Studia pracownika !

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

Studia pracownika !

Postprzez Stan » Cz, 8 sie 2002, 22:44

Spółka (dwóch przedsiębiorców prowadzący aptekę) zatrudniła na umowę o pracę absolwenta szkóły średniej. Tym pracownikiem jest syn jednego ze wspólników. Syn został zatrudniony dlatego, że nie dostał się na studia dzienne. Teraz przedsiębiorcy zamierzają skierować (syna) pracownika na studia farmaceutyczne (system wieczorowy lub zaoczny).
1. Czy czesne za studia pracownika (13 tys. rocznie) mozna zaliczyć do KUP spółki ?
2. Czy opłaty ponoszone na rzecz pracownika będą dla niego przychodem opodatkowanym podatkiem dochodowym ? Pracownik złoży oswiadczenie płatnikowi, iż kwoty wydatkowanej na naukę nie odliczy od podatku w ramach ulgi na naukę w szkole wyższej.
Dzięki !
Stan
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Andrzej » Cz, 8 sie 2002, 23:46

Czy czesne za studia pracownika (13 tys. rocznie) mozna zaliczyć do KUP spółki ?

Nie – chyba, że jako "wynagrodzenie" pracownika – art. 12 ust. 1 ustawy pdof.
Czy opłaty ponoszone na rzecz pracownika będą dla niego przychodem opodatkowanym podatkiem dochodowym ?

Tak – art. 21 ust. 1 pkt 90 ustawy pdof i rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. Nr 103, 472 ze zmianą).

A na marginesie – nie to forum.
Andrzej
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez AlicjaS » Pt, 9 sie 2002, 11:02

Wydatki związane z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych przez pracowników stanowią koszt uzyskania
przychodów dla firmy, nie zostały bowiem wymienione w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób
prawnych, jako nie stanowiące kosztów uzyskania przychodów. Podobne stanowisko zajął NSA w wyroku z dnia 13
maja 1998 r., sygn. akt SA/Sz 1354/97, w którym orzekł, iż podnoszenie kwalifikacji pracowniczych ma wpływ na
osiąganie przez firmę przychodów i powinno być zakwalifikowane jako koszt uzyskania przychodu, choć taki
wydatek trudno wiązać z konkretnym przychodem. Jest to koszt ogólny działalności firmy, podobnie jak płace
pracowników i inne tego typu koszty funkcjonowania przedsiębiorstwa.
Podobnie jak nie zgadzam sie z druga czescia odpowiedzi Andrzeja. Jak tylko znajde podstawe - wkleje ja
AlicjaS
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez AlicjaS » Pt, 9 sie 2002, 11:23

Art 21 updof - zwolnienia przedmiotowe
90) wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez pracodawcę na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy, przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszącym kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych,

Andrzeju - ale moze jestem w błedzie, albo cos sie w miedzyczasie zmieniło?

Serdecznie pozdrawiam
AlicjaS
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 9 sie 2002, 11:50

Pismo Ministerstwa Finansów - Wicedyrektora Podatków Bezpośrednich i Opłat
z dnia 22 listopada 1994 r.
PO 5/1-804-01619/94


W odpowiedzi na pismo z 30 września 1994 r. Ministerstwo Finansów uprzejmie informuje:

Rozporządzeniem Ministra Finansów z dnia 22 czerwca 1994 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 76, poz. 345) została zwolniona od podatku dochodowego - z mocą od 1 stycznia 1994 r. - „wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami przez zakład pracy na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika, z wyjątkiem wynagrodzeń otrzymywanych za czas urlopu szkoleniowego oraz za czas zwolnień z części dnia pracy przysługujących pracownikom podejmującym naukę w szkołach lub podnoszących kwalifikacje zawodowe w formach pozaszkolnych na podstawie skierowania zakładu pracy” (§ 12 ust. 1 pkt 35 zmienionego rozporządzenia).

Na podstawie wyżej cytowanego przepisu zwolnieniem z opodatkowania objęte są świadczenia przyznane pracownikowi przez zakład pracy zgodnie z postanowieniami rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U. Nr 103, poz. 472) w związku z kształceniem w szkołach dla dorosłych i szkołach wyższych oraz kształceniem dokształcaniem, a także doskonaleniem w formach pozaszkolnych.

W powołanym rozporządzeniu MEN oraz MPiPS z dnia 12 października 1993 r. zakres świadczeń, przysługujących pracownikom podnoszącym kwalifikacje zawodowe i wykształcenie ogólne, został zróżnicowany w zależności od formy kształcenia (szkolna bądź pozaszkolna) oraz od faktu, czy pracownik podjął naukę na podstawie skierowania zakładu pracy, czy bez takiego skierowania.

W konsekwencji powyższego, wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych są:

1) świadczenia z tytułu kształcenia pracownika w formach szkolnych w szkołach podstawowych, ponadpodstawowych i wyższych przyznane przez zakład pracy na podstawie § 4 ust. 2 bądź § 5 ust. 1 ww. rozporządzenia MEN oraz MPiPS z 12 października 1993 r., tj. zarówno w przypadku podjęcia nauki w szkole na podstawie skierowania zakładu pracy, jak i bez tego skierowania, w zakresie:

a) zwrotu kosztów przejazdu, zakwaterowania i wyżywienia na zasadach obowiązujących przy podróżach służbowych w kraju, o ile nauka odbywa się w innej miejscowości niż miejsce zamieszkania i miejsce pracy pracownika,

b) pokrycia kosztów podręczników i innych materiałów szkoleniowych,

c) pokrycia opłaty za naukę pobieranej przez szkołę;

2) świadczenia z tytułu kształcenia, dokształcania, a także doskonalenia pracownika w formach pozaszkolnych, jak studia podyplomowe, kursy, seminaria, samokształcenie kierowane, przyznane przez zakład pracy na podstawie § 9 ust. 1 pkt 1 ww. rozporządzenia MEN oraz MPiPS z 12 października 1993 r., tj. pracownikom podnoszącym kwalifikacje w formach pozaszkolnych na podstawie skierowania zakładu pracy, w zakresie zwrotu kosztów uczestnictwa, w tym również zakwaterowania, wyżywienia i przejazdu.

W przypadku pracowników, którzy podjęli naukę w formach pozaszkolnych (na studiach dyplomowych, kursach, seminariach etc.) bez skierowania zakładu pracy - ww. rozporządzenie MEN oraz MPiPS z 12 października 1993 r. zawiera w § 11 upoważnienie dla zakładów pracy jedynie do udzielenia urlopu bezpłatnego i zwolnienia z części dnia pracy bez zachowania prawa do wynagrodzenia w wymiarze ustalonym na zasadzie porozumienia między zakładem pracy i pracownikiem (nie zawiera natomiast ww. rozporządzenie upoważnienia do pokrywania przez zakład pracy w takim przypadku kosztów związanych z uczestnictwem w tych formach dokształcania).

Stąd też jeżeli zakład pracy opłaca (częściowo lub w całości) koszty dokształcania w formach pozaszkolnych pracownikowi, któremu nie udzielił skierowania - nie ma podstaw do zastosowania zwolnienia tych świadczeń na podstawie § 12 ust. 1 pkt 35 rozporządzenia Ministra Finansów z 21 grudnia 1991 r. (Dz.U. Nr 124 poz. 553 z późn. zm.) od podatku dochodowego od osób fizycznych.


Ponieważ § 12 ust. 1 pkt 35 cyt. rozporządzenia miało identyczne brzmienie jak obecnie art. 21 ust. 1 pkt 90 updof, pogląd wyrażony w przytoczonym piśmie MF zachowuje - moim zdaniem - nadal aktualność.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 9 sie 2002, 11:55

Pismo Ministerstwa Finansów - Dyrektora Departamentu Podatków Bezpośrednich i Opłat
z dnia 13 grudnia 1994 r.
PO 3/MD-722-841/94

Biuletyn Skarbowy 1995/5 str. 18


W związku z przesłanymi przy piśmie z 25 października 1994 r. aktami sprawy, dotyczącymi kwalifikacji do kosztów uzyskania przychodów ponoszonych przez podatników podatku dochodowego od osób prawnych wydatków na szkolenie pracowników, Ministerstwo Finansów uprzejmie wyjaśnia:

W związku z nowymi uregulowaniami w zakresie podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracowników wynikającymi z:

- przepisów rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz.U. Nr 103, poz. 472),

- § 12 ust. 1 pkt 35 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 21 grudnia 1991 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Nr 124, poz. 553 z późn. zm.), wprowadzonego rozporządzeniem z dnia 22 czerwca 1994 r. (Dz.U. Nr 76, poz. 345), stosownie do którego - z mocą od 1 stycznia 1994 r. - została zwolniona od podatku dochodowego od osób fizycznych wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami, przez zakład pracy na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracownika

- od 1 stycznia 1994 r. dla celów podatku dochodowego od osób prawnych zalicza się do kosztów uzyskania przychodów wydatki zakładów pracy stanowiące wartość świadczeń przyznanych zgodnie z odrębnymi przepisami na podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego pracowników, które zostały zwolnione od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Œwiadczenia wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych, w związku z którymi wydatki pracodawcy zaliczane są do kosztów uzyskania przychodów oraz świadczenia, które nie dają takiej możliwości, zostały wymienione w piśmie okólnym Ministerstwa Finansów z dnia 22 listopada 1994 r. znak PO 5/1-804-01619/94 (zob. „Biuletyn Skarbowy” nr 5/1995 r., s. 9).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Andrzej » Pt, 9 sie 2002, 14:57

ale moze jestem w błedzie,

Uważam, że tak.
albo cos sie w miedzyczasie zmieniło?

Nic się nie zmieniło.

"Zdobywanie" kwalifikacji (farmaceuty) nie jest podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, ani "zdobywaniem" wykształcenia ogólnego
Andrzej
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 9 sie 2002, 15:45

Zdobywanie" kwalifikacji (farmaceuty) nie jest podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, ani "zdobywaniem" wykształcenia ogólnego


Dlaczego tak uważasz ?
W myśl § 2 ust.1 rozporządzenia z 12.10.1993 r., przez podnoszenie kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych rozumie się kształcenie w szkołach dla dorosłych i szkołach wyższych oraz kształcenie, dokształcanie, a także doskonalenie w formach pozaszkolnych. Przepis nie wyłącza możliwości kształcenia się w szkole wyższej na kierunku farmacja.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez AlicjaS » Pt, 9 sie 2002, 15:50

Marcinie - uprzedziłeś mnie.
Andrzeju jaka jest według Ciebie definicja podnoszenia kwalifikacji zawodowych?
AlicjaS
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Andrzej » Pt, 9 sie 2002, 17:37

Dlaczego tak uważasz ?

Dlatego, że przepis dotyczy podnoszenia kwalifikacji zawodowych a pytanie nauki zawodu
Przepis nie wyłącza możliwości kształcenia się w szkole wyższej na kierunku farmacja.

O ile kształcenie się ma na celu podniesienie kwalifikacji zawodowych farmaceuty, a z pytania nie wynika, że syn jest technikiem farmaceutycznym.
Andrzej
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Następna strona

Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości