zwolnienie,ciąża,sprawa w sądzie....

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

zwolnienie,ciąża,sprawa w sądzie....

Postprzez Pis » Pn, 9 lut 2004, 21:34

Po urlopie macierzyńskim złożyłam podanie o url wypoczynkowy i wychowawczy-dostałam zgodę, zaraz potem przyszło wypowiedzenie (likwidacja stanowiska, art 10 ust. o szcególnych sposobach...)-odwołałam się. W trakcie okresu wypowiedzenia "odkryłam", że jestem w ciąży:)Złozyła w pracy podanie o cofnięcie wypowiedzenia. Na kolejnej rozprawie dowiedziałam się od pracodawcy, że nie uznaje tego faktu kierujac się zasadami współżycia społecznego.Sędzia nie odniósł sie do nowych okoliczności.Odroczył sprawę.
I co teraz?
Mam czekać na zakończenie pierwszej i zakładać drugą?
Dostałam odprawę-mogę ją zwrócić!
A co gdy skończy się urlop wychowawczy, mam stawić sie w pracy czy czekać na wyrok w pierwszej sprawie a potem w drugiej??
Strasznie to skomplikowane!!!:(
Pis
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 9 lut 2004, 22:02

Po urlopie macierzyńskim złożyłam podanie o url wypoczynkowy i wychowawczy-dostałam zgodę, zaraz potem przyszło wypowiedzenie (likwidacja stanowiska, art 10 ust. o szcególnych sposobach...)-odwołałam się. W trakcie okresu wypowiedzenia "odkryłam", że jestem w ciąży:)Złozyła w pracy podanie o cofnięcie wypowiedzenia. Na kolejnej rozprawie dowiedziałam się od pracodawcy, że nie uznaje tego faktu kierujac się zasadami współżycia społecznego.Sędzia nie odniósł sie do nowych okoliczności.Odroczył sprawę.
I co teraz?
Mam czekać na zakończenie pierwszej i zakładać drugą?
Dostałam odprawę-mogę ją zwrócić!


Nie musisz. Skoro odwołałaś się od wypowiedzenia, to sąd, wydając wyrok, powinien wziąć pod uwagę wszystkie okoliczności faktyczne, także i to, że jesteś w ciąży. O ile nie doszło do ogłoszenia upadłości lub likwidacji pracodawcy, to okoliczność ta przesądza o bezprawności rozwiązania umowy o pracę (art. 177 § 3 kp.). Argument pracodawcy dotyczący zasad współżycia społecznego w zasadzie nie zasługuje na uwzględnienie, chyba że w sprawie zachodzą jakieś szczególne okoliczności, o których nie wiem.

A co gdy skończy się urlop wychowawczy, mam stawić sie w pracy czy czekać na wyrok w pierwszej sprawie a potem w drugiej??


Tak jak napisałem, wystarczy jedna sprawa. Dopóki sąd prawomocnie (albo natychmiast wykonalnym wyrokiem II instancji) nie przywróci Cię do pracy lub pracodawca nie zmieni zdania, wypowiedzenie jest skuteczne, więc nie musisz przychodzić do pracy (na razie przebywasz na urlopie wychowawczym, potem stosunek pracy rozwiąże się z upływem oresu wypowiedzenia). Możesz jednak wnioskować, aby sąd I instancji w wyroku nałożył na praocdawcę obowiązek dalszego zatrudnienia Cię do czasu prawomocnego rozpoznania sprawy (art. 477 [2] § 2 kpc).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 9 lut 2004, 22:10

Na marginesie: kiedy otrzymałaś wypowiedzenie - w 2003 r. czy 2004 r. ?
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Pis » Pn, 9 lut 2004, 23:17

W 2003r. Okres wypowiedzenia upłynął 31.12.
Do końca lutego mam/miałam urlop wychowawczy.

Dziekuję za odpowiedź!
Pis
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 9 lut 2004, 23:29

W 2003r. Okres wypowiedzenia upłynął 31.12.


W takiej sytuacji pracodawca mógł wypowiedzieć umowę o pracę z powodu likwidacji stanowiska pracy (pomijam sprawę ciąży). Od 1.01.2004 r. jest to tylko możliwe w razie upadłości lub likwidacji pracodawcy (a nie tylko likwidacji konkretnego stanowiska pracy) - art. 186 [1] § 1 kp.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość