądał dołączenia do umowy kredytowej podpisanego weksla 'in blanco'. Do weksla nie została sporządzona umowa wekslowa, fakt wystawienia takiego weksla nie ma również odzwierciedlenia w umowie o kredyt.
I teraz następujące w kolejności fakty:

1. W dniu 02.09.2002 Firma Prawnicza S.C. występując w imieniu "Centrum Windykacji i Egzekucji Kredytowej"wysyła 'ostateczne wezwanie przedegzekucyjne' do spłaty zadłużenia wynikającego z umowy kredytowej xxxx(numer i data umowy zawiera niewielkie błędy), precyzując nalezniośc główna w kwocie 230,98 zł. i karę umowną w kwocie 13362.45 zł. Łącznie domagają sie 13593.43 zł. Wezwanie, jako pozbawione jakichkolwiek podstaw (w mniemaniu kredytobiorcy), zostaje zlekceważone.

2. W dniu 04.09.2002 r. Bank Społem informuje pismem kredytobiorcę o wypowiedzeniu umowy kredytowej na skutek zaległości w spąłcie 2 rat, precyzując jednocześnie całkowity koszt zadłużenia na ten dzień na kwotę 3207,49.zł.
W tym samym pismie Bank informuje o cofnięciu z dniem 09.04.2002 wszelkichpełnomocnictw firmie PBF 'Gwarant'

3. W dniu 14.10. 2002 do kredytobiorcy kieruje "Wezwanie przedegzekucyjne" firma 'Intrum Iustitia'. Bank potwierdza pełnomocnictwo tej firmy do reprezentowwania jego interesów. Z firma ta kredytobiorca zawiera porozumienie, i kolejne spłaty kredytu wpływaja regularnie na konto banku.

4. Pismem z dnia 18.10.2002 r. 'Centrum Windykacji i Egzekucji Kredytowej' wysyła ostateczne wezwanie przedsądowe na wcześniej wymieniona kwotę 13,593.43 zł. Wezwanie z powodów wcześniej opisanych zostaje zignorowane.

5. W dniu 08.10.2003 r. Sąd wydaje nakaz zapłaty w postępowaniu nakazowym na kwotę główną 13,593.43 na rzecz 'Centrum Windykacji i Egzekucji Kredytowej' przeciwko osobie bliskiej mi. Powód załącza wypełniony weksel 'in blanco', podpisany przez kredytobiorcę w momencie podpisywania umowy kredytowej z Bankiem Społem. Weksel został wypełniony jako wystawiony 22. 03. 2002 na kwotę 13, 593.43 zł z datą płątności 19. 04. 2002. Pomimo braku umowy wekslowej, weksel został wypełniony jako 'bez protestu'. Weksel został wypełniony na rzecz PBF Gwarant i indosowany 24.04.2002 r. na rzecz "Centrum Windykacji i Egzekucji Kredytowej".

Czas na wniesienie zarzutów jeszcze nie upłynął.
Pomóżcie, bo mnie na taką próbę wyłudzenia pieniędzy ręce opadły.
Pzdr.
loco
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Pandar » Cz, 30 paź 2003, 23:22

Przejrzyj forum - o wekslach już tu było bardzo dużo, nawet ostatnio ;)
Pandar
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez loco » Cz, 30 paź 2003, 23:47

Przejrzałem, zanim napisałem ten wątek. Fakt, że nie znalazłem odpowiedzi na pytanie: "co zrobić w tej konkretnej sytuacji", wynika najprawddpodobniej z ułomności mojego umysłu, dlatego właśnie poprosiłem o pomoc W TEJ KONKRETNEJ SPRAWIE.
Pzdr.
loco
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Pt, 31 paź 2003, 00:10

No cóż... ignorantia iuris nocet...

Jak już trafnie zauważył Pandar wielokrotnie ten temat się przewijał na tym forum. Uzupełniając moje wcześniejsze wypowiedzi w kontekście tej konkretnej sprawy podkreślić wypada najważniejsze cechy weksla: pisemność, formalizm oraz abstrakcyjny i skryptularny charakter odpowiedzialności osób zobowiązanych wekslowo.
Abstrakcyjność przejawia się tym, że zobowiązanie wekslowe powstaje niezależnie do celu jaki ma realizować weksle - niezależnie od powodów wystawienia weksla.
Skryptularny charakter odpowiedzialności przejawia się w tym, że dla ustalenia treści zobowiązania wekslowego miarodajna jest treść weksla.
Inaczej niż w kodeksie cywilnym, prawo wekslowe uznaje konieczność opierania się na dosłownym znaczeniu wyrazów przy ustalaniu treści zobowiązania wekslowego, a nie na badaniu wspólnego zamiaru stron i celu umowy. Weksel nie jest dowodem istnienia zobowiązanie lecz ucieleśnia to zobowiązanie. Dlatego też realizacja wierzytelności wekslowej uzależniona jest od posiadania weksla.

Trzeba jednak podkreślić, że abstrakcyjny charakter weksla ulega osłabieniu w przypadku weksla in blanco, ponieważ w razie sporu co do kwestii ustalenia zakresu odpowiedzialności dłużników wekslowych, obie strony, wierzyciel i dłużnik, mogą powołać się na treść uprzednio złożonej deklaracji wekslowej.
Zakres odpowiedzialności dłużników wekslowych nie wynika zatem wyłącznie z treści dokumentu wekslowego. Podpisanie i wręczenie weksla in blanco oparte jest bowiem na zaufaniu do odbiorcy, który powinien wypełnić dokument zgodnie z zawartym porozumieniem. Wystawca weksla może bronić się zarzutem, że weksel został wypełniony niezgodnie z zawartym porozumieniem.
Zarzut ten można podnieść w stosunku do osoby której wręczono weksel in blanco. Wobec posiadacza, który nabył weksel niezupełny nie można już zasłaniać się zarzutem, że nie zastosowano się do tego porozumienia, chyba że posiadacz nabył weksel w złej wierze (tj. wiedział, że weksel został nieprawidłowo wypełniony) albo przy nabyciu dopuścił się rażącego niedbalstwa (np. nie sprawdził treści deklaracji wekslowej wiedząc, że weksel był wekslem niezupełnym). Udowodnienie nieprawidłowego uzupełnienia weksla spoczywa jednak na dłużniku wekslowym.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez loco » Pt, 31 paź 2003, 00:25

Dziękuję za pomoc.
Czy Pana zdaniem, w tej konkretnej sprawie, można podnieść inne zarzuty niż tylko to, iż posiadacz nabył weksel w złej wierze albo przy nabyciu dopuścił się rażącego niedbalstwa?

I jeszcze jedno pytanie: czy można pociągnąć do odpowiedzialności bank, którego pełnomocnik zażądał podpisania weksla in blanco i nie dołożył należytej staranności w zabezpieczeniu przed puszczeniem go w obieg niezgodnie z intencją stron umowy? Jeśli tak, to na jakiej podstawie?
Z góry dziękuję za kolejną pomoc :-)
loco
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Pt, 31 paź 2003, 11:25

Czy Pana zdaniem, w tej konkretnej sprawie, można podnieść inne zarzuty niż tylko to, iż posiadacz nabył weksel w złej wierze albo przy nabyciu dopuścił się rażącego niedbalstwa?

Za FAQ: Na forum jesteśmy dobrymi znajomymi - zwracamy się do siebie po imieniu (nicku).
Z opisu sprawy nie wynika żeby weksel był przedstawiany do zapłaty wystawcy czy to przez remitenta czy indosatariusza. ;)
I jeszcze jedno pytanie: czy można pociągnąć do odpowiedzialności bank, którego pełnomocnik zażądał podpisania weksla in blanco i nie dołożył należytej staranności w zabezpieczeniu przed puszczeniem go w obieg niezgodnie z intencją stron umowy? Jeśli tak, to na jakiej podstawie?
Teoretycznie można, w skrajnym przypadku na podstawie art. 415 kc, w praktyce może być to niesłychanie trudne do udowodnienia ;)
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez loco » Pt, 31 paź 2003, 11:43

OK, Darku. :-)
Wydawało mi się, że w punkcie 5 opisałem, kto wystąpił z pozwem o zapłatę. Prawdą jest, że weksel ten nie był nigdy przedstawiony do zapłaty, ale z mojej (niewielkiej) wiedzy wynika, że nie jest to chyba konieczne. Jeżeli nadal byłbyś uprzejmy pomóc, to chętnie odpowiem na ewentualne kolejne pytania, mogące rozjaśnić tą sprawę. :-)
Pzdr.
loco
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Pt, 31 paź 2003, 11:53

Oczywiście zgadzam się, że przedstawienie weksla do zapłaty nie jest konieczne dla uzyskania nakazu zapłaty w postępowaniu nakazowym ale dopiero od dnia przedstawienia weksla do zapłaty można przyznać wierzycielowi prawo do odsetek i kosztów.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez loco » Pt, 31 paź 2003, 12:15

Masz rację, ale odsetki nie są tu najbardziej istotne. Problem leży wtym, jak skutecznie obronić się przed nakazem zapłaty opartym na skradzionym(?) wekslu 'in blanco' i wypełnionym na abstrakcyjną kwotę, a następnie indosowanym.
Pzdr.
loco
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Pt, 31 paź 2003, 12:46

Jedyny, nie wiem czy skuteczny, sposób opisałem we wpisie z dnia 30-10-2003 godz. 23:10.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Następna strona

Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron