prawo pracy

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

prawo pracy

Postprzez ag8nie8szka » Śr, 9 lis 2005, 17:03

jak wynika z art 55 kp oświadczenie pracownika o rozwiązaniu stos.pracy ze skutkiem natychmiastowym ma byc złozone na piśmie z podaniem przyczyny.
czy wymóg formy pisemnej jest pod ryg.niewazności i czy odnosi sie do obu elementów? innymi słowy czy jeśli pracownik złożył oświadczenie o rozwiązaniu stos pracy z uwagi na naruszenie pdst obow pracowniczych w formie pisemnej ale nie podał przyczyny poza powołaniem się ogólnikowo na podstwe w art 55kp to czy takie rozwiąznie jest skuteczne?
pozdrawiam dzieki
ag8nie8szka
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » So, 12 lis 2005, 15:49

czy wymóg formy pisemnej jest pod ryg.niewazności


Nie.

i czy odnosi sie do obu elementów?


Moim zdaniem odnosi się zarówno do oświadczenia o rozwiązaniu umowy jak i do podania przyczyny. Wskazuje na to treść powołanego przez Ciebie artyklułu k.p. (oświadczenie na piśmie o rozwiązaniu stosunku pracy ma zawierać m.in. powód rozwiązania - przepis mówi: "z podaniem przyczyny").

czy jeśli pracownik złożył oświadczenie o rozwiązaniu stos pracy z uwagi na naruszenie pdst obow pracowniczych w formie pisemnej ale nie podał przyczyny poza powołaniem się ogólnikowo na podstwe w art 55 k.p. to czy takie rozwiąznie jest skuteczne?


Jest skuteczne o ile zostało złożone w terminie.
Nie podanie przyczyny samo w sobie nie zmienia faktu, że oświadczenie jest skuteczne.
Ponadto, moim zdaniem, jeśli przyczyna nie została przez pracownika podana ale rzeczywiście istniała (czyli rozwiązanie było obiektywnie uzasadnione), to pracodawca nie może dochodzić roszczeń odszkodowawczych od pracownika.

Wskazuje na to art. 61[1] k.p. o treści:
"W razie nieuzasadnionego rozwiązania przez pracownika umowy o pracę bez wypowiedzenia na podstawie art. 55 § 11, pracodawcy przysługuje roszczenie o odszkodowanie."

Pracodawca odmiennie od pracownika odpowiada szerzej za błędy przy rozwiązywaniu umowy o pracę bez wypowiedzenia, gdyż odpowiada nie za "nieuzasadnione rozwiązanie" ale za rozwiąznie "z naruszeniem przepisów o rozwiązywaniu umów o pracę w tym trybie" (zob. art. 56 § 1 k.p.).
W wypadku pracodawcy brak formy pisemnej rozwiąznia umowy bez wypowiedzenia, czy brak przyczyny rozwiązania w oświadczeniu zawsze powoduje więc odpowiedzialność wobec pracownika (bo są to naruszenia przepisów o rozwiązywaniu umów w tym trybie), zaś pracownik za błędy formalne nie odpowiada. Istotne jest jedynie czy jego oświadczenie było uzasadnione.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez ag8nie8szka » So, 12 lis 2005, 22:57

dzieki bardzo, pozdrawiam, agnieszka
ag8nie8szka
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron