Uchwała SN - odmowa podjęcia uchwały ?

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Uchwała SN - odmowa podjęcia uchwały ?

Postprzez aristo2 » Pn, 26 kwi 2004, 23:22

Witam
Do Sądu Najwyższego trafił problem prawny-

Uchwała Składu Trzech Sędziów Sądu Najwyższego - Izba Cywilna z 2003-11-27, III CZP 78/03; opubl.: Biuletyn SN 2003, Nr 11

TEZA:

Na pytanie prawne:

"Czy brak należytego współdziałania wierzyciela (banku) przy wykonaniu zobowiązania (art. 354 § 2 KC), a w konsekwencji narażenie dłużnika na szkodę, może stanowić - w konkretnym stanie faktycznym - nadużycie prawa ze strony wierzyciela (art. 5 KC) i uzasadniać żądanie dłużnika pozbawienia tytułu wykonawczego, nie korzystającego z powagi rzeczy osądzonej, wykonalności w całości lub w części albo jego ograniczenia - na podstawie art. 840 § 1 pkt 1 KPC?"

Postanowiono: odmówić podjęcia uchwały.

Co oznacza, że SN postanowił odmówić podjęcia uchwały. jak to interpretować w kontekście zadanego pytania prawnego?
pozdrawiam
Janek
aristo2
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Pn, 26 kwi 2004, 23:36

Zgodnie z art. 61 § 1 ustawy z dnia 23 listopada 2002 r. o Sądzie Najwyższym (Dz. U Nr 240, poz. 2052), jeżeli skład Sądu Najwyższego uzna, że przedstawione zagadnienie wymaga wyjaśnienia, a rozbieżności - rozstrzygnięcia, podejmuje uchwałę, w przeciwnym razie odmawia jej podjęcia, a jeżeli podjęcie uchwały stało się zbędne - umarza postępowanie.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

cd

Postprzez aristo2 » Pn, 26 kwi 2004, 23:59

Czy dobrze zrozumiałem, w tym konkretnym przypadku sąd odmówił podjęcia uchwały uznając pytanie za retoryczne ?.
Jak rozumiem potwierdził tym samym słuszność tezy postawionej w pytaniu?
pozdrawiam
Janek
aristo2
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Wt, 27 kwi 2004, 18:12

Jak rozumiem potwierdził tym samym słuszność tezy postawionej w pytaniu?


Przesadzasz. Po prostu SN uznał, że problem w rzeczywistości nie jest problemem na tyle poważnym by wymagał wykładni Sądu Najwyższego.
W praktyce w uzasadnieniu uchwały o odmowie podjęcia uchwały SN wskazuje dlaczego tak zadecydował, a przy okazji często de facto odpowiada na zadane mu pytanie prawne.
Zapoznaj się z uzasadnieniem uchwały SN o ile to możliwe
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

cd

Postprzez aristo2 » Wt, 27 kwi 2004, 19:04

Szukałem w dostępnych mi żródłach w Legalis, Porta Legis i w Lexie dla studentów.Nic z tego, nigdzie nie znalazłem uzasadnienia.A szkoda, bardzo interesuje mnie ten problem w kontekście odpowiedzialności wierzyciela - nie tylko banku w postępowaniu egzekucyjnym.W dostępnych mi komentarzach poza wzmniankami jest niewiele.
pozdrawiam
Janek
aristo2
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pt, 30 kwi 2004, 19:28

Może warto spróbować zasięgnąc języka w samym SN (telefon, internet)?
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

cd

Postprzez aristo2 » N, 2 maja 2004, 23:34

Dziękuję za podpowiedż.Tą drogę już przeszedłem wcześniej.Po wysłaniu e- mail z pytaniem, kazano mi przysłać podanie wraz z opłatą chyba 25 zł, jeśli dobrze pamiętam kwotę. No i oczywieście czekać na odpowiedż ok miesiąc .Niestety tak to działa.Publikacja była w biuletynie SN nr 11/03, ale też nie mam pewności czy jest tam uzasadnienie.
pozdrawiam
Janek
aristo2
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

cd

Postprzez aristo2 » Śr, 5 maja 2004, 10:22

Czy może ktoś mi podpowiedzieć gdzie, w jakich publikacjach, lub serwerach mogę znależć uzasadnienie cytowanej uchwały SN , a może ktoś dysponuje w swojej bazie ?
Z powodów przytaczanych wyżej procedura w Sądzie Najwyższym trwa zbyt długo( telefonicznie dzisiaj dowiedziałem się że nawet do 3 miesięcy, ponieważ mają dużo pracy!)
pozdrawiam
Janek
aristo2
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 5 maja 2004, 10:38

Sprawdzałem w bazie orzecznictwa SN - uzasadnienie tego orzeczenia nie było jeszcze oficjalnie publikowane.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

cd

Postprzez aristo2 » Pn, 14 cze 2004, 01:28

Witam
Czy może ktoś ma już dostęp do uzasadnienia Uchwały SN.?
Nie mogę nadal trafić w dostępnych mi bazach, proszę o pomoc.
pozdrawiam
Janek
aristo2
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Następna strona

Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 9 gości

cron