Pracownik w sadzie

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

Pracownik w sadzie

Postprzez Aga » Cz, 30 gru 2004, 11:07

Witam

Mam takie pytanko. Jesli pracownik zostal wezwany do sadu i te jego wizyty sa ostatnio dwa razy w m-cu, a z tego co mi wiadomo sprawa moze sie jeszce ciagnac przez lata, to czy w takim przypadku na liscie obecnosci w danym dniu zostawiam mu rubryke czysta i notuje, ze pracownik jest w sadzie, czy co? Pracownik nie ma zadnego wezwania do sadu na pismie, gdyz termin nastepnej wizyty jest zawsze przekazywany ustnie na rozprawie. Czy za taki dzien przysluguje mu normalnie wynagrodzenie? Czesto jest tak, ze przychodzi np, na 3 godz. Zalezy to od tego jak dlugo trwa rozprawa.
Moja kadrowa z tego co widzialam nic nie odznacza na liscie, ja natomiast uwazam, ze jakas adnotacja powinna byc uczyniona, a nawet jestem za tym by pracownik z sadu bral jakies pokwitowania, ze byl na rozprawie. Bo przeciez jak cos sie stanie, roznie bywa...
Aga
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » N, 2 sty 2005, 02:50

Co do sposobu odnotowania obecności pracownika w sądzie na liście, jest to sprawa techniczna. Natomiast pisemne potwierdzenie stawienia się pracownika w sądzie jest pożądane. W myśl § 3 pkt 4 rozporządzenia MPiPS z dnia 15 maja 1996 r. w sprawie sposobu usprawiedliwiania nieobecności w pracy oraz udzielania pracownikom zwolnień od pracy (Dz.U. Nr 60, poz. 281), dowodem usprawiedliwiającym nieobecność w pracy jest imienne wezwanie pracownika do osobistego stawienia się, wystosowane przez organ właściwy w sprawach powszechnego obowiązku obrony, organ administracji rządowej lub samorządu terytorialnego, sąd, prokuraturę, policję lub organ prowadzący postępowanie w sprawach o wykroczenia - w charakterze strony lub świadka w postępowaniu prowadzonym przed tymi organami, zawierające adnotację potwierdzającą stawienie się pracownika na to wezwanie. Za czas nieobecności pracownika w pracy spowodowany stawieniem się w sądzie wynagrodzenie przysługuje tylko wtedy, gdy obowiązujące u danego pracodawcy przepisy prawa pracy przewidują zachowanie przez pracownika prawa do wynagrodzenia za czas tego zwolnienia (§ 16 ust.2 w zw. z § 6 rozporządzenia).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości