wynagrodzenie za nadgodziny

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

wynagrodzenie za nadgodziny

Postprzez paganini » Śr, 8 gru 2004, 20:32

Pracuje w jednym zakłądzie produkującym meble w woj warmińsko -mazurskim w którym nie chcą płącić za nadgodziny które sa przepracowane w "dzień" . W biurze infoemuja ze bedą za te godziny płacić po 4 miesiącach gdyz maja prawo bo sa tak w kodeksie pracy (mija juz 5 miesiąc a pieniedzy nie ma ). Czytałem kodeks pracy ale niektóre punkty sa tak sformułowane ze nie wiem właściwie o co w nim chodzi . Czy takie postępowanie jest zgodne z prawem a jak nie co z tym faktem zrobić .
paganini
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Cz, 9 gru 2004, 01:23

Proponuję zgłosić problem w Państwowej Inspekcji Pracy.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Deja » Pt, 10 gru 2004, 09:27

Prawdopodobnie chodzi o okres rozliczeniowy. W KP jest zapisane Art.129, że czas pracy wynosi PRZECIĘTNIE 8 godz. na dobę i 40 godz w tygodniu w przyjętym okresie rozliczeniowym nie przekraczającym 4 miesięcy. Jaki okres jest u was przyjęty jest w regulaminie pracy (ale założę się, że 4 m-ce, bo najkorzystniej dla firmy).Jeżeli okres rozliczeniowy się zakończył i zakład nie oddał wolnego czasu - to należy się wynagrodzenie za nadgodziny.
Nie wiem jaka sytuacja jest u was, bo w wielu firmach dopominanie się o takie rzeczy grozi tym, że usłyszymy: rynek pracy jest teraz taki, że jak się niepodoba...
Możesz uzyskać informację w Inspekcji Pracy, ale jeżeli będziesz zgłaszć, to raczej anonimowo.
Deja
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez giacomo » Pt, 10 gru 2004, 20:55

Zamiast się bawić z Inspekcją Pracy możesz pozwać pracodawcę do Sądu. Wtedy musisz udowodnić że pracowałeś w godzinach nadliczbowych,jeśli pracodawca będzie to kwestionował. powinieneś zgłosić Sądowi wniosek o dowód z ewidecji czasu pracy i list obecności które prowadzi pracodwaca. Jeżeli ewidencja nie odpowiada rzeczywistemu czasowi pracy, wtedy musisz to wykazać np własne zapiski w kalendarzu co do czasu pracy, zeznania świadków itp.
Generalnie Kodeks pracy nie reguluje wprost terminu zapłaty za godziny nadliczbowe ale moim zdaniem każde przekroczenie normy dobowej 8 godzin winno być płacone z normalnym wynagrodzeniem czyli co miesiąc do 10go dnia nastepnego misiąca. Przekroczenia normy tygodnbiowej 40 godzin po okresie rozliczeniowym( zwykle 4 miesiące)ale zwylke winno ono być "pochloniete " przez zapłate przekroczenia dobowego.( no chyba że za nadliczby dostajesz czas wolny ale domuyślam się że nie). Za opóżnienie w zapłacie wynagrodzenia mozesz żądać odsetek ustawowych.
giacomo
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość