Komornik - c.d.

zajęcie nieruchomości, przedawnienie spłaty, licytacje komornicze, sądowe wezwanie do zapłaty, egzekucja komornicza, windykacja należności, BIK, odzyskanie pożyczki.

Komornik - c.d.

Postprzez aruncio » Śr, 18 sty 2006, 22:37

Witam'
Z tego co wiem (uzyskałem informacje od komornika) iż odstąpić od egzekucji może on jedynie na wniosek wierzyciela lub Sądu.
Jakiś czas temu złożyłem skargę na czynności komornika o bezzasadną egzekucję.
Otrzymałem postanowienie, którego interpretacja bez głębszej wiedzy prawniczej chyba nie jest zbyt łatwa (bynajmniej dla mnie), dlatego proszę o pomoc.

W skardze swej wnosiłem o:
1. Umorzenie postępowania egzekucyjnego
2. Zwolnienie od kosztów postępowania komorniczego i sądowego

Nadmienię, iż w nieprawomocnym wyroku sądowym postanowiono o przekazywanych alimentach do każdego 10 dnia miesiąca (wyrok nieprawomocny w maju)
Postanowienie o zabezpieczeniu powództwa na czas trwania procesu otrzymano pod koniec października, a w ciągu 14 dni uregulowano "zaległość" + bieżącą należność, jednak komornik na wniosek wierzyciela zaczął robić swoje...i tak:

SR postanawia:

1. Zwolnić dłużnika od kosztó sądowych w całości
2. Uwzględnić w części skargę i uchylić zaskarżone zajęcie (dot. tylko 1 miesiąca)
3. Oddalić skargę w pozostałym zakresie
4. Oddalić wniosek skarżącego o zwolnienie od kosztów komorniczych

i teraz:

5. UZNAĆ SIĘ NIEWŁAŒCIWYM do rozpoznania wniosku o umorzenie postępowania egzekucyjnego i wniosek w tym zakresie przekazać komornikowi jako organowi egzekucyjnemu właściwemu do jego rozpoznania (art.800 par. 2 kpc w zw. z art. 883 par. 2 kpc)

Reasumując: komornik od czynności odstąpi tylko na wniosek wierzyciela lub sądu, a sąd postanawia uznać się za organ niewłaściwy?

Bardzo proszę o pomoc.
aruncio
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 18 sty 2006, 23:20

Sąd wskazał Ci, że możesz na podstawie art. 883 § 2 kpc (po spełnieniu wskazanych w tym przepisie przesłanek) jako dłużnik żądać umorzenia egzekucji. Właściwym do rozpatrzenia tego żądania jest komornik, a dopiero jeśli on odmówi, możesz skarżyc się do sądu.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez aruncio » Pt, 20 sty 2006, 14:55

Czyli bez omawianego w owym paragrafie sześciomiesięcznego depozytu ani rusz, pomimo całkowitego braku zadłużenia...?
aruncio
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » N, 22 sty 2006, 15:09

W zasadzie tak. Czy dłużnik próbował skorzystać z art. 822 kpc ?
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez aruncio » N, 22 sty 2006, 20:58

W zasadzie tak. Czy dłużnik próbował skorzystać z art. 822 kpc ?


Nie. Złożyłem co prawda wizytę Panu K i przedstawiłem wszystkie dowody wpłat informując, że zadłużenia nie ma i nie było. Oczywiście do niczego się to nie sprowadziło - wniosek wierzyciela lub skara do Sądu - taka informacja padła z ust komornika.
Co do zapisu w art. 822. Nie miałem takiej możliwości, ponieważ najpierw dokonano zajęcia, a dopiero po ponad tygodniu czasu otrzymałem listownie informację o powyższym.
aruncio
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez aruncio » Śr, 1 lut 2006, 11:30

Sytuacja ponownie się powtórzyła.
Zajęcie w dniu dzisiejszym zadłużenia? bez wcześniejszego zawiadomienia o zajęciu rachunku bankowego, które zapłacone zostało z miesięcznym wyprzedzeniem.
Ile czasu ma komornik na zawiadomienie mnie o podjętych czynnościach na wniosek Sądu?
Nie stać mnie na sześciomiesięczny depozyt...
Czy naprawdę żaden kodeks ani paragraf nie przewiduje innego rozwiązania nawet, jeśli zadłużenie nie istnieje?
aruncio
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Windykacja - Komornik

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post
  • Komornik
    przez maluch33 » Śr, 22 lut 2006, 17:36
    1 Odpowiedzi
    773 Wyświetlone
    Ostatni post przez Kevin Zobacz najnowszy post
    Śr, 22 lut 2006, 21:35
  • komornik
    przez jarkens » Cz, 19 kwi 2007, 16:19
    1 Odpowiedzi
    814 Wyświetlone
    Ostatni post przez kier_as Zobacz najnowszy post
    N, 13 maja 2007, 14:10
  • komornik
    1, 2, 3przez shuehos » Pt, 10 paź 2003, 22:43
    22 Odpowiedzi
    5238 Wyświetlone
    Ostatni post przez Darek Zobacz najnowszy post
    Pn, 13 paź 2003, 15:00
  • Komornik z MPK
    przez Syntia » Pn, 23 sie 2004, 17:57
    5 Odpowiedzi
    1625 Wyświetlone
    Ostatni post przez shuehos Zobacz najnowszy post
    N, 29 sie 2004, 16:56
  • WAM komornik
    przez ania7 » Pn, 5 mar 2007, 16:11
    3 Odpowiedzi
    1181 Wyświetlone
    Ostatni post przez Dredd Zobacz najnowszy post
    Cz, 15 mar 2007, 00:00

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości