• Porady prawne
Euro-tax.pl

zgłoszenie wierzytelnosći

rejestrowanie i prowadzenie działalności gospodarczej, spółka cywilna, jawna, partnerska, komandytowa, z o.o., akcyjna, przekształcanie, podział, łączenie spółek, czynności handlowe, prawo papierów wartościowych, uczestnictwo w obrocie gospodarczym, podmioty obrotu gospodarczego, spółdzielnie, fundacje i stowarzyszenia, umowy handlowe, umowa sprzedaży konsumenckiej, umowa komisu, umowy factoringu

zgłoszenie wierzytelnosći

Postprzez Ania » Pt, 22 mar 2002, 09:08

Zgłaszam wierzytelnośći do postepowania układowego na 25.02.02. Jest w tym zgłoszeniu faktura z 2000 r., do której w marcu br. wystawiliśmy korektę na zwrot towaru. Jak powinniśmy postąpić w tym zgłoszeniu: zawrzeć tę fakturę bo była wymagalna na dzień 25.02.02 czy nie, skoro ją po kilku tygodniach skorygowaliśmy na minus?
Ania
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 22 mar 2002, 10:08

Nie bardzo rozumiem, jaki skutek wywołało skorygowanie faktury. Jeśli wierzytelność przestała istnieć, nie zgłaszałbym jej do układu, bo i tak prawdopodobnie zakwestionowałby ją sędzia-komisarz podczas sprawdzania wierzytelności.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Ania » Pt, 22 mar 2002, 10:26

A jeśli nastąpi sytuacja, że wysłałam zgłoszenie wierzytelności do sądu, a po kilku tygodniach nastąpi zmiana sumy wierzytelności np. z powodu zwrotu towaru i wystawienia fv korekty, to czy muszę o tym zawiadomić sąd?
Ania
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 22 mar 2002, 14:01

Z Prawa o postępowaniu układowym taki obowiązek nie wynika. Jednak - jak napisałem wyżej - sędzia komisarz dokonuje sprawdzenia wierzytelności, m.in. na podstawie wpisów w księgach rachunkowych dłużnika (art. 41 Prawa o postępowaniu układowym).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Ania » Pt, 22 mar 2002, 15:04

Tak, ale musiałby to robić co najmniej raz w miesiącu żeby sprawdzić czy się nic nie zmieniło od rozpoczęcia postępowania, bo po miesiącu może sie okazać, że kwoty w zgłoszeniu wierzytelności się zmieniły.
Ania
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 22 mar 2002, 17:06

Przepisy art. 40-45 Prawa o postępowaniu układowym normują zasady i tryb sprawdzania wierzytelności i ustalenia listy wierzytelności. Są to czynności wykonywane przed zawarciem układu i mają na celu wyeliminowanie wierzytelności, niespełniających wymagań określonych w art. 41. Skutki prawne wciągnięcia wierzytelności na listę określa art. 49. Zgodnie z tym przepisem, wciągnięcie wierzytelności na listę uprawnia wierzyciela do udziału w postępowaniu i określa sumę, z którą może on uczestniczyć w zgromadzeniach wierzycieli. Natomiast skutki konstytutywne w postaci nowego ukształtowania wierzytelności układowej i terminów jej spłaty powstają dopiero z chwilą zatwierdzenia przez sąd układu.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Zgłoszenie wierzytelności

Postprzez mariagrazynaw » Pt, 22 mar 2002, 22:41

<<...A jeśli nastąpi sytuacja, że wysłałam zgłoszenie wierzytelności do sądu, a po kilku tygodniach nastąpi zmiana sumy wierzytelności np. z powodu zwrotu towaru i wystawienia fv korekty, to czy muszę o tym zawiadomić sąd?
____________

Ja też, tak jak Marcin nie bardzo rozumiem o co Ci chodzi.
Skoro piszesz, że nastąpił zwrot i korekta, czyli nie posiadacie względem siebie wzajemnych wierzytelności. Sprawy nie ma.

Skad więc ten powyższy wpis - chyba hipotetyczny - o możliwości k o l e j n e g o zwrotu? Nie rozumiem.

Odnośnie zaś samego przebiegu post. układowego, to sędzia komisarz będzie badać sprawy wątpliwe, trudne do zakwalifikowania, wskazane przez nadzorcę sądowego i biegłego, powołanego przez nadzorcę za zgodą sędziego.

Z praktyki mojej nadzorczej mogę Ci powiedzieć, że przygotowując w porozumieniu z biegłym dla sędziego projekt listy wysyłam do wszystkich wierzycieli potwierdzenie salda wg wpisów w księgach dłużnika ( oczywiście po doliczeniu odsetek do dnia otwarcia ukladowego )i prosząc wierzyciela, aby wierzytelność w określonej przez dłużnika kwocie potwierdził albo wskazał swoją wersję ( niejednokrotnie są rozbieżności ).
W przypadku wskazanych przez wierzyciela rozbieżności analizuję je w porozumieniu z biegłym, a w razie dalszych rozbieżności przedstawiam sędziemu komisarzowi.
I oczywiście decyduje sędzia wpisując daną wierzytelność albo odmawiając.

Jeżeli więc masz jakieś wątpliwości, to skontaktuj się z nadzorcą.
Zakładam oczywiście, że zwrot nie był pozorny.
I jeżeli wierzytelność nie istnieje, to co chcesz zgłaszać.
Coś mi się jednak wydaje, że nie można wykluczyć pozorności zwrotu, ale jeżeli rzeczywiście tak było, to naprawdę się to nie opłaca, nie mówiąc o tym, że sprzeczne jest z prawem.
A ta pozorność zwrotu nasuwa mi się w związku z tym Twoim wpisem o możliwej drugiej korekcie.

mgw
mariagrazynaw
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Gospodarcze i Handlowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości