Rozwód bez orzekania o winie a dalsze roszczenie

rozwód, separacja, podział majątku, renta rodzinna, ustalenie ojcostwa, opieka, kuratela

Rozwód bez orzekania o winie a dalsze roszczenie

Postprzez GuStasiek » Pt, 22 paź 2004, 14:48

Witam userów.
Proszę o podpowiedż, jak powinna zareagować kobieta.
Małżeństwo założyło prawę rozwodową, od kilku miesięcy są w separacji, mąż wyprowadził się ze wspólnego mieszkania za które do teraz opłacał czynsz, studiujące dziecko po 20-ce.
Obecnie mąż wystąpił z propozycją rozwiązania związku bez orzekania winy oraz proponuje pozostawienie własnościowego mieszkania z wyposażeniem żonie. Żona, kobieta po 40, prawie nie pracuje (umowa na czas określony do końca roku), studiuje (studia płatne potrzebne do utrzymania pracy), jak nie przedłużą umowy o pracę pozostaje bez środków do życia. Oszczędności zgromadzone na kontach męża, stan nieznany.
Czy przyjąć propozycję czy "walczyć" a jeżeli, to jak ?

Pozdrawiam
GuStasiek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Rozwód bez orzekania o winie a dalsze roszczenie

Postprzez Marcin » Pt, 22 paź 2004, 18:32

Orzekanie o rozwodzie bez orzekania o winie znacznie upraszcza i przyspiesza procedurę oraz pozwala uniknąć wyciągania przed sądem różnych nieprzyjemnych historii osobistych. Za przyjęciem takiego procedowania przemawia też i to, że dziecko jest pełnoletnie. Z kolei, gdyby mąż został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, zakres jego obowiązku alimentacyjnego względem żony byłby rozszerzony (por. art. 60 § 2 kro). Co do propozycji majątkowych męża - nie znam szczegółów, co wchodzi w skład majątku wspólnego, więc nie mogę się wypowiedzieć. Na wniosek jednego z małżonków sąd może w wyroku orzekającym rozwód dokonać podziału majątku wspólnego, jeżeli przeprowadzenie tego podziału nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu. Można też podzielić majątek po rozwodzie - umownie albo przed sądem. O ile małżonkowie nie są zainteresowani formalną separacją (art. 61[1] - art. 61[6] kro), rozwód bez orzekania o winie wydaje się być rozwiązaniem najbardziej optymalnym.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Rozwód bez orzekania o winie a dalsze roszczenie

Postprzez GuStasiek » Pt, 22 paź 2004, 19:24

Trochę już się wyświetliło ale jeżeli można to podrążę głębiej.
Tutaj mam przypadek rozwodu z separacją jak najbardziej
Jaki jest obowiązek alimentacyjny wobec byłej żony i wobec studiującego dziecka do lat 26 w przypadku rozwodu bez orzekania o winie a jaki w wypadku uznania winy męża ?
Co do majątku, to jest to prawodo mieszkania własnościowego, wyposażenie mieszkania oraz samochód nowy, niestey jak pisałem o stanie kont bankowych żona nie ma żadnych informacji.
GuStasiek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Rozwód bez orzekania o winie a dalsze roszczenie

Postprzez Marcin » So, 23 paź 2004, 00:14

Tutaj mam przypadek rozwodu z separacją jak najbardziej


To znaczy, że sąd wcześniej orzekł separację ?
Jaki jest obowiązek alimentacyjny wobec byłej żony i wobec studiującego dziecka do lat 26 w przypadku rozwodu bez orzekania o winie a jaki w wypadku uznania winy męża ?


Była juz chyba o tym mowa na forum - skorzystaj z wyszukiwarki.

Co do majątku, to jest to prawodo mieszkania własnościowego, wyposażenie mieszkania oraz samochód nowy, niestey jak pisałem o stanie kont bankowych żona nie ma żadnych informacji.


Jeśli środki na rachunkach bankowych pochodzą z majątku współnego, radziłbym przeprowadzić podział majątku przed sądem. Bank na żądanie sądu ma obowiązek ujawnić stan rachunku (art. 105 ust. 1 pkt 2 lit. "d" Prawa bankowego).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Rodzinne i Opiekuńcze

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości