przegrana w sądzie pracy

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

przegrana w sądzie pracy

Postprzez henryk » Śr, 2 kwi 2003, 11:15

Zwracam się z zapytaniem do Szanownego Grona Forum:
Czy jeśli przegram sprawę w Sądzie pracy / występuję tam jako powód/ będę mósial zapłacić za pełnomocnictwo pozwanego / pozwany na sprawę wynajął sobie mecenasa/
Proszę o odpowiedź. Henryk.
henryk
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 2 kwi 2003, 12:26

Zależy to od decyzji sądu. Jeśli jesteś pracownikiem, to sądy w praktyce rzadko obciążają pracowników kosztami zastępstwa procesowego pracodawcy, choć nie jest to wykluczone.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez piotr123 » Śr, 2 kwi 2003, 12:27

Art. 463 k.p.c [Koszty sądowe] § 1. Pracownik dochodzący roszczeń z zakresu prawa pracy oraz ubezpieczony nie mają obowiązku uiszczania opłat sądowych.

§ 11. Przepis § 1 stosuje się także w sprawie o ustalenie istnienia stosunku pracy wytoczonej z powództwa inspektora pracy.

§ 2. Wydatki związane z czynnościami podejmowanymi w toku postępowania w sprawach z zakresu prawa pracy -- o roszczenia pracownika -- ponosi tymczasowo Skarb Państwa. Sąd w orzeczeniu kończącym postępowanie w instancji rozstrzyga o tych wydatkach, stosując odpowiednio przepisy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, z tym że obciążenie pracownika tymi wydatkami może nastąpić w wypadkach szczególnie uzasadnionych.

§ 3. Wydatki związane z czynnościami podejmowanymi w toku postępowania w sprawach z zakresu ubezpieczeń społecznych ponosi Skarb Państwa.
piotr123
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

dzięki za odpowiedzi

Postprzez henryk » Śr, 2 kwi 2003, 14:11

Pytam sie dlatego ,że pełnomocnik odgrażał się po pierszej sprawie ,że jeślinie zrezygnuję z pozwu to mnie tak załatwi , że będę płacił za pełnomocnika pozwanej strony.
henryk
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 2 kwi 2003, 16:23

Przytoczony przez Piotra art. 463 kpc dotyczy kosztów sądowych. Natomiast - zgodnie z art. 98 § 3 kpc - do niezbędnych kosztów procesu strony reprezentowanej przez adwokata zalicza się wynagrodzenie, jednak nie wyższe niż stawki opłat określone w odrębnych przepisach i wydatki jednego adwokata, koszty sądowe oraz koszty nakazanego przez sąd osobistego stawiennictwa strony. Pojęcie "koszty procesu" jest szersze niż "koszty sądowe". Nie ma przepisu zwalniającego pracownika z całości kosztów procesu, w tym z kosztów zastępstwa procesowego strony przeciwnej (są to koszty procesu, ale nie koszty sądowe).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

c.d. sprawy w Sądzie Pracy

Postprzez henryk » Cz, 3 kwi 2003, 07:45

Dziękuję Marcinie za odpowiedź. Jak z niej wynika , to mogę być obciążony za pełnomocnika strony pozwanej jeśli , brzydko mówiąc - przerżnę" sprawę . Ile to kwotowo wynosi ?
henryk
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

cd.sądu pracy

Postprzez henryk » Cz, 3 kwi 2003, 08:52

Może wyjaśnię , czego się obawiam. Otóż prowadzę działalność gospodarczą - księga przychodow i rozchodów jednoosobowo /c.d. pracy u tego samego pracodawcy co przedtem , lecz , niestety, chcąc mieć dalszy byt , musiałem założyć działalność/. Zasady pracy te same co i przedtem , tylko pracodawca chcąc zaoszczędzić na kosztach zmusił mnie jakby gospodarczo do założenia tej działalności.Cechy charakteru pracy wybitnie jak na umowę o pracę/ czas pracy, kierownictwo ,miejsce i nadzór ze strony pracodawcy , co miesięczna stała praca, żadnej odpowiedzialności finansowej z mojej strony za pracę firmy szefa. Wybitnie siła robocza. Ale Sąd rozważa , czy prowadzenie działalności z księgą przychodów i rozchodów nie przechyla szali raczej wybitnie na działalność , a nie cechuje mojej pracy jako umowy o pracę . Pomóżcie mi radą w tym problemie.
henryk
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 3 kwi 2003, 10:11

Nie do końca rozumiem Twoją sytuację - czego domagasz się przed sądem pracy i czy nadal współpracujesz z pracodawcą, którego pozwałeś do sądu ? Co do tzw. samozatrudnienia - było już trochę na tym forum, i to nie tak dawno. Przejrzyj wątki z ostatnich 2 tygodni.

Jeśli chodzi o koszty zastępstwa procesowego, to ustala je rozporządzenie Ministra Sprawiedliwości z dnia 28 września 2002 r. w sprawie opłat za czynności radców prawnych oraz ponoszenia przez Skarb Państwa kosztów pomocy prawnej udzielonej przez radcę prawnego ustanowionego z urzędu (Dz. U. Nr 162, poz. 1349).

§ 2. 1. Opłaty stanowiące podstawę zasądzenia przez sądy kosztów zastępstwa prawnego nie mogą być wyższe niż stawki minimalne, o których mowa w rozdziałach 3 i 4, niezależnie od wysokości tych opłat ustalonych w umowie między radcą prawnym a klientem.

2. Sąd może przyznać opłaty wyższe od wskazanych w ust. 1, jeżeli uzasadnia to rodzaj i stopień zawiłości sprawy oraz niezbędny nakład pracy radcy prawnego; nie mogą być one wyższe niż sześciokrotne stawki minimalne.


§ 11. 1. Stawki minimalne wynoszą za prowadzenie spraw z zakresu prawa pracy o:

1) nawiązanie umowy o pracę, uznanie wypowiedzenia umowy o pracę za bezskuteczne, przywrócenie do pracy lub ustalenie sposobu ustania stosunku pracy - 60 zł;

2) wynagrodzenie za pracę lub odszkodowanie inne niż wymienione w pkt 4 - 75% stawki obliczonej na podstawie § 6 od wartości wynagrodzenia lub odszkodowania będącego przedmiotem sprawy;

3) inne roszczenia niemajątkowe - 60 zł;

4) ustalenie wypadku przy pracy, jeżeli nie jest połączone z dochodzeniem odszkodowania lub renty - 120 zł;

5) świadczenie odszkodowawcze należne z tytułu wypadku przy pracy lub choroby zawodowej - 50% stawki obliczonej na podstawie § 6 od wartości odszkodowania będącego przedmiotem sprawy.

2. Stawki minimalne wynoszą 60 zł, w sprawach o świadczenia pieniężne z ubezpieczenia społecznego i zaopatrzenia emerytalnego.


§ 6. Stawki minimalne wynoszą przy wartości przedmiotu sprawy:

1) do 500 zł - 60 zł;

2) powyżej 500 zł do 1 500 zł - 180 zł;

3) powyżej 1 500 zł do 5 000 zł - 600 zł;

4) powyżej 5 000 zł do 10 000 zł - 1 200 zł;

5) powyżej 10 000 zł do 50 000 zł - 2 400 zł;

6) powyżej 50 000 zł do 200 000 zł - 3 600 zł;

7) powyżej 200 000 zł - 7 200 zł.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

domagam się od Sądu Pracy nsp.ustaleń:

Postprzez henryk » Cz, 3 kwi 2003, 10:38

Z pracodawcą już nie współpracuję , gdy chorowałem/ pod koniec zwolnienia/ poinformował mnie / pomimo innych zapewnień przed chorobą /że dalej nie współpracujemy i to uważa za rozwiązanie umowy - która - niestety- była tylko ustna. W Sądzie Pracy domagam się ustalenia istnienia stosunku pracy i zapłaty ekwiwalentu za nie wykorzystany urlop wypoczynkowy , którego mi mój pracodawca udzielal corocznie, płacił za urlop, jednak nie uznał tego oficjalnie ,ze to jest urlop wypoczynkowy, aby było jak najmniej cech umowy o pracę .Kto komuś płaci za siedzenie w domu i do tego płacenie - to typowy przecież urlop wypoczynkowy.
henryk
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości

cron