komornik- odszkodowania

zajęcie nieruchomości, przedawnienie spłaty, licytacje komornicze, sądowe wezwanie do zapłaty, egzekucja komornicza, windykacja należności, BIK, odzyskanie pożyczki.

Postprzez Marcin » Cz, 10 cze 2004, 14:05

Wniosek został wniesiony w oparciu o art.160 -oddaliła, jako nieistotny.Do poniedziałku mam czas na zażalenie.


Art. 160 kpc nie przewiduje zażalenia, ale odwołanie do sądu. Nie chodzi tu jednak o sąd wyższej instancji, ale o skład orzekający w danej sprawie. Może to mieć sens, gdy skład jest inny niż jednoosobowy (w praktyce - trzyosobowy). Ale jeśli sprawę rozpoznaje jeden sędzia, odwołanie składasz do niego samego i nikt inny nie jest władny do rozpoznania tego odwołania. Jeśli w następstwie odwołania sąd podtrzyma odmowę sprostowania protokołu, na to orzeczenie nie ma zażalenia, natomiast można to podnosić jako uchybienie w apelacji.

jeszcze druga strona tej sprawy.Składanie fałszywych zeznań przez komornika-komornik zeznał ,że chyba pozostawił protokół z zajęcia, bo zawsze tak robi.Tymczasem przysłał go pocztą.



Trudno tu mówić o składaniu fałszywych zeznań, jeśli komornik stwierdził, że chyba tak zrobił. Niepewność co do jakiejś okoliczności nie jest równoznaczna ze świadomym złożeniem fałszywych zeznań.

o szkodzie materialne dowiedziałam się dopiero po tygodniu.Wniosłam o przesłuchanie mojego jedynnego naocznego świadka /pracownika /,sąd mi odmówił.


Na jaką okoliczność miał być słuchany ten świadek ? Możesz fakt odmowy dopuszczenia dowodu z jego zeznań podnosić w apelacji, wnioskując, aby zrobił to sąd II instancji, z tym że trzeba byłoby wykazać, że zeznania te mają dotyczyć okoliczności istotnych dla sprawy.

Komornika świadków powołał -zasłaniali się na ogół zanikami pamięci , przesłuchał ich na posiedzeniu niejawnym, mnie nie wyraził zgody na zadawanie pytań.o posiedzenie jawne wniosek odrzucił.


To trochę dziwna procedura ;). M.zd., fakt ten nie powoduje nieważności postępowania, natomiast może być uchybieniem procesowym wartym podniesienia w apelacji.

Sąd zapytał czy w danym dniu byłam. Tak ale po przyjeżdzie wieczorem -zastałam tylko duży bałagan.Był tylko pracownik.protokółu było brak, towar nie był przez komornika oznakowany.


To mogą być okoliczności istotne dla ustalenia, kiedy dowiedziałaś się o szkodzie, a więc dla rozpoczęcia biegu przedawnienia (art. 442 § 1 kc). Jeśli pracownik powiedział Ci, że komornik dokonał zajęcia, można twierdzić, że już taką wiedzę posiadłaś, niemniej nie jest to wcale jednoznaczne. Niewątpliwie, nie oznakowując zajętych przedmiotów, komornik postąpił niezgodnie z przepisami (art. 854 kpc; § 66 rozporządzenia o czynnościach komorników).

Zastanawiam się czy nie powinnam w zażaleniu napisać mocniej o manipulowaniu informacjami i przekłamaniu w protokółach


Tak jak napisałem wyżej, to nie jest zażalenie, tylko odwołanie de facto do tego samego sędziego. Raczej ograniczyłbym się do podnoszenia samych rozbieżności, bez ich oceniania. Te okoliczności można potem podnosić w apelacji, aczkolwiek też we właściwej formie ;). W każdym razie unikałbym w wypowiedziach (zarówno w pismach, jak i na rozprawach) daleko idących ocen, przesądzających o tym na przykład, że komornik składał fałszywe zeznania, a sąd pierwszej instancji dopuścił się manipulacji. Te okoliczności można podnosić, ale w sposób rzeczowy (nie oparty na emocjach) i odwołujący się raczej do faktów, a nie do ocen.

BTW: jaki sąd orzekał w tej sprawie w I instancji (rejonowy czy okręgowy) ?
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez lestar » Cz, 10 cze 2004, 16:28

DZIĘKUJĘ. Troszkę podeszłam emocjonalnie.
Sprawę rozpatrywał Sąd Okręgowy /wart. powyżej 100tys./
Ale z innej sprawy z tego samego sądu i wydziału cywilnego, mam postanowienie, o roszczenie 40 tys.Sąd uznal się za niewłasciwy, tylko roszczenia do 30 tys., sprawę przekazał do sądu wojewódzkiego /ale nie dotyczy komornika/ Pozdrawiam
lestar
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 10 cze 2004, 16:33

Sprawę rozpatrywał Sąd Okręgowy /wart. powyżej 100tys./


To chyba dobrze, bo w II instancji właściwy będzie Sąd Apelacyjny (zapewne w Łodzi;)), trochę dalej od lokalnych układów.

Ale z innej sprawy z tego samego sądu i wydziału cywilnego, mam postanowienie, o roszczenie 40 tys.Sąd uznal się za niewłasciwy, tylko roszczenia do 30 tys., sprawę przekazał do sądu wojewódzkiego /ale nie dotyczy komornika/


Ale wojewódzki (dawniej) to przecież okręgowy (teraz) ?
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez lestar » Cz, 10 cze 2004, 16:54

Sprawa przesłuchania mojego świadka jest bardzo istotna dla sprawy,ponieważ, towar handlowy jest specyficzny.Dotykanie go tylko przez osobę nieuprawnioną skutkuje koniecznością natychmiastowego wycofania go z obrotu./ na pewno komornik nią nie jest / Do tego wymagane są specjalne zezwolenia i obecność specjalistów. Dlatego komornik w jednym protokółe zeznał ,że spisał towar z komputera -potrzebne specjalne hasła dostępu, a w drugim, że z cennika cyt,, towaru nawet nie dotknął'' -ale nigdy nie było w firmie cenników.Ceny jak i parametry kodowane są odgórnie na dyskietkach.Więc nie mógł znać ceny ,a protokół zawiera.Jednocześnie stwierdził, że uzyskał zgodę telefonicznie, co jest nieprawdą -sprzeczne z ustawą.Nik tego nie potwierdził .To wszystko/ kłamstwa wymyślane/ trwały dwa lata. Dlatego zawiadomienie do prokuratury. Więc teraz próbują przedawnienia.
lestar
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez lestar » Cz, 10 cze 2004, 17:03

Owszem w Łodzi , ale oparty o jedne roczniki i jedną uczelnię.Otrzymałam już podpowiedz od prawnikow ,którzy znają ten układ,że jedna osoba- sędzia będzie z tego samego sądu oddelegowana do sprawy. Szanse bardzo nikłe
lestar
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez lestar » Cz, 10 cze 2004, 17:07

Sprawa o 40 tys od razu przekazana do Łodzi. Ten Sąd uznał sie za niewłasciwy./ tylko do 30tys/, to dlaczego rozpatrywał jako niewłaściwy na 100tys?
lestar
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 10 cze 2004, 17:25

W Sądzie Apelacyjnym są na ogół starsi wiekiem sędziowie. Skład jest trzyosobowy, więc nawet jeden sędzia delegowany z SO jeszcze nie przesądza wyniku sprawy. Można ewentualnie zastanowić się nad wnioskiem o wyłączenie ze składu sędziów, którzy mieliby być delegowani z SO rozpatrującego sprawę w I instancji. Sam mam o SA w Łodzi nie najgorsze zdanie, ale zobaczymy...

Sprawa o 40 tys od razu przekazana do Łodzi. Ten Sąd uznał sie za niewłasciwy./ tylko do 30tys/, to dlaczego rozpatrywał jako niewłaściwy na 100tys?


W sprawach o wartości przedmiotu sporu powyżej 30 tys. zł właściwy jest sąd okregowy. Jeśli przekazanie nastąpiło do innego (równorzędnego) sądu okręgowego, może chodzić o kwestie właściwości terytorialnej.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez lestar » Cz, 10 cze 2004, 21:06

BARDZO DZIĘKUJĘ ZA WSZYSTKO.
Zobaczymy co z tego będzie i jakie otrzymam pisemne uzasadnienie.Zastanowiła mnie też firma i odpowiedz sędziego bardzo zdecydowana, że firma na pewno nie.Jest nakaz - ma prawo.Wniosek skierowała tylko do tow. handlowych.Udowodniłam, że na koncie były duże pieniądze, umowa podpisana przez dyrektora firmy.czy na podstawie 799 kpc nie odpowiada? A co z zajętymi, do dnia dzisiejszego nie zwolnionymi przez komornika towarami handlowymi. Firma tych towarów w rozliczeniu nie przyjęła.Zapłaciłam gotówkę, a komornik nie zwrócił ich do mnie i nie zwolnił.?Po prostu tak zostawił.Pozdrawiam
lestar
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez lestar » Pt, 11 cze 2004, 13:10

WITAM
Zastanawiam się czy nie powinnam złożyć wniosku o wznowienie całego postępowania sądowego?
lestar
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » So, 12 cze 2004, 21:49

Zobaczymy co z tego będzie i jakie otrzymam pisemne uzasadnienie.Zastanowiła mnie też firma i odpowiedz sędziego bardzo zdecydowana, że firma na pewno nie.Jest nakaz - ma prawo.Wniosek skierowała tylko do tow. handlowych.Udowodniłam, że na koncie były duże pieniądze, umowa podpisana przez dyrektora firmy.czy na podstawie 799 kpc nie odpowiada?


Nie znam szczegółów - nie mogę się na ten temat wypowiedzieć. Jeśli uważasz wyrok sądu I instancji za błędny także w tej części, możesz zaskarżyć go apelacją.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Windykacja - Komornik

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość