Zaległe wynagrodzenia

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

Zaległe wynagrodzenia

Postprzez SANTANA » Wt, 3 wrz 2002, 14:50

Witam

Czy mógłby mi ktos wyjaśnić co zrobić w sytuacji gdy po odejsciu z pracy firma nie ureguluje ze mną zaległości finansowych ?Czy pomimo tego że już nie będe pracownikiem firmy mam szanse na odzyskanie tych pieniedzy ? co zrobic żeby w miare szybko odzyskać zeległe wynagrodzenia ?
z góry dzięki
pozdrawiam
SANTANA
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Chomik » Wt, 3 wrz 2002, 15:01

Witam

Czy mógłby mi ktos wyjaśnić co zrobić w sytuacji gdy po odejsciu z pracy firma nie ureguluje ze mną zaległości finansowych ?Czy pomimo tego że już nie będe pracownikiem firmy mam szanse na odzyskanie tych pieniedzy ? co zrobic żeby w miare szybko odzyskać zeległe wynagrodzenia ?
z góry dzięki
pozdrawiam



Zgodnie z art. 94 pkt 5 k.p. pracodawca ma obowiązek terminowego i prawidłowego wypłacania wynagrodzenia. Niewywiązywanie się z powyższego obowiązku stanowi uzasadnienie pociągnięcia pracodawcy do odpowiedzialności. Spóźnienie w wypłacie wynagrodzenia skutkuje koniecznością zapłaty przez pracodawcę stosownych odsetek oraz odpowiedzialnością wykroczeniową.
W myśl przepisu art. 282 § 1 pkt 1 k.p. niewypłacenie w ustalonym terminie przysługującego pracownikowi wynagrodzenia albo obniżenie jego wysokości lub dokonywanie bezpodstawnych potrąceń jest wykroczeniem przeciwko prawom pracownika i podlega karze grzywny.


co zrobic żeby w miare szybko odzyskać zeległe wynagrodzenia


Zacząć się sądzić.
Chomik
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 3 wrz 2002, 17:38

Zacząć się sądzić.



W sądzie pracy - jako (były) pracownik nie masz obowiązku ponoszenia kosztów sądowych.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość