Urlop wychowawczy - potrącenie wynagrodzenia

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

Urlop wychowawczy - potrącenie wynagrodzenia

Postprzez Adam » Wt, 19 lut 2002, 18:24

Witam wszystkich,
mam pewien problem, mianowicie jak rozliczyć urlop wychowawczy w sytuacji, gdy pracownica powraca z urlopu w trakcie miesiąca i otrzymuje podwyżkę. Dla przykładu ostatnie (przed urlopem) nominalne wynagrodzenie wynosi 1000 zł, przyjmijmy, iż rozpatrujemy luty. Pracownica powraca z urlopu wychowawczego 15 lutego i otrzymuje w tym dniu podwyżkę 1500 zł. Jak powinno być wyliczone wynagrodzeni za pozostałą część miesiąca, czyli za okres kiedy jest w pracy tj. od 15 do 28. Gdzie znajdę przepisy regulujące to zagadnienie. Z góry dziekuję za odpowiedź.

Pozdrawiam,
Adam
Adam
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Wt, 19 lut 2002, 20:59

Nie znam takich przepisów i nie sądzę, żeby istniały. Regulacje mogą być ewentualnie w aktach wewnątrzzakładowych (regulaminy wynagradzania, układy zbiorowe pracy), ale też za dużo nie spodziewałbym się po nich, bo rzecz dotyczy kwestii bardziej arytmetyczno-technicznej niż prawnej. Od tej ostatniej strony sprawa jest jasna: pracownica przebywająca na urlopie wychowawczym nie otrzymuje wynagrodzenia, po powrocie z urlopu do pracy nabywa prawo do wynagrodzenia za czas wykonywania pracy, czyli proporcjonalnie do okresu przepracowanego w miesiącu. Jeśli po powrocie z urlopu wychowawczego pracownicy podwyższono wynagrodzenie, należy liczyć należną pracownicy kwotę od wynagrodzenia już po podwyżce.

Marcin
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Adam » Śr, 20 lut 2002, 11:12

Dziękuje za odpowiedź. Odnośnie przepisów to znalazłem tylko te zawarte w ROZPORZĽDZENIE MINISTRA PRACY I POLITYKI SOCJALNEJ z dnia 29 maja 1996 r. Dz. U. Nr 62 z 1996, poz. 289. w § 11 mowa jest o wyliczaniu potrąceń wynikających z nieobecności w razie choroby lub macierzyństwa. Zastanawiałem się, czy wychowawczego nie można potraktować tak jak macierzyńskiego, wtedy w myśl tych przepisów należałoby potrącić 1/30 wynagrodzenia za każdy dzień urlopu. Jednak jeśli nie, to tak jak piszesz, należałoby wyliczyć wynagrodzenie za czas pracy. Mam prośbę, czy mógłbyś rzucić okiem na wskazane przepisy. Bedę wdzięczny za wszelką pomoc.

Pozdrawiam,
Adam
Adam
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 20 lut 2002, 11:24

Moim zdaniem, do sytuacji przez Ciebie opisanej zastosowanie może znaleźć raczej § 12 ust. 1 rozporządzenia.

Marcin
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość