Wysokość roszczenia w sądzie pracy.

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

Re: Wysokość roszczenia w sądzie pracy.

Postprzez Andrzej_50 » Cz, 20 wrz 2012, 10:30

I tak właśnie zamierzam uczynić. Dziękuję panie Robercie. Przyznam, że jestem bardzo pozytywnie zaskoczony, nawet nie tyle uzyskanymi tu informacjami, co w ogóle odzewem na moje pytania. Nie wszędzie na forach tak bywa. Dziękuję jeszcze raz! :) A to orzeczenie TK też niedawno znalazłem, ale zdążyłem w ferworze "walki" o nim zapomnieć i dopiero teraz po żądaniu sędziego na powrót mi się odetkało w głowie. :)
Andrzej_50
 
Posty: 12
Dołączył(a): Pn, 10 wrz 2012, 01:19

Re: Wysokość roszczenia w sądzie pracy.

Postprzez Robert. » Cz, 20 wrz 2012, 17:29

I dobrze, że się "odetkało", bo to bardzo ciekawe i ważne orzeczenie. Szkoda, że faktycznie jakoś specjalnie głośno o nim nie było. Mam nadzieję, że uzyskane informacje okazały się pomocne. :)
Robert.
 
Posty: 74
Dołączył(a): N, 29 lip 2012, 10:06

Re: Wysokość roszczenia w sądzie pracy.

Postprzez Andrzej_50 » Cz, 20 wrz 2012, 19:31

Jak najbardziej pomocne. Także te o wynagrodzeniu za okres trzech miesięcy. Wprawdzie uważam taki wymiar odszkodowania za absurdalny i skorzystam z orzeczenia TK, ale warto wiedzieć więcej i mieć nieco szerszą orientację w zagadnieniu. Poza tym (przed sądem tego nie powiem, bo ta szuja, pełnomocnik pozwanego pewnie tylko na to czyha) poza pieniędzmi, których użyję w dobrym celu (wraz ze mną jest poszkodowanych sześciu innych pracowników) największą satysfakcją dla mnie jest to, że się odważyłem na pierwszy krok w tej sprawie. Na pozór bowiem, dla nas nie mających żadnego zorientowania przepisach prawa, w dokumentach wszystko wyglądało na zgodne z nim działanie. Ponieważ jednak diabeł siedzi w szczegółach, po lekturze orzecznictwa SN, komentarzy do przepisów, zrozumiałem, że jest zupełnie inaczej. Oczywiście najpierwszym sygnałem, że coś jest nie tak, było osobiste odczucie, nazwijmy to, krzywdzących mnie działań. Warto sprawdzać, jak ma się do nich prawo. Z własnego doświadczenia wiem już, jak trudne to bywa, ale jednak nie jest niemożliwe. Poza tym warto też z kimś sprawę nieco przegadać i za to jeszcze raz panu dziękuję.

Jeżeli miałoby to być pożytkiem dla tego forum i jego bywalców, a do tego mogło być interesujące, to po zakończeniu sprawy, (niezależnie od tego jaki byłby jej ostateczny wynik), chętnie ją tu opiszę z wszelkimi szczegółami.
Andrzej_50
 
Posty: 12
Dołączył(a): Pn, 10 wrz 2012, 01:19

Re: Wysokość roszczenia w sądzie pracy.

Postprzez Robert. » Cz, 20 wrz 2012, 19:58

Ludzie niestety zbyt często obawiają się angażować w sprawy w sądzie, choć w dużej mierze potem okazuje się, że były to sprawy do wygrania, więc tylko na tym tracą. Niemniej jednak życzę Panu powodzenia i - jeżeli będzie miał Pan ochotę - proszę podzielić się wynikiem Pana sprawy.

Pozdrawiam!
Robert.
 
Posty: 74
Dołączył(a): N, 29 lip 2012, 10:06

Re: Wysokość roszczenia w sądzie pracy.

Postprzez Andrzej_50 » Cz, 20 wrz 2012, 20:57

Pozdrawiam również i jakkolwiek wiem, że zajmuje to panu czas, proszę nie ustawać w forumowej misji pomocy dla tych którzy tutaj przychodzą. Ja pojawię się ponownie po osiemnastym grudnia. Myślę, że będzie to już odpowiednia pora, na przedstawienie szczegółów zdarzenia, podjętych działań, popełnionych błędów i wreszcie na wnioski, które być może okażą się jeszcze komuś przydatne.
Andrzej_50
 
Posty: 12
Dołączył(a): Pn, 10 wrz 2012, 01:19

Re: Wysokość roszczenia w sądzie pracy.

Postprzez PiotrS » Pn, 22 paź 2012, 06:25

Witam, zostalem zwolniony z art. 52 (alkohol) wynik pracodawcy 3,2 promila, po godz na policji wynik 0,00 promila, wygralem w sadzie pracy sprawe. Sprawa trwala 7 miesiecy,od momentu zwolnienia zarejestrowany jestem jako bezrobotny.
Umowa z pracodawca byla na okres probny 2 miesiace, potem miala byc na czas nieokreslony (mam na to dowod), zostalem zwolniony z art 52 po 3 dniach pracy. Pelnilem przez te dni obowiazki kierownika kontraktu. Przez okres 7 miesiecy nie moglem podjac pracy ze wzgledu na art. 52, moje wyksztalcenie jest zwiazane z drogownictwem i tak naprawde prac ewentualnie bedzie w kwietniu-maju 2013, czyli jeszcze +6 miesięcy. Nie zrezygnowałem z aplikowania w roznych portalach pracy, ale moje swiadectwo bylo z art. 52 (mam tylko dowody wysylania maili z potwierdzeniem) nie mam na pismie odrzucenia moich aplikacji. Czy moge rościć od pracodawcy w postepowaniu cywilno-prawnym m.innymi kwoty za miesiące bez pracy? i oczywiscie inne roszczenia, może mi ktoś podpowie jakie i jakie kwoty (rozsadne mozna im przypisac).
Jestem mgr inż. budownictwa, pełniłem funkcje menadżerskie na budowach i jak mozna przypuszczac "świat inż. lekarzy, prawnikow" jest mały, więc mogę już do końca życia być "naznaczon przez alkohol i art. 52" nawet jeśli wygrałem sprawę w sądzie pracy.
Proszę o pomoc.
Piotr
PiotrS
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pn, 22 paź 2012, 06:02

Re: Wysokość roszczenia w sądzie pracy.

Postprzez Robert. » Śr, 24 paź 2012, 16:23

Witam,

Oczywiście może Pan starać się wystąpić z powództwem przeciwko byłemu pracodawcy opierającym się na odpowiedzialności deliktowej. Będzie musiał Pan wykazać, że były pracodawca działał umyślnie z zamiarem naruszenia przepisów prawa pracy o wypowiedaniu umów o pracę. Wtedy może Pan dochodzić stosownego odszkodowania, choćby w wysokości utraconego wynagrodzenia za te miesiące od zwolnienia do orzeczenia sądu pracy.

Pozdrawiam
Robert.
 
Posty: 74
Dołączył(a): N, 29 lip 2012, 10:06

Re: Wysokość roszczenia w sądzie pracy.

Postprzez PiotrS » Cz, 25 paź 2012, 19:50

Dziekuje za odpowiedz,
wiem ze wykazanie pracodawcy dzialania umyslnego jest trudne, z tego wynika ze pracodawca moze wszystko lacznie ze zwolnienie dyscyplinarnym pracownika "mowiac" ze ma 3,2 promila a stan faktyczny na policji 0,00 jezeli pomylil sie w zatrudnieniu pracownika, moze mu zaszargac opinie a pracownik nie moze sie domagac odszkodowań, jest to dla mnie niezrozumiałe, to tak jakby pracodawca napluł pracownikowi w twarz bo myślał, że wiatr wieje w drugą strone i to sąd uwzgledni, jednym słowem płakać się chce. Swoim postępowaniem które nie są naruszenim prawa pracy wg sądu cywilnego pracodawca przyczynił się do stanu w jakim jest były jego pracownik, czyli bez pracy bo ma w świadectwie art 52 (alkohol), a po wyroku sadu pracy pracodawca zmienia świadectwo pracy, ale czas trwania udowodnienia przez pracownika, że pracodawca popełnil błąd - bo myślał że pracownik jest nietrzeźwy i paru świadków pracodawcy to potwierdza bo czuło alkohol od pracownika a wynik z policji to tylko wynik, nic z tego nie rozumiem. Dobrze ze sprawe mam w Bialymstoku caly proces zamknie sie moze w 7-miu miesiacach a nie w Warszawie gdzie moze trwac do 2-ch lat.
Mam jeszcze jedno pytanie:
czy roszczenie o utracenie wynagrodzenia jest "połączone" z roszczeniem o utrate dóbr, zdrowia, dobrego wizerunku, wiarygodności pracownika itp.? czy jezeli nie udowodnie ze pracodawca dzialal umyslnie trace wszystkie roszczenia?

Pozdrawiam
Piotr S.
PiotrS
 
Posty: 2
Dołączył(a): Pn, 22 paź 2012, 06:02

Re: Wysokość roszczenia w sądzie pracy.

Postprzez Robert. » N, 28 paź 2012, 23:17

Musiałby Pan próbować udowodnić, jeżeli takie sytuacje mogły mieć miejsce, że pracodawca już wcześniej dawał znak ku temu, że chce Pana zwolnić, zachowywał się wobec Pana w taki sposób, który wskazywałby na to, że chce Panu zaszkodzić, etc.

Jeżeli czuje Pan, że pańskie dobra osobiste (z art. 23 k.c.) zostały naruszone wskutek działania drugiej osoby, to ja nie widzę przeszkód, aby pozwał Pan tą osobę i zażądał zadośćuczynienia. Roszczenie o utracony zarobek to może być (ale nie musi) osobny proces. Sąd ocenia każde roszczenia osobno i uznając jedno może inne oddalić i na odwrót, tu nie ma reguły.
Robert.
 
Posty: 74
Dołączył(a): N, 29 lip 2012, 10:06

Poprzednia strona

Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 8 gości

cron