Studia pracownika !

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

Postprzez Marcin » Pt, 9 sie 2002, 19:17

Myślę, że pozostaniemy przy swoich zdaniach. Wg mnie, właściwe każde kształcenie się w szkole wyższej jest podniesieniem kwalifikacji - oprócz nauki zawodu osoba ucząca się uzyskuje wykształcenie wyższe, co w samo w sobie jest podniesieniem kwalifikacji (istnieją oferty pracy dla osób z wykształceniem wyższym, przy czym liczy się posiadanie samego wykształcenia, a jego profil nie jest najważniejszy).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Andrzej » Pt, 9 sie 2002, 19:58

Myślę, że pozostaniemy przy swoich zdaniach.

Też tak myślę.
Wg mnie, właściwe każde kształcenie się w szkole wyższej jest podniesieniem kwalifikacji

Ale nie w rozumieniu rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. Nr 103, 472 ze zmianą).
Kształcenie od podstaw pracownika "gospodarczego" (bo innego stanowiska bez uprawnień farmaceuty mieć w aptece nie może) nie jest podnoszeniem kwalifikacji zawodowych – chociażby z uwagi na brak związku z wykonywaną w aptece pracą (pomijam związki rodzinne pracownika).
Wg mnie, właściwe każde kształcenie się w szkole wyższej jest podniesieniem kwalifikacji

Ale nie tych nie związanych z wykonywanym u "finansującego" pracodawcy stanowiskiem.
istnieją oferty pracy dla osób z wykształceniem wyższym, przy czym liczy się posiadanie samego wykształcenia, a jego profil nie jest najważniejszy.

Sprostanie takim ofertom jest "problemem" (kosztem) kandydata na pracownika a nie pracodawcy.
A na marginesie – związek "profilu" wykształcenia i wykonywanej, u pracodawcy, pracy jest (moim zdaniem) bardzo istotny.
Andrzej
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez AlicjaS » So, 10 sie 2002, 00:37

Dla mnie również oczywiste jest, że osoba z wykształceniem srednim ( pracownik gospodarczy kojarzy mi sie ze sprzataczka - przepraszam, jeżeli kogos uraże ) - podejmując pracę w aptece - jak najbardziej moze podnosic kwalifikacje poprzez studiowanie farmacji.
To praca nauczy go zawodu a studia wzbogacą wiedzę.
Idąc za Tobą - wyrzuciłabym kazdemu pracodawcy z kosztów np opłaty za naukę języków obcych, opłaty za kursy komputerowe.
Dziś np. handlowiec to ekonomista z wyzszym wykształceniem, który powinien znac przynajmniej 2 języki obce , podstawowe elementy prawa ( niezbedne przy spisywaniu umów ), podstawy ksiegowości - bo jak zaksieguje sprzedaż, elastyczny na zmiany w przyszłości.
Pracując - rozszerza swoje kwalifikacje, od podstaw.
Czasy przechodzenia poprzez poszczególne szczeble chyba juz dawno minęły.

Dlatego tez uważam, że po spełnieniu wiadomych kryteriow,
można zaliczyc ten wydatek do kup, a przychod pracownika moze korzystac ze zwolnienia przedmiotowego
AlicjaS
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Andrzej » So, 10 sie 2002, 17:02

Czym innym jest podnoszenie kwalifikacji zawodowych (o którym mówi przepis) a czym innym zdobywanie kwalifikacji zawodowych (o którym nie mówi przepis).
I m.in. dlatego pozostaję przy swoim zdaniu.
Andrzej
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez stan » Śr, 18 wrz 2002, 13:59

Witam ! Na postawione moje pytania odpowiedział US, który powołuje się na par. 1 ust.2 pkt 1 Rozporządzenia Ministra Edukacji Narodowej oraz MPiPS z dnia 12.10.93r. - twierdząc, że przepisów tych nie stosuje się do pracowników podstawowej działalności slużby zdrowia. Czy faktycznie pracownika apteki można zaliczyć do pracowników podstawowej dz. słuzby zdrowia ? Z jakich przepisów to wynika ? Dzięki za pomoc .
stan
 

Postprzez Agax » Cz, 3 paź 2002, 07:47

W związku z tematem mam jeszcze pytanie:Czy pracownik studiujący na studiach zaocznych ma prawo do dodatkowego urlopu.Nigdzie nie mogę znaleźć tego tematu. Gdzie szukać?
Agax
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 3 paź 2002, 08:48

Jeśli pracownik został skierowany na studia przez pracodawcę, przysługuje mu płatny urlop szkoleniowy na zasadach określonych w cyt. rozporządzeniu z 12.10.1993 r. (§ 7). Jesli pracownik studiuje bez skierowania pracodawcy, pracodawca może (ale nie musi) udzielić dodatkowego urlopu bezpłatnego (§ 5).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Wiesia » Wt, 14 sty 2003, 13:49

Całkiem przypadkowo, szukając odpowiedzi na swój problem, natknęłam się na wyrok, będący potwierdzeniem stanowiska Andrzeja.

Wyrok NSA z dnia 11 października 1995 r. III SA 107/95
Sfinansowanie przez zakład pracy studiów zaocznych pracownika jest świadczeniem ponoszonym na rzecz pracownika, stanowiącym przychód ze stosunku pracy, o którym mowa w art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych. Bez znaczenia jest w tym wypadku w czyim interesie leżało związane z tymi studiami podniesienie kwalifikacji pracownika lub kto z tego tytułu odniósł korzyść; rozważane przepisy ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. nie łączą z okolicznościami tymi określonych skutków.


A przy okazji:
Czy wydatki poniesione przez podatnika (ryczałt ew.- usługi transportowe) na kurs, egzamin, certyfikat (kompetencji zawodowych potwierdzający posiadanie kwalifikacji i wiedzy niezbędnych do podjęcia i wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego) i licencję (uprawniającą do podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego) można odliczyć od podatku jako wydatki na „odpłatne dokształcanie i doskonalenie zawodowe podatnika”?
Wiesia
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Andrzej » Wt, 14 sty 2003, 16:04

na kurs, egzamin, certyfikat (kompetencji zawodowych potwierdzający posiadanie kwalifikacji i wiedzy niezbędnych do podjęcia i wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego) i licencję (uprawniającą do podejmowania i wykonywania działalności gospodarczej w zakresie transportu drogowego) można odliczyć od podatku jako wydatki na „odpłatne dokształcanie i doskonalenie zawodowe podatnika”?

1. Kurs - tak, pod warunkiem, że prowadzony był w formach szkolnych i pozaszkolnych, określonych w przepisach w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej oraz Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych (Dz. U. Nr 103, poz. 472 ze zmianą).
2. Egzamin - tak.
3. Certyfikat - nie.
4. Licencja - nie.
Art. 27b ust. 8 ustawy pdof.
Dla tego typu wydatków zdecydowanie lepsze są zasady ogólne - praktycznie wszystkie powyższe wydatki mogłyby stanowić KUP.
Andrzej
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Wiesia » Wt, 14 sty 2003, 21:57

8. Za wydatki, o których mowa w ust. 1 pkt 2 lit. b), podlegające odliczeniu, uważa się wydatki z tytułu:
1) dokształcania w formach szkolnych i pozaszkolnych, określonych w przepisach w sprawie zasad i warunków podnoszenia kwalifikacji zawodowych i wykształcenia ogólnego dorosłych,
2) poddania się egzaminowi na tytuł kwalifikacyjny,


Co do licencji przypuszczałam, że nie, natomiast jeśli chodzi o certyfikat, mam dalej wątpliwości.

Rozp.z dnia 12 października 1993 r. w sprawie zasad...
§ 14. 1. Ukończenie pozaszkolnych form kształcenia, dokształcania i doskonalenia potwierdzają odpowiednio:
1) dyplom,
2) świadectwo,
3) zaświadczenie,
wydane według wzorów określonych w załącznikach nr 1 - 6 do rozporządzenia, oraz inne dokumenty określone w odrębnych przepisach.


Certyfikat to przecież zaświadczenie?

Za egzamin i certyfikat zapłacono jednorazowo, jednym przelewem, z zaznaczeniem, na co są przeznaczone pieniądze.
Wiesia
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Poprzednia strona

Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości