komornik- odszkodowania

zajęcie nieruchomości, przedawnienie spłaty, licytacje komornicze, sądowe wezwanie do zapłaty, egzekucja komornicza, windykacja należności, BIK, odzyskanie pożyczki.

komornik- odszkodowania

Postprzez lestar » Pt, 28 maja 2004, 09:34

Witaj
mam taką sprawę
Komornik podczas egzekucji w dniu 23.10.98r zniszczył mi towary handlowe.Sprawe w sądzie gospodarczym z firmą wygrałam Złozyłam pozew do sadu o odszkodowanie, za zniszczone mienie Pozwałam w nim solidarnie komornika i firmę. Pozew złożyłam po 3 latach od zdarzenia tj od dnia egzekucji. Sprawa przed sądem o zapłatę toczy się już od 23.10.2001r.Na ostatniej sprawie mój adwokat nie konsultując ze mną przywołał do sprawy Skarb Państwa Wówczas komornik i firma wniosła o przedawnienie rozszczenia.Czy przywolanie do sprawy obecnie tj 24 maja 2004rSkarbu Państwa może zmienić możliwośc dochodzenia rozszczenia z trzech lat na dwa lata i skutkować przedawnieniem rozszczenia Jakie mogą być skutki przywołania obecnie SP .
lestar
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 28 maja 2004, 10:08

W myśl art. 442 § 1 kc, roszczenie o naprawienie szkody wyrządzonej czynem niedozwolonym ulega przedawnieniu z upływem lat trzech od dnia, w którym poszkodowany dowiedział się o szkodzie i o osobie obowiązanej do jej naprawienia. Jednakże w każdym wypadku roszczenie przedawnia się z upływem lat dziesięciu od dnia, w którym nastąpiło zdarzenie wyrządzające szkodę. . Nie bardzo rozumiem, dlaczego "przywołanie" (wezwanie w rozumieniu art. 194 § 3 kpc ?) miałoby skutkować skróceniem okresu przedawnienia do 2 lat. Wezwanie do udziału w sprawie Skarbu Państwa wynika z faktu, że odpowiada on solidarnie z komornikiem za szkodę wyrządzoną przez tego ostatniego.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 28 maja 2004, 10:25

Być może wiem, skąd bierze się ten 2-letni okres przedawnienia. Otóż do 26.01.2004 r. obowiązywał 2-letni okres przedawnienia, wynikający z art. 769 § 3 kpc (Roszczenie o naprawienie szkody przedawnia się z upływem lat dwóch od dnia, kiedy poszkodowany dowiedział się o czynności lub zaniedbaniu komornika, z których szkoda wynikła.). Art. 769 kpc wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z dnia 20 stycznia 2004 r., sygn. akt SK 26/03 (Dz. U. Nr 11 z dnia 27 stycznia 2004 r., Nr 101) został uznany za niezgodny z art. 77 Konstytucji i utracił moc prawną. Zapewne pozwani podnoszą, że w czasie, gdy pozew został wniesiony, obowiązywał 2-letni okres przedawnienia i stąd roszczenie uległo przedawnieniu. Myślę, że będzie tu interesujące zagadnienie do rozstrzygnięcia dla sądu - czy wyeliminowanie z obrotu prawnego przez TK przepisu ma także skutek wsteczny, czy nie. Z jednej strony orzeczenie TK wchodzi w życie z dniem ogłoszenia w Dz.U., z drugiej jednak strony stwierdzenie niekonstytucyjności przepisu stanowi podstawę do wznowienia postępowania w sprawach zakończonych wcześniej prawomocnymi orzeczeniami (art. 401 [1] kpc). Ciekawa sprawa...;)
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez lestar » Pt, 28 maja 2004, 10:31

Dziękuję. Troszkę mnie to zastanowiło dlaczego dopiero po 2,5 roku prowadzenia sprawy zgłaszają przedawnienie. Jeszcze trzy miesięce temu wnosili o pokrycie należności z ubezpieczenia i przywołali Pzu, a teraz nagła zmiana -oddalenie i zgłoszenie przedawnienia.
lestar
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 28 maja 2004, 10:37

Jesli chodzi o pozwaną "firmę", to w stosunku do niej art. 769 kpc nie miał zastosowania (także wtedy, kiedy obowiązywał, czyli przed 27.01.2004 r.), więc wchodzi tu grę 3-letni okres przedawnienia na zasadach ogólnych. Natomiast co do komornika - niewykluczone, że wcześniej przeoczył ów 2-letni okres z art. 769 § 3. M.zd., wezwanie SP zasadniczo sprawy nie zmienia, bo i tak brał udział w niej komornik.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez lestar » Pt, 28 maja 2004, 10:49

Jeżeli do 24 01 2004r obowiązywał dwuletni okres przedawnienia /pozew wniesiony po 3 latach/a sprawa toczy się od 2,5 roku to dlaczego dopiero teraz zgłaszają przedawnienie po przywołaniu SP. Ponad rok temu firma próbowała zgłosić przedawnienie, ale sędzia pokręcił przecząco głową i nie przyjął. Teraz dopiero po zgłoszeniu SP wpisał do protokołu o zgłoszeniu przedawnienia To wszystko mnie zastanawia.
lestar
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez lestar » Pt, 28 maja 2004, 11:11

Czy może to mieć znaczenie, że pozew jest zlożony imiennie jako pozwany jest ;imię i nazwisko komornika adres i dopiero komornik sądowy/ prowadzi własną działalność/W pozwie nie występuje nigdzie SP.I jeszcze jedno, zapytał sędzia czy mam jakąś złożoną do Sądu z tamtego okresu skargę, i żebym dostarczyła na następną rozprawę.-zapytał dopiero teraz po 2,5 roku i po przywałaniu SP.
Pozdrawiam
lestar
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 28 maja 2004, 15:35

W stosunku do Skarbu Państwa wezwanie dopiero teraz do udziału w sprawie może mieć takie znaczenie, że wcześniej nie doszło do przerwania biegu przedawnienia, a zatem okres przedawnienia upłynął. Natomiast nie wydaje mi się, aby miało to znaczenie co do przedawnienia w stosunku do innych uczestników procesu.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez lestar » Wt, 1 cze 2004, 10:09

Jest wyrok.Skarb Państwa złożyl o przedawnienie .Napisał że okres przedawnienia 2 lata, a od złozenia pozwu minęło już 5 /dwa lata trwała sprawa jak został przywołany Skarb Państwa/.Sąd uznał przedawnienie i pozew o odszkodowanie oddalił.
lestar
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 1 cze 2004, 10:56

A kto jeszcze był pozwanym, oprócz SP ?
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Następna strona

Powrót do Windykacja - Komornik

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość