ważność weksla in blanco?

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Postprzez Darek » N, 1 lut 2004, 15:12

W wekslu nie ma "miejsc" (dla wystawcy, trasata czy poręczyciela). Istotna jest treść weksla. Aby kawałek papieru był wekslem trasowanym musi zawierać treść w formie pisanego tekstu i posiadać, w momencie przedstawienia do zapłaty, co najmniej elementy wymienione w art. 1 prawa wekslowego.
Głównym dłużnikiem wekslowym staje się trasat dopiero z chwilą przyjęcia weksla. Akceptując polecenie przez podpisanie weksla przejmuje obowiązek wykupienia weksla stając się z trasata akceptantem i przyrzeka wykupić ten papier wartościowy w dniu oznaczonym na wekslu od remitenta lub każdego kto udowodni prawo własności do niego na podstawie nieprzerwanego ciągu indosów.

Przyjęcie weksla zwyczajowo pisane jest prostopadle po lewej stronie weksla.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

cd

Postprzez Aristo2 » N, 1 lut 2004, 18:08

Darek, jeśli możesz przeczytaj co pisałem powyżej.Być może użyłem nazwy trasat - stąd nieporozumienie.Jest to weksel własny,niezupełny w chwili wystawienia / in blanco /.
Jeśli mozesz podpowiedz co o tym sadzisz w oparciu o to co napisałem powyżej.
pozdrawiam
Janek
Aristo2
 

Postprzez Darek » N, 1 lut 2004, 18:31

Jeśli dobrze rozumiem, to weksel własny, niezupełny w chwili wystawienia został prawidłowo wypełniony. Poza wymaganymi danymi w miejscu oznaczonym "?" na poniższym obrazku wpisano imię, nazwisko i adres wystawcy.

Obrazek


W takim wypadku uważam, że weksel jest wypełniony prawidłowo.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

cd

Postprzez Aristo2 » N, 1 lut 2004, 18:43

Tak właśnie jest, nie pocieszyłeś mnie, ale dziękuję za jak zwykle rzetelną podpowiedz.
pozdrawiam
Janusz
Aristo2
 

cd

Postprzez aristo2 » Pt, 29 paź 2004, 17:25

Witam
Chciałbym wrócić na moment do powyższego tematu.
Z punktu widzenia prawa cywilnego sprawa jest rozstrzygnięta,
- a co z prawem karnym?

Czy wpisanie przez posiadacza weksla : imienia , nazwiska adresu zamieszkania wystawcy na wekslu w lewej dolnej części bez zgody wystawcy nie narusza art 270kk lub 310 kk?

Znalazłem orzeczenie sądu z którym być może nie wszyscy się zgodzą ale przytoczę:

2003.11.14 Postanowienie Sadu Apelacyjnego w Poznaniu
II AKz 835/03
Wokanda 2004/5/43

Podrobienie lub przerobienie dokumentu posiadającego niezbędne cechy weksla, stanowi naruszenie normy chronionej art. 310 § 1 kk.

Czy zostały naruszone normy prawa karnego, przez takie uzupełnienie weksla ?
pozdrawiam
Janek
aristo2
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 29 paź 2004, 22:09

Znalazłem orzeczenie sądu z którym być może nie wszyscy się zgodzą ale przytoczę:

2003.11.14 Postanowienie Sadu Apelacyjnego w Poznaniu
II AKz 835/03
Wokanda 2004/5/43

Podrobienie lub przerobienie dokumentu posiadającego niezbędne cechy weksla, stanowi naruszenie normy chronionej art. 310 § 1 kk.

Czy zostały naruszone normy prawa karnego, przez takie uzupełnienie weksla ?


Niestety, uzasadnienie tego orzeczenia nie zawiera opisu stanu faktycznego, ale m.zd., samo uzupełnienie weksla nie może być kwalifikowane jako podrobienie czy przerobienie. W ogóle mało prawdopodobna jest sytuacja, aby jakiś czyn pozostawał w zgodzie z przepisami szeroko rozumianego prawa cywilnego (w tym wekslowego), ale był przestępstwem w rozumieniu kk.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

cd

Postprzez aristo2 » Pt, 29 paź 2004, 22:38

Bardzo bym chciał dowiedzieć się więcej na ten temat, ale nie czuję się merytorycznie przygotowany do polemiki.

Niemniej Sąd cywilny rozpatruje czy weksel zawiera wszystkie wymagane przez Prawo Wekslowe elementy, jeśli tak - wydaje wyrok.

Z punktu widzenia Prawa karnego - sfałszowanie weksla -istotne jest czy wszystkie elementy uzupełnione zostały zgodnie z wolą wystawcy ( 270 kk ), oraz otrzymanym upowaznieniem.
Weksel otrzymany jako in blanco a pózniej uzupełniony staje się papierem wartosciowym i jakiekolwiek wpisy bez zgody wystawcy ( nie oblikatoryjne )mogą penelalizować przestepstwo.Mam watpliwość czy z art 310kk , ale nie czuję się kompetentny aby rozważać tą kwestię.
Tak naprawdę interesuje mnie opisywany przypadek powyżej.
z powazaniem
Janek
aristo2
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 29 paź 2004, 22:50

Niemniej Sąd cywilny rozpatruje czy weksel zawiera wszystkie wymagane przez Prawo Wekslowe elementy, jeśli tak - wydaje wyrok.

Z punktu widzenia Prawa karnego - sfałszowanie weksla -istotne jest czy wszystkie elementy uzupełnione zostały zgodnie z wolą wystawcy ( 270 kk ), oraz otrzymanym upowaznieniem.


Nie zgadzam się. To może rodzić ew. odpowiedzialność cywilną.

Tak naprawdę interesuje mnie opisywany przypadek powyżej.


Darek wyraził swoje zdanie, a ja je podzielam. Zaprzęganie prawa karnego nic tu nie zmieni. Jeśli uważasz inaczej, możesz oczywiście złożyć do prokuratury doniesienie o podejrzeniu popełnieniu przestępstwa - życzę powodzenia ;).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Ważność weksla in blanco?

Postprzez Aristo2 » Pn, 16 maja 2005, 23:00

Witam
Coś się wyjaśniło. Posiadacz weksla wyjasnił w prokuraturze że wpisanie danych wystawców ( 2 osoby) oznaczało - domicyl, czyli miejsce płatności.

W/g art 4 Pr Weksl. domicyl może wpisać tylko wystawca weksla.

Czyli posiadacz jako osoba nieuprawniona dokonała zmiany treści weksla mające znaczenie prawne.- czyli w/g mnie 270par 1 kk.- a być może 310 par1kk.

A Szpunar w komentarzu do art 4 Pr Weksl - pisze, że domicyliant może być tylko jeden.
WPISANIE WIĘCEJ NIŻ JEDNEGO DOMICYLIANTA - UNIEWAŻNIA WEKSEL.

Czyli weksel jest nieważny.

Czy poprawnie interpretuję, oraz czy wyciagane wnioski nie są zbyt daleko idące.?

pozdrawiam
Janek
Aristo2
 

Postprzez loco » Pn, 16 maja 2005, 23:49

Cytuję:
_________________
Coś się wyjaśniło. Posiadacz weksla wyjasnił w prokuraturze że wpisanie danych wystawców ( 2 osoby) oznaczało - domicyl, czyli miejsce płatności.

W/g art 4 Pr Weksl. domicyl może wpisać tylko wystawca weksla.
_________________

Mam wrażenie, że posiadamy zupełnie inne prawo wekslowe. :-)
Gdzie dokładnie (w którym miejscu na wekslu) zostały wpisane te dane i jakie to dokładnie dane?
Jeżeli faktycznie w miejscu oznaczającym płatność wpisane są dwie lokalizacje, to weksel taki jest nieważny. Ale lokalizacje te muszą być tam wpisane, a nie wynikać z zeznań posiadacza weksla.
Pzdr.
loco
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Poprzednia stronaNastępna strona

Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron