Data wypowiedzenia umowy o pracę

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

Data wypowiedzenia umowy o pracę

Postprzez ikropka » Pn, 28 cze 2004, 18:43

Czy jeżeli wręczę pracodawcy wypowiedzenie umowy w dniu 1 lipca a przysługuje mi wypowiedzenie trzymiesięczne to czy umowę mam wypowiadać z dniem 1 lipca czy 1 sierpnia. Wydaje mi się, że termin biegnie od następnego dnia po wręczeniu czyli w tym przypadku od następnego miesiąca, ale czy aby się nie mylę?
ikropka
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez muchomorek » Pn, 28 cze 2004, 21:29

Czy jeżeli wręczę pracodawcy wypowiedzenie umowy w dniu 1 lipca a przysługuje mi wypowiedzenie trzymiesięczne to czy umowę mam wypowiadać z dniem 1 lipca czy 1 sierpnia.


Wypowiedzieć umowę można w każdej chwili, ale istotny jest termin rozpoczęcia i upływu okresu wypowiedzenia.

Wydaje mi się, że termin biegnie od następnego dnia po wręczeniu czyli w tym przypadku od następnego miesiąca, ale czy aby się nie mylę?


Tak nie mylisz się.
Jeżeli pracodawca otrzyma 1 lipca to przy wypowiedzeniu liczonym w miesiącach, termin wypowiedzenia rozpoczyna bieg 1 sierpnia.
muchomorek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 28 cze 2004, 21:53

A zakończy bieg 31 października.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez ikropka » Pn, 28 cze 2004, 23:56

Bardzo dziękuję.
ikropka
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez ikropka » Pn, 28 cze 2004, 23:56

Bardzo dziękuję.
ikropka
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Karioka » Wt, 29 cze 2004, 20:05

w wypowiedzeniu umowy o pracę nie ma wymogu wskazywania daty jeżeli oświadczenie o wypowiedzeniu złożysz do ostatniego dnia czerwca a okres wypowiedzenia wynosi 3 miesiące to rozwiązanie umowy o pracę nastąpi z upływem dnia 30 września ale jeżeli oświadczenie o wypowiedzeniu złożysz juz 1 lipca to rozwiazanie umowy nastąpi z upływem dnia 31 października patrz art. 30 kp. pamietaj że data złożenia oświadczenia woli to data w której dotarło ono do adresata zgodnie z art. 61 kc stosowanym w prawie pracy z mocy art. 300kp.
Karioka
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Wypowiedzenie umowy

Postprzez Rajzen » Pt, 30 lip 2004, 15:43

Nie będę zaczynał nowego wątku..bo mam podobne pytanko ?
Decyduje data nadania czy otrzymania przy wysłaniu pocztą - listem poleconym wypowiedzenia umowy cywilnej z kontrahentem....
Rajzen
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pt, 30 lip 2004, 16:46

Decyduje data nadania czy otrzymania przy wysłaniu pocztą - listem poleconym wypowiedzenia umowy cywilnej z kontrahentem....


Data otrzymania przez kontrahenta w taki sposób, że mógł się z oświadczeniem woli zapoznać.
Np. na tle spraw pracowniczych SN wypowiedział się że samo awizowanie nie wystarcza
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Zapoznał się ...

Postprzez Rajzen » Pt, 30 lip 2004, 17:01

Wysłany pracownik z pismem wypowiadającym - w dwóch egzemplarzach ...dotarł do sekretariatu Firmy...sekretarka po zapoznaniu się z pismem-stwierdziła iż nie potwierdzi-ponieważ musi się z nim zapoznać Szef Firmy.Po przyjściu Szefa i zapoznaniu się z treścią - położył je na biurku sekretarki i sobie wyszedł.Po zagadnięciu sekretarki, czy podpisać potwierdzenie przyjęcia...bo Pan musi wziąść 1 egzemplarz....stwierdził na odchodne,że ten Pan to sobie może itp. i poszedł.Wysłaliśmy pocztą poleconym-dojdzie w poniedziałek.Wysłaliśmy też to wypowiedzenie faksem przez Pocztę-mamy potwierdzenie nadania.Szef tej Firmy na pewno będzie czytał co tu pisze..bo wiem,że czytuje te Forum !!! Pozdrawiamy przy okazji tego "kulturalnego" Pana.
Rajzen
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 30 lip 2004, 18:13

Zastosowanie ma tu art. 61 § 1 kc:

Oświadczenie woli, które ma być złożone innej osobie, jest złożone z chwilą, gdy doszło do niej w taki sposób, że mogła zapoznać się z jego treścią.

Za datę złożenia oświadczenia woli przyjąłbym zatem datę dostarczenia pisma przez pracownika do adresata. Istotne jest, kiedy odbiorca miał możliwość zapoznania się z treścią oświadczenia drugiej strony, a nie - kiedy faktycznie zapoznał się. Inną rzeczą mogą być ewentualne trudności dowodowe w wykazaniu daty dostarczenia oświadczenia o wypowiedzeniu.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości