Sprzedaż połowy mieszkania?

hipoteka, spółdzielnie mieszkaniowe, lokale komunalne, lokatorzy, właściciele, wynajem nieruchomości, zakup nieruchomości, zameldowanie, użytkowanie wieczyste, czynsz, księgi wieczyste, zasiedzenie, działki budowlane a grunty rolne.

Sprzedaż połowy mieszkania?

Postprzez Aletka » Cz, 12 sty 2006, 09:39

Witam,
mam takie pytanie: czy można sprzedać pół mieszkania?
mieszkanie jest spółdzielcze własnościowe, jeden właściciel, obciążone
kredytem. Wielkość kredytu to jakieś 50% wartości mieszkania.

Przejecie połowy mieszkania nie poprzez przystąpienie do starego kredytu, ale
wzięcie nowego i spłata w ten sposób starego. Czy Bank pójdzie na cos
takiego, że tylko jeden współwłaściciel będzie obarczony kredytem? Ten nowy nabywajacy 50%, czy trzeba będzie mimo wszystko włączyć do kredytu pierwszego współwłaściciela?
Aletka
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez jamaj » Cz, 12 sty 2006, 11:10

Cześć,
Trzeba przejrzeć umowę z bankiem - jak jest uregulowana kwestia sprzedaży nieruchomości.
Ale generalnie:
Przypuszczam że kredyt jest hipoteczny - a hipoteka obciaża nieruchomość (czy też spółdzielcze prawo) przejście części lub całości nieruchomości na innego właścicela nie znosi hipoteki.
Ale nabywca nieruchomości nie staje się automatycznie stroną umowy kredytu - musi zawrzeć stosowną umowę z bankiem - natomiast jego 50% udział w nieruchomości zostanie obciążony hipoteką.
jamaj
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Aletka » Cz, 12 sty 2006, 11:46

Moze troche opisze sytuacje:
mam do wyboru: albo przejac obecny kredyt (drogi, mimo ze jest to obecnie ok. 50% wartosci mieszkania) lub wyprowadzic sie (nie stac mnie na wynajecie), pomyslalam ze formalnie odkupie te 50% zaciagajac na nie kredyt nowy (tamten pierwszy kredyt zostanie skreslony z hipoteki jako splacony a wpisany zostanie nowy) .

Pytnie: CZY W OGOLE MOZNA KUPIC 50% UDZIALU?
Aletka
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Budowlane i Nieruchomości

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość