Zobowiązania w umowie o pracę

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

Zobowiązania w umowie o pracę

Postprzez Zaczes » Śr, 28 lip 2004, 19:47

Mam pytanie.
Jestem zatrudniony w firmie, tóra zajmuje się organizacją zajęć jezykowych w przedszkolach i ja właśnie takie zajęcia prowadzę. W załączniku do umowy zawarte są następujące klauzule:

Ja, niżej podpisany, zobowiązuję się w trakcie obowiązywania umowy i w okresie dwóch lat od daty zakończenia ostatniej umowy z ................ do przestrzegania następujacych warunków:
1. nie będę organizował kursów językowych i innych w żadnej postaci w imieniu własnym i na rzecz innych podmiotów gospodarczych.
2. Nie będę prowadził własnej działalności gospodarczej polegającej na organizowaniu i prowadzeniu ww. kursów.
3. zobowiązuję sie do zachowania w poufności, jako tajemnicy handlowej przedsiębiorstwa wszelkich informacji uzyskanych w trakcie wykonywanej przeze mnie umowy.

itd.

I tu moje pytania:
1. Czy w przypadku zerwania umowy należy mi się odszkodowanie z tytułu tego, że zobowiązałem się nie prowadzić działalności k0onkurencyjnej w okresie dwóch lat po rozwiązaniu umowy?
2. czy jest możliwość, żebym jednak taką działalność mógł prowadzie, tzn. czy mógłbym wykonywać taką samąpracę w innej firmie (lub we własnej)?
3. A może dałoby się obejść jakoś te paragraf?
Zaczes
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez muchomorek » Śr, 28 lip 2004, 21:08

Zakaz konkurencj.

W razie ustanowienia zakazu konkurencji wiążącego pracownika po ustaniu zatrudnienia, zawsze ma on prawo do otrzymania odszkodowania w wysokości, która nie może być niższa niż 25 proc. wynagrodzenia otrzymanego przez pracownika przed ustaniem stosunku pracy przez okres odpowiadający okresowi obowiązywania zakazu konkurencji. Oznacza to, że jeśli strony postanowiły, że zakaz konkurencji ma trwać np. 2 lata od chwili rozwiązania stosunku pracy, to pracownikowi powinno przysługiwać odszkodowanie w wysokości co najmniej 25 proc. sumy jego wynagrodzeń z okresu 2 ostatnich lat pracy. Analogiczne rozwiązania mogłyby być zastosowane przez strony w przypadku umowy zlecenia i wówczas z pewnością zostałyby uznane za zgodne z zasadami współżycia społecznego.

więcej jak wpiszesz w wyszukiwarce - zakaz konkurencji. Artykuły dostępne bezpłatnie.
muchomorek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez zaczes » Cz, 29 lip 2004, 10:39

dzieki wielkie!

Mam jeszcze jedno pytanie, bo z tego co wynika z przytoczonego tekstu jeżeli w umowie nie było żadnej wzmnianki o odszkodowaniu, lub też zadoścuczynieniu w tytułu niewykonywania zawodu przez dwa lata, to czy można umowę uważać za niewiążącą, czyli po prostu nie stosować się do klauzuli o zakazie konkurencji?
Z góry dziękuję za odpowiedź!
zaczes
 

Postprzez Marcin » Cz, 29 lip 2004, 14:11

Wowczas przysługuje odszkodowanie w minimalnej wysokości gwarantowanej przez kp. (o ile jesteś zatrudniony na podstawie umowy o pracę).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Zaczes » Cz, 29 lip 2004, 18:47

Chciałbym nadmienić iż jestem zatrudniony na podstawie umowy o dzieło. Czy to coś zmienia?
Zaczes
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Cz, 29 lip 2004, 23:12

Może zmieniać - przepisy kp. nie mają wówczas zastosowania wprost, a jedynie mogą znaleźć zastosowanie przez analogię. Z jednej strony powstaje jednak wówczas pytanie o wolę stron, z drugiej strony, czy mimo nazwy umowa o dzieło zawarty stosunek prawny nie jest faktycznie stosunkiem pracy (por. art. 22 kp.).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości