Sprzedaż połowy mieszkania własnościowego.

hipoteka, spółdzielnie mieszkaniowe, lokale komunalne, lokatorzy, właściciele, wynajem nieruchomości, zakup nieruchomości, zameldowanie, użytkowanie wieczyste, czynsz, księgi wieczyste, zasiedzenie, działki budowlane a grunty rolne.

Sprzedaż połowy mieszkania własnościowego.

Postprzez rewo » Wt, 26 lip 2005, 12:57

Mam pytanie. Czy istnieje możliwość sprzedaży połowy mieszkania własnościowego? Wraz z bratem ciotecznym jestem współwłaścicielem własnościowego mieszkania spółdzelczego. Czy mogę odkupić jego połowę praw do mieszkania tak aby całe stało się moją własnością?
rewo
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 26 lip 2005, 14:28

W tej chwili można zbyć część lokalu, jeśli spełnia ona wymagania odrębnego lokalu określone w art. 2 ust. 1 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 26 lip 2005, 15:13

Poprzednio udzieliłem nie do końca precyzyjnej odpowiedzi - dotyczyła ona zbycia fizycznej części mieszkania. Natomiast w przypadku ułamkowej częci spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu, zbycie jest możliwe.
Art. 17[2] ust. 6 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych:
Przedmiotem zbycia może być ułamkowa część spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu. Pozostałym współuprawnionym z tytułu własnościowego prawa do lokalu przysługuje prawo pierwokupu. Umowa zbycia ułamkowej części własnościowego prawa do lokalu zawarta bezwarunkowo albo bez zawiadomienia uprawnionych o zbyciu lub z podaniem im do wiadomości istotnych postanowień umowy niezgodnie z rzeczywistością jest nieważna.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez rewo » Wt, 26 lip 2005, 16:15

Dzięki.A czy istnieje coś takiego jak nieodpłatne zniesienie współwłasności (gdyby kuzyn zgodził się na nieodpłatne przekazanie mi swojego udziału)?
rewo
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 26 lip 2005, 20:09

Dzięki.A czy istnieje coś takiego jak nieodpłatne zniesienie współwłasności (gdyby kuzyn zgodził się na nieodpłatne przekazanie mi swojego udziału)?


Co rozumiesz przez nieodpłatne zniesienie współwłasności ? Chyba nie sądzisz, że można kogoś pozbawić własności bez odszkodowania ?
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez rewo » Śr, 27 lip 2005, 00:10

Chodzi mi o to,czy i jakie oprócz darowizny, występują formy nieodpłatnego przekazania nieruchomości(w moim przypadku jej połowy). Jak napisałem wyżej, oczywiście zakładając zgodę obu stron na takie rozwiązanie:).
rewo
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Budowlane i Nieruchomości

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości