Uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

Uzasadnienie wypowiedzenia umowy o pracę

Postprzez Misiaczek » Wt, 28 gru 2004, 19:35

Prosze o pomoc.
Czy mogę w wypowiedzeniu umowy o pracę podać nastepujące uzasadnienie:
"Przyczyną wypowiedzenia jest powtarzająca się i długotrwała nieobecność w pracy spowodowana chorobą, dezorganizująca pracę pracodawcy, który zmuszony był podejmować działania natury organizacyjnej aby zapewnić pełną obsadę pracowników."

Pracownik jest na chorobowym od 5 miesięcy i zanim upłynie mu 180 dni zamierza wrócić do pracy, ale na jego stanowisko pracodawca był zmuszony przyjąć innego pracownika, z którego jest bardzo zadowolony.
Misiaczek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez behemot » Śr, 29 gru 2004, 01:25

Rozumiem, że przesłanki art.53 Kodeksu pracy nie będą spełnione, a tym samym nie uda się rozwiązać tej umowy bez okresu wypowiedzenia. Wypowiedzenie umowy (z zachowaniem stosownego okresu) będzie możliwe dopiero po stawieniu się pracownika do pracy. Powód wypowiedzenia powinien być prawdziwy. Przygotuj się jednak na "niespodzianki" (art.45 Kodeksu pracy).
behemot
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Uzasadnienie wypowiedzenia

Postprzez Misiaczek » Śr, 29 gru 2004, 12:47

wypowiedzenie otrzyma oczywiście dopiero jak wróci do pracy, ale czy mogę podać takie uzasadnienie aby nie narazić się na niespodzianki?? czy jest jakieś orzecznictwo na ten temat??
Misiaczek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez behemot » Śr, 29 gru 2004, 14:10

Pracownik może zawsze kwestionować zasadność wypowiedzenia. Sąd będzie rozpatrywał przypadek indywidualnie, biorąc pod uwagę całą masę szczegółów i przesłanek. le będzie, gdy okaże się, że uzasadnienie jest "naciągane". Czy Twoje uzasadnienie jest wystarczające? Dla mnie - tak. Dla sądu - nie wiem.
behemot
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » N, 2 sty 2005, 03:05

czy mogę podać takie uzasadnienie aby nie narazić się na niespodzianki??


Co do zasady tak, aczkolwiek wszystko zależy od konkretnej sytuacji.

czy jest jakieś orzecznictwo na ten temat??


Jest - dość obfite. Przykładowo:

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 grudnia 1997 r.
I PKN 422/97

Nieprzewidziane, długotrwałe i powtarzające się nieobecności pracownika w pracy, wymagające podejmowania przez pracodawcę działań natury organizacyjnej (wyznaczenia zastępstw) i pociągające za sobą wydatki na zatrudnienie pracowników w godzinach nadliczbowych lub innych osób na podstawie umów zlecenia, są uzasadnioną przyczyną wypowiedzenia umowy o pracę, chociażby były niezawinione przez pracownika i formalnie usprawiedliwione.

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 3 listopada 1997 r.
I PKN 327/97

W nowych warunkach ustrojowych i społeczno-gospodarczych jest w pełni aktualne uznanie, że długotrwała choroba pracownika może stanowić przyczynę wypowiedzenia mu umowy o pracę.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez meg42 » Pn, 3 sty 2005, 08:57

przykładowo

WYROK SĽDU NAJWYŻSZEGO
z dnia 21 stycznia 2003 r.

sygn. akt I PK 96/02

"Jakkolwiek długotrwałe nieobecności pracownika spowodowane chorobą mogą uzasadniać wypowiedzenie umowy o pracę, to jednak takie wypowiedzenie może być uznane za sprzeczne z zasadami współżycia społecznego w sytuacji, gdy dotyczy długoletniego pracownika nienagannie wykonującego dotąd swoje obowiązki pracownicze."
meg42
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości