Odpowiedzialność pracownika?

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

Odpowiedzialność pracownika?

Postprzez mwl » Wt, 9 gru 2003, 23:06

Witam Szanownych Forumowiczów!
Pracodawca chce obciążyć mnie kosztami "nienależycie wykonanej pracy" w kwocie trzykrotnej wysokości pensji brutto (dostałem oficjalne wezwanie do zapłaty). Chciałbym zaznaczyć, że praca ta została skończona (nie przez mnie - nie mam odpowiednich uprawnień-jedynie szef może sfinalizować pracę, ja tylko przygotowuję "grunt", a grunt został przygotowany, według mojej wiedzy i doświadczenia najlepiej jak to tylko możliwe) i zafakturowana. Moje pytanie: co może pracodawca w takim przypadku (poza wysyłaniem wezwań do zapłaty), co ja mogę zrobić, żeby ostatecznie temat zakończyć? Nie pracuję u tego pracodawcy od kilku miesiący, a dopiero teraz takie pismo otrzymuję.
Będę bardzo wdzięczny za wszelką pomoc.
Pozdrawiam i nie życzę najgorszym wrogom takich "pracodawców".
mwl
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Śr, 10 gru 2003, 16:19

Roszczenie byłego pracodawcy wydaje się bezzasadne ale może podaj jakie przepisy powołano w treści "oficjalnego wezwania do zapłaty".
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 10 gru 2003, 16:36

Pracodawca pewnie oparł się na art. 119 kp.: Odszkodowanie ustala się w wysokości wyrządzonej szkody, jednak nie może ono przewyższać kwoty trzymiesięcznego wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu wyrządzenia szkody.

Jednakże, zgodnie z art. 116, pracodawca jest obowiązany wykazać okoliczności uzasadniające odpowiedzialność pracownika oraz wysokość powstałej szkody. Z tego, co piszesz, wątpliwe jest, czy pracodawca to wykazał. Ponadto, jeśli Ty nie byłaś uprawniona do wykonywania pewnych czynności finalnych, a pracodawca - zatrudniając Cię - miał wiedzę o Twoich kwalifikacjach, nie powinien mieć pretensji o coś, o czym wiedział wcześniej.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez mwl » Śr, 10 gru 2003, 21:39

>Pracodawca pewnie oparł się na art. 119 kp.: >Odszkodowanie ustala się w wysokości wyrządzonej szkody, >jednak nie może ono przewyższać kwoty trzymiesięcznego >wynagrodzenia przysługującego pracownikowi w dniu >wyrządzenia szkody.

Dokładnie, art 119 kp. I jest to dokładnie kwota 3x moja pensja brutto.

Pozdrawiam i dzięki za odpowiedź.
mwl
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 10 gru 2003, 22:18

Proponuję powołać się na art. 116 kp. i poprosić o przybliżenie przesłanek roszczeń pracodawcy albo definitywnie odmówić zapłaty (zależy to od okoliczności sprawy). W każdym razie w razie odmowy zapłaty pracodawcy pozostanie droga sądowa.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez mwl » Śr, 10 gru 2003, 23:50

Hmm... Droga sądowa nie bardzo mi się widzi (koszty, koszty no i koszty-ale jeśli trzeba będzie to się nie uchylę). Nie byłoby innej możliwości przekonania pracodawcy o niesłuszności jego żądań?
Zgóry dziękuję za podpowiedzi, pozdrawiam forumowiczów (bo niektórych pracodawców nie).
mwl
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 11 gru 2003, 11:05

Hmm... Droga sądowa nie bardzo mi się widzi (koszty, koszty no i koszty-ale jeśli trzeba będzie to się nie uchylę).


Jeśli pracodawca wniesie pozew do sądu i przegra, on poniesie koszty. Jeśli Ty przegrasz, wówczas sąd może Ciebie obciążyć kosztami.

Nie byłoby innej możliwości przekonania pracodawcy o niesłuszności jego żądań?


Pozostaje siła argumentacji ;).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Jaki sąd?

Postprzez mwl » Pn, 15 gru 2003, 23:33

Wcześniej wydawało mi się oczywiste, że w przypadku gdyby pracodawca zechciał pozwać mnie na drogę sądową, to właściwym sądem będzie sąd pracy, teraz przychodzi mi na myśl gorsza alternatywa: sąd cywilny. Jaki sąd będzie właściwy do rozpatrzenia tego typu sporu?
Pozdrawiam i dziękuję za wsparcie merytoryczne.
mwl
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » Pn, 15 gru 2003, 23:43

Jaki sąd będzie właściwy do rozpatrzenia tego typu sporu?
Sąd Rejonowy - Sąd Pracy.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez mwl » Wt, 16 gru 2003, 08:23

Dzięki jak nie wiem co!
mwl
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości