Prawo budowlane - Bardzo bardzo bardzo ważne !!!

hipoteka, spółdzielnie mieszkaniowe, lokale komunalne, lokatorzy, właściciele, wynajem nieruchomości, zakup nieruchomości, zameldowanie, użytkowanie wieczyste, czynsz, księgi wieczyste, zasiedzenie, działki budowlane a grunty rolne.

Prawo budowlane - Bardzo bardzo bardzo ważne !!!

Postprzez KEJ-DZEJ » So, 24 lis 2007, 23:58

Witam wszystkich jestem tutaj nowy i od razu mam bardzo dla mnie ważne pytanie i licze na Waszą pomoc.

A więc przejdźmy do sedna sprawy:

Jeżeli biegły tworzy opinie dwukrotnie (odstęp czasu maj-wrzesień) tej samej nieruchomości czy ma prawo zastosować różne kryteria ??? (uważam że opiniując po raz pierwszy na podstawie zastosowanych kryteriów w opinii drugiej powinien zastosować te same kryteria. Skoro dwie opinie tegoż biegłego są różnorodne i nie jest to wbrew prawu (chodzi oczywiście o prawo budowlane) to taką opinią można manipulować, automatycznie to staje się krzywdzące dla któreś z zainteresowanych stron (w zależności od postawy biegłego).

Z góry dziękuje za odpowiedzi i jeśli jest to możliwe prosze podać w nich swój status.

Pozdrawiam.
KEJ-DZEJ
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » N, 25 lis 2007, 22:38

Co to za opinie?
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez KEJ-DZEJ » Śr, 28 lis 2007, 02:55

Sprawa dotyczy zniesienia współwłasności od 1993r. działka posiada trzech współwłaścicieli (ja jako jeden z nich). Wykupiliśmy budynki z wyposażeniem, a grunt w akcie notarialnym został ujęty w udziałach procentowych (w tym okresie grunt nie należał do sprzedającego-należał do Miasta). W roku 1997 doszedł czwarty właściciel, który wykupił odrębną działkę na tym że gruncie, a prawo wieczystej dzierżawy gruntu przekształciło się w prawo własności. W obecnej sytuacji (sprawa trzeci rok toczy się w sądzie) ten ostatni współwłaściciel wystąpił z wnioskiem o powołanie biegłego rzeczoznawcy, który miał oszacować wartości każdej działki. My (trzech współwłaścicieli) wystąpiliśmy do Sądu z wnioskiem o wydzielenie granic zajmowanych przez nas działek. Biegły geodeta sądowy poczynił proponowany podział. Nikt z nas nie godził się na oszacowanie działek skoro w 1993r. każdy wykupił swoje udziały i spłacił je. Na jakiej podstawie Sąd nie odrzucił wniosku o powołanie biegłego rzeczoznawcy, który był powołany dwukrotnie i oby dwie jego opinie różnią się zasadniczo, bo biegły zastosował różne kryteria w swoich opiniach. Czy działka, która nie posiada dojazdu może być atrakcyjną ?! Nie spełnia ona warunków inwestycyjnych, a stan zagospodarowania nie może być określony jako dobry. Na tej podstawie stosując wartości czynnika korygującego (Ui-górny-dolny) wartość tej mojej działki (bez dojazdu, najmniejsza powierzchnia gruntu) jest najwyższa. Jedyną atrakcją mojej działki jest wystawa (przylega do dwóch głównych ulic miasta). Dwa lata temu nie dostałem zgody w wydziale architektury na rozbudowę ale otrzymałem warunki zabudowy, dotyczące całości działki co świadczy o tym, że samodzielnie nie jestem w stanie ich spełnić. Ten czwarty właściciel posiada wolnostojący samodzielny budynek, z zachowaniem wszystkich parametrów (według prawa budowlanego), a wartość jego działki okazała się według biegłego najmniejszą. Zarządałem obecności biegłego na następnej rozprawie, który będzie odpytywany przez naszego mecenasa.

Jak przekonać Sąd o błędzie lub nieobiektywności biegłego. Po trzech latach zwątpiliśmu w niezawistność naszego Sądu.

Z góry dziękuje za odpowiedź.

Pozdrawiam.
KEJ-DZEJ
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez kier_as » Śr, 28 lis 2007, 20:58

Złóż wniosek o powołanie innego biegłego
kier_as
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Re: Prawo budowlane - Bardzo bardzo bardzo ważne !!!

Postprzez kinia89 » Cz, 31 mar 2022, 10:51

Owszem. Dzisiaj, aby zacząć budowę, to trzeba przejść przez różne procedury. Ja nawet musiałam skorzystać z nadzoru archeologicznego, bo moja działka była na terenach bardziej historycznych. Dobrze, że znalazłam https://pogotowiearcheologiczne.pl/korzysci/ , bo firma okazała się być rzetelna, chociaż może nie całkiem tania.
kinia89
 
Posty: 194
Dołączył(a): Śr, 9 paź 2019, 11:04


Powrót do Prawo Budowlane i Nieruchomości

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron