potrącenie z wynagrodzenia

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

potrącenie z wynagrodzenia

Postprzez Ewelinka » Śr, 26 mar 2003, 07:46

Otrzymaliśmy zawiadomienie o zajęciu wynagrodzenia jednemu z pracowników. Pracownik zarabia brutto 1.000,- zł. Ponadto ma 3 dni nieusprawiedliwionej nieobecności. Czy najpierw mam odliczyć te 3 dni nieobecności, a później obliczyć ile zostanie na zajęcie wynagrodzenia, czy też odwrotnie?
Ponadto biorąc pod uwagę wynagrodzenie wolne od potrąceń (czyli minimalne krajowe 800,-) zostanie ok. 35,-zł. do odprowadzenia dla wierzyciela.
Nie wiem jak będzie prawidłowo.
Ewelinka
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 26 mar 2003, 10:06

Otrzymaliśmy zawiadomienie o zajęciu wynagrodzenia jednemu z pracowników. Pracownik zarabia brutto 1.000,- zł. Ponadto ma 3 dni nieusprawiedliwionej nieobecności. Czy najpierw mam odliczyć te 3 dni nieobecności, a później obliczyć ile zostanie na zajęcie wynagrodzenia, czy też odwrotnie?


M. zd., właściwy jest pierwszy sposób postępowania. W myśl art. 80 kp., co do zasady wynagrodzenie przysługuje za pracę wykonaną. Jeśli pracownik nie wykonywał pracy z przyczyn nieusprawiedliwionych, nie przysługuje mu wynagrodzenie, nie można więc jako podstawy potrącenia przyjmować nieistniejącego (nienależnego) wynagrodzenia.

Ponadto biorąc pod uwagę wynagrodzenie wolne od potrąceń (czyli minimalne krajowe 800,-) zostanie ok. 35,-zł. do odprowadzenia dla wierzyciela.


M. zd., kwota wolna od potrącenia to nadal 760 zł, a nie - 800 zł. § 1 ust. 1 pkt 1 rozporządzenia RM z dnia 6 grudnia 1977 r. w sprawie kwot wynagrodzenia za pracę wolnych od potrąceń z innych tytułów niż świadczenia alimentacyjne stanowi, że wolna od potrąceń jest kwota wynagrodzenia za pracę w wysokości najniższego wynagrodzenia za pracę przysługującego pracownikom zatrudnionym w pełnym wymiarze czasu pracy, ustalonego na podstawie art. 77[4] pkt 1 Kodeksu pracy, po odliczeniu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych - przy potrącaniu sum egzekwowanych na mocy tytułów wykonawczych na pokrycie należności innych niż świadczenia alimentacyjne. W tym zakresie przepis nie zmienił się i odwołuje się do najniższego, a nie - minimalnego wynagrodzenia (minimalne to istotnie 800 zł). Zastosowanie znajdzie więc - m. zd. - art. 25 ustawy z dnia 10 października 2002 r. o minimalnym wynagrodzeniu za pracę (Dz. U. Nr 200, poz. 1679), zgodnie z którym ilekroć w przepisach prawa jest mowa o „najniższym wynagrodzeniu za pracę pracowników” przez odwołanie się do odrębnych przepisów lub do Kodeksu pracy albo przez wskazanie Ministra Pracy i Polityki Socjalnej, Ministra Pracy i Polityki Społecznej lub ministra właściwego do spraw pracy jako zobowiązanego do ustalania takiego wynagrodzenia na podstawie odrębnych przepisów lub Kodeksu pracy, oznacza to kwotę 760 zł.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Ewelinka » Śr, 26 mar 2003, 11:59

Marcinie, serdeczne dzięki :-)
Ewelinka
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Ewelinka » Śr, 26 mar 2003, 12:06

No tak, nadal mam wątpliwości. W pouczeniu o zajęciu wynagrodzenia pisze: "wolna od egzekucji jest kwota odpowiadająca wysokości najniższego wynagrodzenia po odliczeniu składki na ubezpieczenie społeczne i zaliczki na podatek dochodowy..."
Co przez to rozumieć? Czy od kwoty 760,- mam obliczyć składki ZUS i zaliczkę i odjąć, i to będzie kwota wolna?
Ewelinka
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 26 mar 2003, 13:35

Czy od kwoty 760,- mam obliczyć składki ZUS i zaliczkę i odjąć, i to będzie kwota wolna?


Pewnie tak, aczkolwiek nie zastanawiałem się nigdy nad takimi szczegółami technicznymi. Mam natomiast wątpliwość, czy należy też odjąć składki ZUS - § 1 ust. 1 pkt 1 cyt. wyżej rozporządzenia RM nadal mówi tylko o odliczeniu zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości