Prawo pracy - stosunek pracy co zrobić ?.

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

Prawo pracy - stosunek pracy co zrobić ?.

Postprzez arot30 » Cz, 27 lis 2003, 21:05

Koleżanka jest w ciąży pracodawca przedłużył jej umowę do dnia porodu.

Chciała, aby pracodawca przedłużył jej umowę , bo jak wiadomo przysługuje jej urlop macierzyński, ale i chce urlop wychowawczy ale nie ma umowy więc chce przedłużenia stosunku pracy na czas trwania urlopu wychowawczego.

Kazano jej w tym celu napisać podanie o przedłużenie umowy o pracę, ponieważ chce wykorzystać urlop wychowawczy. A jednocześnie pracodawca kazał napisać prośbę o natychmiastowe rozwiązanie umowy. Będzie to jego karta przetargowa, gdy ona będzie chciała wrócić do pracy.

Pytanie, jak napisać to podanie aby sobie nie zaszkodzić ?.

Moja propozycja, poprawcie jak wiecie lepiej. Dodam, iż propozycje proszę przedstawiać jak najkorzystniejsze myśląc, że będzie chciała korzystać w przyszłości z zasiłku dla bezrobotnych.
tj.
"Zwracam się z uprzejmą prośbą o rozwiązanie wiążącej nas umowy o pracę wg art.30.1.1. KP (na mocy porozumienia stron). W trybie natychmiastowym." Podanie to ma być bez dat tak sobie życzy pracodawca, aby mógł wpisać kiedy chciał. Czy istnieje możliwość wcześniejszego wykorzystania takiego podania przez niego, nawet gdy jeszcze umowa trwa a ona jest teraz na zasiłku chorobowym. Np. Zanim urodzi?. Jak wyjść z obronną ręką ?.

Z góry dzięki za sugestie.
arot30
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 27 lis 2003, 23:23

Zdecydowanie odradzam podpisywanie takiego oświadczenia.

1. Rozwiązanie umowy na mocy porozumienia stron wcale nie gwarantuje prawa do zasiłku dla bezrobotnych. Zgodnie z art. 27 ust.1 pkt 3 ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu, prawo do zasiłku nie przysługuje bezrobotnemu, który w okresie 6 miesięcy przed zarejestrowaniem w powiatowym urzędzie pracy rozwiązał stosunek pracy (stosunek służbowy) za wypowiedzeniem albo na mocy porozumienia stron, chyba że porozumienie stron nastąpiło z powodu upadłości, likwidacji pracodawcy lub zmniejszenia zatrudnienia z przyczyn dotyczących pracodawcy albo rozwiązanie stosunku pracy za wypowiedzeniem lub na mocy porozumienia stron nastąpiło z powodu zmiany miejsca zamieszkania.

2. Podpisując takie oświadczenie, koleżanka ryzykuje, że pracodawca je wypełni i wykorzysta za parę dni. Wówczas koleżanka zostanie na lodzie. Teoretycznie może wytoczyć powództwo o stwierdzenie nieważności albo uchylenie się od skutków oświadczenia woli, ale taki proces jest trudny, a wynik - niepewny.

3. Koleżanka ma jakieś mgliste i bliżej niesprecyzowane obietnice pracodawcy przedłużenia umowy. Nawet jeśli pracodawca nie postąpi w sposób opisany w pkt 2, to koleżanka najprawdopodobniej nie będzie w stanie wykazać złożenia takich obietnic przez pracodawcę. Jakie koleżanka ma gwarancje, że pracodawca uwzględni jej prośbę ? Może przeciez odpisać, że nie wyraża zgody na przedłużenie umowy.

Podsumowując, uważam, że lepiej mieć wróbla w garści niż kanarka na dachu, czyli umowę o pracę trwającą do dnia porodu niż jakieś trudne do wykazania i obarczone dużym ryzykiem obietnice przedłużenia umowy w celu zapewnienia uprawnień do urlopu wychowawczego.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Re: Prawo pracy - stosunek pracy co zrobić ?.

Postprzez kamelka » Śr, 12 cze 2013, 15:07

kamelka
 
Posty: 2
Dołączył(a): Śr, 12 cze 2013, 15:05

Re: Prawo pracy - stosunek pracy co zrobić ?.

Postprzez Lucek » Cz, 28 lis 2013, 17:45

Duzo artykułów o urlopach macierzyńskich, powrocie do pracy, urlopach wychowawczych jest na radapracownikow.pl
Lucek
 
Posty: 2
Dołączył(a): Wt, 19 lis 2013, 16:35

Re: Prawo pracy - stosunek pracy co zrobić ?.

Postprzez zan » Pn, 2 gru 2013, 14:23

Lucek napisał(a):Duzo artykułów o urlopach macierzyńskich, powrocie do pracy, urlopach wychowawczych jest na radapracownikow.pl


Z tego co rozumiem każdy może się tam zalogować i opublikować artykuł?
zan
 
Posty: 10
Dołączył(a): So, 2 lis 2013, 15:52

Re: Prawo pracy - stosunek pracy co zrobić ?.

Postprzez DariaKruko » Śr, 14 lis 2018, 14:20

Wydaje mi się, że można by było zasięgnąć porady prawniczej.
DariaKruko
 
Posty: 4
Dołączył(a): Śr, 14 lis 2018, 14:15
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Prawo pracy - stosunek pracy co zrobić ?.

Postprzez anto17 » Cz, 1 sie 2019, 10:51

Agencje pracy tychy wybrać, czy inne miasto, jeżeli chodzi o wsparcie w procesie rekrutacji do firmy. Znalazłem ich ofertę na stronie https://atriontychy.pl/najemcy/fulljob-agencja-pracy/ ale jeszcze nie jestem pewny. Czy ktoś miał styczność z tą firmą i może ją polecić jako rzetelną w wykonywaniu swojej pracy?
anto17
 
Posty: 3
Dołączył(a): Cz, 1 sie 2019, 10:42
Lokalizacja: Tychy

Re: Prawo pracy - stosunek pracy co zrobić ?.

Postprzez felly » Śr, 7 sie 2019, 10:50

Ja również nie podpisywałabym takiego oświadczenia, ale o szczegółach nie będę się wypowiadać. Moim zdaniem koleżanka powinna się poradzić. Pewnie już rozwiązała sprawę, ale nadal spotykane są takie sytuacje, dlatego podpowiem, że możecie tutaj https://www.znajdzparagraf.pl/porady_prawne/ szukać pomocy. To bardzo interesujący portal z poradami prawnymi.
felly
 
Posty: 28
Dołączył(a): Cz, 13 cze 2019, 15:18


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron