• Porady prawne
Euro-tax.pl

problem z cesją wierzytelności

rejestrowanie i prowadzenie działalności gospodarczej, spółka cywilna, jawna, partnerska, komandytowa, z o.o., akcyjna, przekształcanie, podział, łączenie spółek, czynności handlowe, prawo papierów wartościowych, uczestnictwo w obrocie gospodarczym, podmioty obrotu gospodarczego, spółdzielnie, fundacje i stowarzyszenia, umowy handlowe, umowa sprzedaży konsumenckiej, umowa komisu, umowy factoringu

problem z cesją wierzytelności

Postprzez jmpromo » Śr, 28 sie 2002, 16:18

Witam wszystkich
mam następującą sytuację
na początku marca 2002 otrzymałem fakturę z firmy X
na termin płatności, kilka dni później otrzymałem pismo o cesji wierzytelności przez firmę X na rzecz firmy Y cesja dotyczyła kilku faktur min. tej otrzymanej w marcu i następnych, następne faktury zostały zapłacone na konto firmy Y lecz niestety zapłata za fakturę marcową trafiła do firmy X, firma X nie chce zwrócić nadpłaconej kwoty a firma Y domaga się ode mnie zapłaty za fakturę marcową (co jej się słusznie należy), jak w takiej sytuacji można zmusić firmę X do zwrotu nadpłaty, jakie można podjąć kroki prawne itp.
za wszytkie odpowiedzi z góry dziękuję
jmpromo
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 29 sie 2002, 16:21

Twoją sytuację reguluje art. 512 kc:

Dopóki zbywca nie zawiadomił dłużnika o przelewie, spełnienie świadczenia do rąk poprzedniego wierzyciela ma skutek względem nabywcy, chyba że w chwili spełnienia świadczenia dłużnik wiedział o przelewie .

Jeśli zatem opłaciłeś fakturę marcową do rąk zbywcy wierzytelności, a nie wiedziałeś jeszcze o przelewie, nabywca wierzytelności nie ma w stosunku do Ciebie żadnego roszczenia. Jeśli w chwili zapłaty już wiedziałeś o przelewie (źródło wiedzy nie jest istotne), to będziesz musiał zapłacić drugi raz firmie, która nabyła wierzytelność. Wówczas od zbywcy wierzytelności miałbyś teoretycznie roszczenie o zwrot wpłaconej kwoty jako świadczenia nienależnego (por. art. 410 kc). Trzeba jednak pamiętac, że zgodnie z art. 411 pkt 1 kc, nie można żądać zwrotu świadczenia, jeżeli spełniający świadczenie wiedział, że nie był do świadczenia zobowiązany , chyba że spełnienie świadczenia nastąpiło z zastrzeżeniem zwrotu albo w celu uniknięcia przymusu lub w wykonaniu nieważnej czynności prawnej.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Monika_K » Wt, 22 paź 2002, 16:57

Jestem dłużnikiem firmy X . Firma X to dłużnik firmy Y.
Otrzymałam od firmy X pismo o treści: „Proszę o przekazanie z faktury nr(...) kwoty (...) dla firmy Y”. Czy na podstawie takiego pisma staję się zobowiązania wobec firmy Y ?
Monika_K
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 22 paź 2002, 19:01

Czy na podstawie takiego pisma staję się zobowiązania wobec firmy Y ?


Uważam, że tak, chyba że to pismo dotarło do Ciebie juz po dokonaniu zapłaty na rzecz X.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Gospodarcze i Handlowe

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron