ważność weksla in blanco?

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

WAŻNOŒĆ WEKSLA IN BLANCO ?

Postprzez Aristo2 » So, 31 sty 2004, 03:59

Został wystawiony weksel in blanco zawierający tylko podpis wystawcy oraz adres.Pierwszy posiadacz weksla uzupełnił go o brakujące elementy wraz z dopiskiem przyrzeczenia zapłaty dodając końcówkę zapła-cę.W miejscu dla trasata wpisał imie nazwisko oraz adres wystawcy.Ponieważ jest to weksel własny -
Czy posiadacz może dochodzić roszczenia z tak wypełnionego weksla,choćby w świetle art 3 Pr Weks.?
Czy tak wypełniony weksel jest ważny?
Jakie skutki procesowe wynikają przy postawieniu w/w zarzutu?
pozdrawiam
Janek
Aristo2
 

Postprzez Randall_Stevens » So, 31 sty 2004, 15:08

O wypelnieniu weksla in blanco decyduje treść deklaracji wekslowej, jednak wystawca ponosi zawsze pewne ryzyko związane z tym typem weksla - nie zawsze zostaje on wypełniony zgodnie z umową, a Prawo wekslowe chroni dobrą wiarę osoby trzeciej. Jeśli więc taki niezgodnie z umowa wypełniony weksel trafi do obiegu, to dłużnikowi wekslowemu nie przysługuje zarzut jego niewłaściwego wypełnienia. Patrz art. 10 prawa wekslowego "Jeżeli weksel, niezupełny w chwili wystawienia, uzupełniony został niezgodnie z zawartym porozumieniem, nie można wobec posiadacza zasłaniać się zarzutem, że nie zastosowano się do tego porozumienia, chyba że posiadacz nabył weksel w złej wierze albo przy nabyciu dopuścił się rażącego niedbalstwa".
Randall_Stevens
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

cd

Postprzez aristo2 » So, 31 sty 2004, 20:58

Idzie o to czy wpisanie w miejscu dla trasata na wekslu przez posiadacza weksla danych wystawcy jest zgodne z Pr Weks, w przypadku weksla własnego / art 3 Pr Weks /
pozdrawiam
Janek
aristo2
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » So, 31 sty 2004, 21:45

Przyznam, że nie za bardzo rozumiem o co tu chodzi.
"Wystawca" w wekslu własnym to nie to samo co "Wystawca weksla trasowanego". W wekslu własnym "Wystawca" jest głównym dłużnikiem wekslowym zobowiązanym za weksel zapłacić. "Wystawca weksla trasowanego" jest odpowiedzialny za zapłatę weksla, jest żyrantem remitenta. Głównym dłużnikiem wekslowym staje się trasat z chwilą pprzyjęcia (podpisania) weksla. Zamienia się w tym momencie w akceptanta. W wekslu trasowanym "Akceptant" jest odpowiednikiem "Wystawcy" w wekslu własnym. To "Akceptant" ma wykupić weksel, dlatego wpisuje swojego domicyliata, od remitenta lub każdego prawnego posiadacza, który weksel ma i potrafi udowodnić to posiadanie na podstawie nieprzerwanego ciągu indosów.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Randall_Stevens » So, 31 sty 2004, 21:51

Chodzi Ci o to, czy przez wpisanie trasata nie zmienił sie charakter weksla z własnego na trasowany, w którym trasatem jest wystawca?
Randall_Stevens
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

cd

Postprzez Aristo2 » N, 1 lut 2004, 12:07

Ponieaż ja również nie potrfię poradzić sobie z interpretacją tak uzupełnionego weksla własnego,zwróciłem się o pomoc.
W chwili wystawienia był to weksel niezupełny,zawierał tylko podpis wystawcy.Posiadacz uzupełnił wekse wpisując treść tzn.przyrzeczenie zapłat poprzez dopisanie końcówki -zapła-cę,ten weksel własny, wpisał dane remitenta.Do tej pory jest dla mnie to zrozumiałe.Natomiast posiadacz w miejscu przeznaczonym na wekslu dla / trasata czy akceptanta /dane wystawcy weksla /imie nazwisko adres /.
Uważam że takie wypełnienie weksla własnego jest niezgodne z prawem wekslowym,z charakterem weksla własnego i tworzy - nie wiem jak to określić -dziwny stan zobowiązaniowy sprzeczny z naturą weksla.
Ponieważ niezgodne z prawem /wekslowym szczególnie /wypełnienie weksla powoduje jego nieważność stąd moje pytanie, i prośba o pomoc w tej zawiłości.
pozdrawiam
janek
Aristo2
 

Postprzez Randall_Stevens » N, 1 lut 2004, 13:00

Ja sądzę, że jest to pewien nadmir, ale niekoniecznie przesądzający o nieważności weksla. Prawo wekslowe stawia jedynie wymogi co do tego, jakie elementy powinny się na tym wekslu znaleźć. Po ich spełnieniu weksel jest ważny. Tak myślę.
Randall_Stevens
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

cd

Postprzez Aristo2 » N, 1 lut 2004, 13:16

Nie wiem co o tym myśleć.Zgadzam się z Tobą co do elementów koniecznych do wypełnienia weksla, aby był ważny.
Jednak z drugiej strony z treści weksla / z uwagi na jego specyfikę /jednoznacznie musi wynikać " kto komu , ile i kiedy ma zapłacić ".Wprowadzenie więc do jego treści , w takim miejscu wspomnianych danych burzy w/g mnie jednoznaczny stosunek zobowiązaniowy - a tym samym weksel traci swój charakter jednoznacznego zobowiązania - przestaje więc być wekslem.
Dlatego nie wiem jak traktować taki wpis w treści weksla.
z poważaniem
Janek
Aristo2
 

Postprzez Pandar » N, 1 lut 2004, 13:34

Może będzie prościej jeśli podasz treść tego weksla i wyjaśnisz, czy Twoje poprzednie pytania dotyczące weksli dotyczą tego samego weksla.
Pandar
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

cd

Postprzez Aristo2 » N, 1 lut 2004, 13:50

W treści weksla nic więcej nie ma niż napisałem, tzn. data i miejsce wystawienia, kwota klauzula "bez protestu " weksel własny ,remitent no i podpis wystawcy z adresem.Intrygująca mnie treść to jak pisałem - wpiasanie danych wystawcy przez posiadacza w treści weksla w miejscu dla -akceptanta, trasata czy poręczyciela.
Jest to urzędowy druk weksla.
Co drugiej części owszem zadawałem pytania dotyczące weksla,okazuje się jednak że spojrzenie " z boku " osoby innej rzuciło mowe światło na sprawę.
pozdrawiam
Janek
Aristo2
 

Następna strona

Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Google [Bot] i 0 gości