FOTORADAR-w sądzie grodzkim

Postępowanie przed organami administracyjnymi m.in. nabywanie obywatelstwa, dowód osobisty, paszport, prawo jazdy, zmiana nazwiska, meldunek, pozwolenie na broń, skarga do sądu administracyjnego, decyzje administracyjne, a także prawo o ruchu drogowym, ochrona środowiska.

Postprzez Dredd » So, 17 wrz 2005, 15:55

Czy powoływanie się na niepamięć jest uzasadnione, może ocenić sąd w konkretnych okolicznościach. Gdyby to zawsze dopuścić, obowiązek udzielenia informacji stałby się fikcją.


Z tym całkowicie się zgadzam

Co do odpowiedzialności karnej - na podstawie art. 41 § 1 kpw, ma zastosowanie art. 183 § 1 kpk. Przepis ten stanowi, że swiadek może uchylić się od odpowiedzi na pytanie, jeżeli udzielenie odpowiedzi mogłoby narazić jego lub osobę dla niego najbliższą na odpowiedzialność za przestępstwo lub przestępstwo skarbowe.. Wykroczenia usunięto z tego przepisu w 2003 r. SN w uchwale z dnia 30.11.2004 r., I KZP 26/2004, przyjął, że odpowiednie stosowanie - z mocy art. 41 § 1 kpw - w postępowaniu w sprawach o wykroczenia przepisu art. 183 § 1 kpk, w jego brzmieniu ustalonym przez ustawę z dnia 10 stycznia 2003 r. o zmianie ustawy - Kodeks postępowania karnego (Dz. U. 2003 r. Nr 17 poz. 155), nie oznacza, aby osoba przesłuchiwana w charakterze świadka (składająca oświadczenie dowodowe w tym charakterze) w sprawie o wykroczenie mogła uchylić się od odpowiedzi na pytanie, jeżeli jej udzielenie mogłoby narazić osobę dla niej najbliższą na odpowiedzialność za wykroczenie.


Znam to orzeczenie i w obecnym stanie prawnym jest ono logicznie uargumentowane. Dlatego wspominałem jedynie o pewnych wątpliwościach co do konstytucyjności karania osób podejrzanych za czyny z art. 65 k.w.
W tym zakresie znacznie bliższa jest mi amerykańska zasada zwana "Miranda rule", która rozpoczyna się od uprzedzenia osoby podejrzanej o tym, że ma prawo zachowac milczenie (czyli nie musi nawet mówić jak się nazywa). Oczywiście mam świadomość że system amerykański jest inny i nie chodzi mi o jego przeszczepianie do nas (np. nie wolno tam oskarżonemu bezkarnie kłamać jak u nas. Oskarzony ma tam jedynie wybór że może mówić bądź nie).
Skoro ktoś jest osobą podejrzaną to zmuszanie go pod groźbą kary za wykroczenie do wyjawienia swej tożsamości może budzić wątpliwości co do zgodności z zasadą, że nikt nie ma obowiązku dostarczać dowodów przeciwko sobie.

Oczywiście taka osoba odmawiając podania danych co do tożsamości naraża się na uzasadnione zatrzymanie ze strony organów ścigania ale to zupełnie inna kwestia.

Kto wie czy zakres art. 65 k.w. nie powinien być w drodze wykładni zawężony jedynie do osób, które ewidentnie nie są w kontekście danej sytuacji osobami podejrzanymi (np. osób rutynowo legitymowanych czy do postronnych świadków zdarzenia, które jest przedmiotem zainteresowania organów ścigania - choć i Ci zawsze mogą twierdzić że nie chcą podać swej tożsamości bo obawiają się odpowiedzialności karnej z przyczyn niedostrzegalnych na pierwszy rzut oka)

Jest to bardzo ciekawy styk dwóch słusznych interesów: interesu społecznego w tym by policja mogła działać sprawnie i prawa obywatela do obrony.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez marecky88 » So, 17 wrz 2005, 16:06

Chodzi o to że jestem oskarżony właśnie z art. 65 § 2 kw
Czyli że nie chcę podać kto kierował wówczas tym pojazdem!
marecky88
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » So, 17 wrz 2005, 16:11

Chodzi o to że jestem oskarżony


Precyzyjniej mówiąc "obwiniony" ;)

właśnie z art. 65 § 2 kw
Czyli że nie chcę podać kto kierował wówczas tym pojazdem!


A jakie dowody powołał oskarżyciel we wniosku o ukaranie?

I ile czasu minęło od daty zdjęcia z fotoradaru do czasu czynu wskazanego we wniosku o ukaranie?
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez marecky88 » So, 17 wrz 2005, 16:28

Tak jak pisałem na początku dzielnicowy zapukał do mnie na początku sierpnia! zdjęcie zostało zrobione 19 kwietnia!
Pytałem się dzielnicowego dlaczego przychodzi dopiero teraz skoro zdjęcie jest z kwietnia, on mi odpowiedział że dopiero wrócił z urlopu a jego poprzednik niby do mnie zajeżdzał ale nikogo nie zastał! (a u mnie raczej zawsze jest któryś z rodziców w domu).
marecky88
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » So, 17 wrz 2005, 16:33

Tak jak pisałem na początku dzielnicowy zapukał do mnie na początku sierpnia! zdjęcie zostało zrobione 19 kwietnia!


To działa na Twoją korzyść.
A jakie dowody wskazano we wniosku o ukaranie na okoliczność Twojej winy?
Poza tym, czy od początku mówiłeś że przyczyną odmowy podania danych jest niepamięć z powodu upływu czasu?
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez marecky88 » So, 17 wrz 2005, 16:51

Od pocżątku twierdziłem iż z powodu długiego okresu jaki minął nie pamiętam kto kierował pojazdem! mógłbyś podać swego maila to przesłał bym kopię wniosku o ukaranie bo nie mogę znalezc tych dowodów o których piszesz!
marecky88
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » So, 17 wrz 2005, 17:05

Skoro ktoś jest osobą podejrzaną to zmuszanie go pod groźbą kary za wykroczenie do wyjawienia swej tożsamości może budzić wątpliwości co do zgodności z zasadą, że nikt nie ma obowiązku dostarczać dowodów przeciwko sobie.

Oczywiście taka osoba odmawiając podania danych co do tożsamości naraża się na uzasadnione zatrzymanie ze strony organów ścigania ale to zupełnie inna kwestia.



Coś w tym jest, co piszesz, ale to dotyczy raczej art. 65 § 1 kw.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » So, 17 wrz 2005, 19:32

Coś w tym jest, co piszesz, ale to dotyczy raczej art. 65 § 1 kw.


Nie bardzo rozumiem czemu jestes skłonny zawężać ten problem tylko do wprowadzenia w błąd. Czemu według Ciebie ktoś kto podaje fałszywą tożsamośc miałby być tu inaczej traktowany niż ten kto w ogóle jej nie podaje.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » So, 17 wrz 2005, 19:35

nie mogę znalezc tych dowodów o których piszesz!


Popatrz w część wniosku która jest poniżej treści zarzutu. Tam - w zasadzie pod koniec wniosku - powinny być wymienione dowody, których przeprowadzenia przez Sąd domaga się oskarżyciel (wyjaśnienia, zeznania, dokumenty)
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez marecky88 » So, 17 wrz 2005, 20:22

Napisane jest! Dowody-zgodnie z zawartością akt sprawy.
marecky88
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Prawo Administracyjne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości