Poręczenie weksla

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Poręczenie weksla

Postprzez czosmar » N, 7 mar 2004, 21:31

Witam szanownych uczetników listy.
Mam do Was prośbę, o wyjaśnienie czy można pomóc osobie, która poręczyła weksel inblanco soim pracodawcom, który zbezpiczał umowę kupna. Poręczyciel był pracownikiem kupującego. Sprawa miała miejsce 1997 roku. Kupujący nie wywiązał się z płatności, a wierzyciel w roku 1998 uzyskał Wyrok wraz z Klauzulą Wykonalności, który nakazywał dłużnikom( 7 Osób), oraz poręczycielom weksla( 2 Osoby) zwrócić solidarnie dług. Komornik do dnia dzisiejszego nie przeprowadził skutecznie egzekucji z wyjątkiem jednego przypadku, gdzie zajął dwie wypłaty renty- reszta nieskuteczna ze względu na alimenty. Jeżeli ktoś z Was wie jak zwolnić poręczyciela, w stosunku, do którego nie jest prowadzona egzekucja to bardzo proszę o informację. Ja gdzieś czytałem, że poręczenie na wekslu inblanco przedawnia się po pięciu latach, oraz nie wiem jak się do tego wszystkiego ma art.87 kc- ponieważ w tym dopiero roku proęczyciel rozstał się ze swoim pracodawcą. Jak ma ktoś pomysł jak pomóc 26 letniej dziwczynie to proszę o informację
czosmar
czosmar
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » N, 7 mar 2004, 22:16

1. Jeśli dobrze rozumiem z Twojego opisu, poręczenie weksla nie mialo bezpośredniego związku z umową o pracę ?
2. Czy do weksla została sporządzona deklaracja wekslowa ?
3. Czego dotyczyła umowa kupna, o której wspominasz ?
4. Dlaczego powołujesz art. 87 kc (Kto złożył oświadczenie woli pod wpływem bezprawnej groźby drugiej strony lub osoby trzeciej, ten może uchylić się od skutków prawnych swego oświadczenia, jeżeli z okoliczności wynika, że mógł się obawiać, iż jemu samemu lub innej osobie grozi poważne niebezpieczeństwo osobiste lub majątkowe. ? Może Ci chodzi o art. 87 kp., ale ten dotyczy potrąceń z wynagrodzeń pracowniczych.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez czosmar » Pn, 8 mar 2004, 17:53

Witam!
Szanowny Marcinie aby wyjaśnić wszystkie okoliczności
1 Poręczenie wekskla stanowiło gwarancję dalszego zatrudnienia, dlatego dopiero dzisiaj żyrant nie jest zatrudniony u dłużnika z tego powodu art. 87 kc
2 Do weksklą nie było deklaracji wekslowej
3 Umowa dotyczyła sprzedaży przez wytwórcę swoich towarów hurtowni
Liczę na pomoc
pozdrowienia
czosmar
czosmar
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Pn, 8 mar 2004, 18:21

Przede wszystkim zacząć należy od tego, że w prawie wekslowym "żyro" nazywane jest indosem. Jest to przeniesienie praw wynikających z posiadania weksla na inną osobę. Tak więc "żyrować" to nie to samo, co "poręczać" bo "żyrant" to "indosant" ;)

W mojej ocenie art. 87 kc nie znajdzie tu zastosowania. Co do konsekwencji braku deklaracji wekslowej- czytaj wcześniejsze wątki na ten temat.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości

cron