Prawo budowlane Art. 28.2

hipoteka, spółdzielnie mieszkaniowe, lokale komunalne, lokatorzy, właściciele, wynajem nieruchomości, zakup nieruchomości, zameldowanie, użytkowanie wieczyste, czynsz, księgi wieczyste, zasiedzenie, działki budowlane a grunty rolne.

Prawo budowlane Art. 28.2

Postprzez igaa » Śr, 8 lut 2006, 21:43

Art. 28. 2. Stronami w postępowaniu w sprawie pozwolenia na budowę są: inwestor oraz właściciele, użytkownicy wieczyści lub zarządcy nieruchomości znajdujących się w obszarze oddziaływania obiektu.

Na terenie zakładu sąsiadującego z naszymi działkami operator telefonii komórkowej otrzymał pozwolenie na budowę stacji bazowej. Pozwolenie wydano z rażącym naruszeniem prawa, wobec czego złożyliśmy wniosek o unieważnienie decyzji.
My jako sąsiedzi nie zostaliśmy wogóle powiadomieni o toczącym sie postępowaniu chociaż taka inwestycja pogarsza znacznie środowisko. Postępowania z udziałem społeczeństwa też nie było. Raport zrobiono bez naszego udziału, mimo, że gwarantuje to nam Prawo Ochrony Œrodowiska. W wydziale budownictwa powiedziano nam , że na podstawie tego art. 28.2 nie jesteśmy stronami bo samo oddziaływanie fal nie sięga do naszych działek.
Wobec powyższego mam pytanie co w art. 28.2 oznacza oddziaływanie obiektu, może ktoś dysponuje komentarzem do tego art.
Naszym zdaniem oddziaływanie tej stacji dotyczy również tego, że poprzez jej budowę nasze mieszkania i działki stracą na wartości bo kto zechce kupic działkę czy mieszkanie w tak szkodliwym otoczeniu.
igaa
 

Postprzez Alek » Śr, 8 lut 2006, 23:31

Co należy rozumieć przez obszar oddziaływania obiektu wyjasnia art. 3 pkt. 20 ustawy Prawo Budowlane.
Jest to teren na którym wznoszony obiekt skutkuje ograniczeniem w zagospodarowywaniu terenu.

W tym przypadku chyba nie skutkuje.

Tak w ogóle to ja uważam przepis art. 28 ust. 2 Prawa Budowlanego za niekonstytucyjny bo pozbawia ochrony prawnej niektóre podmioty poprzez ograniczenie stron postępowania o wydanie pozwolenia na budowę. W zwykłym postepowaniu administarcyjnym stroną jest kazdy kto ma interes prawny (art. 28 kpa). W postepowaniu o wydanie pozwolenia na budowę zostało to ograniczone. Tym samym osoby posiadajace interes prawny w wydaniu decyzji lecz nie spełniajace warunków z art 28 ust. 2 Pr. Budow, bo wydana decyzja nie skutkuje ograniczaniem ich prawa do zagospodarowania terenu są pozbawione ochrony prawnej.

Tymczasem prawa właściciela działki (a więc jego interes prawny) mogą być bowiem realizowane przez przepisy prawa na wiele różnych sposobów, nie tylko poprzez wyrażenie wprost jakie są granice jego prawa (np. do zagospodarowania terenu). Mogą one być artykułowane także poprzez nakładanie obowiązków czy zakazów ciążących na właścicielach (posiadaczach samoistnych, zarzadcach czy użytkownikach) działek znajdujących się w otoczeniu - na przykład poprzez zakazy wznoszenia budowli o określonym charakterze.
Nie w każdym przypadku, wydanie decyzji łamiącej taki zakaz będzie skutkować ograniczeniem w zagospodarowaniu działki przez właściciela, którego prawa naruszono. Niemniej jest to przypadek naruszenie prawa, któremu dana osoba ma prawo się przeciwstawić – gdyż właśnie ze względu na jej interes taki zakaz obowiązywał. Pozbawienie jej przymiotu strony oznacza ze art, 28 ust. 2 Prawa budowlanego jest niezgodny z art. 77 ust. 2 Konstytucji gwarantującym prawo dochodzenia swych praw przed sądem, gdyż poprzez ograniczenie stron w postępowaniu administracyjnym o wydanie pozwolenia na budowę, ogranicza także możliwość zaskarżania takiej decyzji o pozwoleniu na budowę w postępowaniu sądowym. Art. 28 ust. 2 Prawa budowlanego byłby też jednocześnie niezgodny z zasadą państwa prawnego wyrażoną w art. 2 Konstytucji, bo uniemożliwia dochodzenie swoich praw.
Alek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Budowlane i Nieruchomości

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości