• Porady prawne
Euro-tax.pl

nieważne zgłoszenie wierzytelności?

rejestrowanie i prowadzenie działalności gospodarczej, spółka cywilna, jawna, partnerska, komandytowa, z o.o., akcyjna, przekształcanie, podział, łączenie spółek, czynności handlowe, prawo papierów wartościowych, uczestnictwo w obrocie gospodarczym, podmioty obrotu gospodarczego, spółdzielnie, fundacje i stowarzyszenia, umowy handlowe, umowa sprzedaży konsumenckiej, umowa komisu, umowy factoringu

nieważne zgłoszenie wierzytelności?

Postprzez Ania » Cz, 4 kwi 2002, 08:38

Kilka miesięcy temu wysłaliśmy zgłoszenie wieryztelności do sądu dot. postępowania układowego. Podpisał je jeden członek zarządu. Tymczasem umowa spółki mówi, że spółkę reprezentuje jeden z członków zarządu łącznie z prokurentem. Ten warunek nie został więc spełniony, bo zgłoszenia nie podpisał prokurent. Czy to teraz oznacza, że nasze zgłoszenie jest nieważne i nie mamy co liczyć na odzyskanie wierzytelności?
Ania
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 4 kwi 2002, 21:37

Czy to teraz oznacza, że nasze zgłoszenie jest nieważne i nie mamy co liczyć na odzyskanie wierzytelności?


Moim zdaniem, należy przyjąć, zgodnie z art. 39 kc, że zgłoszenie jest nieważne. Zgodnie z utrwalonym orzecznictwem (wyrok SN z dnia 12 grudnia 1996 r., I CKN 22/96; wyrok SN z dnia 26 czerwca 1997 r., I CKN 130/97; wyrok SA w Warszawie z dnia 4 kwietnia 2000 r., I ACa 1326/99), nie ma możliwości sięgnięcia przez analogię do przepisów o przedstawicielstwie i "potwierdzenia" czynności na podstawie art. 103 kc.
Nie przekreśla to jednak w ogóle możliwości odzyskania wierzytelności. Istnieje możliwość wytoczenia powództwa o zapłatę na zasadach ogólnych (art. 30 i art. 47 § 2 Prawa o postępowaniu układowem). Jednakże do takiej wierzytelności uklad także będzie miał zastosowanie (art. 67 § 1 Prawa o postępowaniu układowem).

Nie można jednak wykluczyć, że sędzia komisarz - mimo braku ważnego zgłoszenia wierzytelności przez wierzyciela - wciągnie tę wierzytelność na listę wierzytelności. Zgodnie bowiem z art. 41 Prawa o postępowaniu układowem, w wyniku sprawdzenia sędzia - komisarz wciągnie na listę te wierzytelności, które są oparte bądź na wpisach w księgach dłużnika, bądź na tytułach bezspornych, bądź też są wymienione przez dłużnika w spisie wierzycieli i nie budzą wątpliwości, chociażby nie było zgłoszenia ze strony samego wierzyciela .
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Gospodarcze i Handlowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości