Dwóch domicyliantów na wekslu, a ważność weksla ?

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Dwóch domicyliantów na wekslu, a ważność weksla ?

Postprzez Aristo2 » Pn, 8 sie 2005, 08:18

Witam
Na wekslu przekazanym jako in blanco zawierajacym tylko podpis wystawców - mąż i żona , posiadacz weksla wpisał domicyl pełny.
Wpisał bez zgody wystawców domicyliantów - męża i żonę oraz ich aders zamieszkania.

Zgodnie z doktryną wpisanie dwóch domicyliantów unieważnia weksel, ale
jeśli wpisano mężą i żonę? - których łaczy wspólność majatkowa.
Czy weksel jest ważny?
pozdrawiam
Janek
Aristo2
 

Postprzez Marcin » Pn, 8 sie 2005, 10:11

Prawo wekslowe nie jest moją ulubioną dziedziną, więc będę opierał się na poglądach autorytetu w tych kwestiach, prof. Szpunara.

Po pierwsze, uważa on, że posiadacz weksla nie może sam zamieścić na dokumencie wzmianki o domicylu. Byłoby to bowiem zmianą treści weksla (art. 69 pr. weksl.).
Po drugie, rzeczywiście w doktrynie przeważa zdanie, że domicyliant może być tylko jeden. Wskazanie kilku domicyliantów powoduje nieważność weksla. Wynika to z ogólnej zasady, według której miejsce płatności weksla może być tylko jedno. Stanowisko w tej sprawie Sądu Najwyższego nie jest tak jednoznaczne (por. wyrok z dnia 16 listopada 1998 r., I CKN 889/97, OSP 1999/7 - 8/144).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Aristo2 » Pn, 8 sie 2005, 10:21

W doktrynie takie jest stanowisko , że wpisanie dwóch domicjantów stanowi o nieważności weksla.

Ale w tym przypadku wpisano męża i żonę. Czy wobec łączącej ich wspólnoty majatkowej ma zastosowanie pogląd doktryny.
Czy mogą być traktowani jak wpisani dwaj domicylianci, czy też biorąc pod uwagę wspólnotę majatkową - będą traktowani jako dwie osoby ale jako jeden domicyliant?

I tu jest problem?
Aristo2
 

Postprzez Marcin » Pn, 8 sie 2005, 10:25

Nie znalazłem w dostępnych mi komentarzach rozważenia takiej kwestii. Ponieważ, jak napisałem wyżej, prawo wekslowe nie jest moją najmocniejszą dziedziną, nie podejmuję się zajmować samodzielnego stanowiska.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez loco » Pn, 8 sie 2005, 18:29

aristo2 - mam wrazenie, ze juz o to pytales :-)

W mojej opinii - jesli domicyl (jako miejsce) jest jeden - to weksel jest wazny. Czyli jesli widnieje tam ten sam adres (nawet dwukrotnie wpisany), to weksel jest wazny.
Niestety, nie znam wiazacego rozstrzygniecia w takiej sprawie.
Pzdr.
loco
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Aristo2 » Wt, 9 sie 2005, 13:15

Witam
Pozostaję przy swoim zdaniu.
-------------------------------------------------------------
W mojej opinii - jesli domicyl (jako miejsce) jest jeden - to weksel jest wazny. Czyli jesli widnieje tam ten sam adres (nawet dwukrotnie wpisany), to weksel jest wazny.
Niestety, nie znam wiazacego rozstrzygniecia w takiej sprawie.
--------------------------------------------------------------

Jesli w tym samym budynku będą się mieściły dwa banki np. Bank Pekao SA i Bank Przemysłowo Handlowy, to Twoim zdaniem jesli posiadacz ( choć nieuprawniony) wpisze na wekslu domicyl:
Bank Pekao SA , Bank Przemysłowo Handlowy
Warszawa
ul Królikowska 22

- to Twoim zdaniem to jest poprawny domicyl?

Dlatego pozostaję przy swoim pogladzie, że taki wpis stanowi o niewazności weksla.
pozdrawiam
Janek
Aristo2
 

Postprzez loco » Wt, 9 sie 2005, 16:00


Jesli w tym samym budynku będą się mieściły dwa banki np. Bank Pekao SA i Bank Przemysłowo Handlowy, to Twoim zdaniem jesli posiadacz ( choć nieuprawniony) wpisze na wekslu domicyl:
Bank Pekao SA , Bank Przemysłowo Handlowy
Warszawa
ul Królikowska 22

- to Twoim zdaniem to jest poprawny domicyl?



Moim zdaniem tak, poniewaz domicyl to jedynie adres. Dopoki jest jeden, to moim zdaniem jest ok.
Pzdr.
loco
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości

cron