dziwny podpunkt w umowie o pracę

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

dziwny podpunkt w umowie o pracę

Postprzez Kacha_82 » N, 31 paź 2004, 11:04

Witam wszystkich i proszę o pomoc, mam nadzieję że dobrze trafiłam. Kilka dni temu zostałam zatrudnina do pracy jako osoba studjująca na umowę zlecenie. W jednym z podpunktów jest napisane " Zlecenioodbiorca zapłaci zleceniodawcy kare umowną w wysokośći 1500 zł za jakiekolwiek niedotrzymanie warunków umowy" czy to jest zgodne z prawem??? czy to oznacz że jesli zrezygnuję on ma podstwy by zarządać odemnie tej kwoty?? i jakie ma na to szanse?? z góry dziękuję za odpowiedzi
Kacha_82
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » N, 31 paź 2004, 23:35

Co do zgodności z prawem - zajrzyj do art. 483 kc. Ponadto ustal, jako to ma być umowa - zlecenia czy o pracę (posługujesz się tymi określeniami zamiennie, a to nie to samo). I zastanów się, czy na pewno chcesz taką umowę zawierać...
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Kacha_82 » Pn, 1 lis 2004, 08:58

Dziękuje za odpowiedź, jest to umowa zlecenie którą już podpisałam ( niestety) i próbuję się dowiedzieć czy to zgodne z prawem.
Kacha_82
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pn, 1 lis 2004, 14:36

Kara umowna jest instytucją jak najbardziej znaną polskiemu prawu; wątpliwości może budzić zapis "jakiekolwiek niedotrzymanie warunków umowy" ze względu na jego bardzo szerokie ujęcie. Niemniej nie można powiedzieć, aby był on jednoznacznie sprzeczny z prawem.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pn, 1 lis 2004, 15:26

Zapis jest generalnie mało korzystny dla stron (a szczególnie dla tej strony która zgadza się zapłacić taką karę) - m.in. dlatego że jest nieprecyzyjny i ogólnikowy.

O ile mnie pamięć nie myli - stosowanie kar umownych jest ograniczone do zobowiązań niemajątkowych, a więc zwrot "jakiekolwiek niewykonanie" może okazać się w konkretnej sytuacji sprzeczny z kodeksem. Ale sam zapis w umowie nie musi stać się przez to nieważny.

Nawet jeżeli umowa jest już podpisana można ją próbować renegocjować ewentualnie wypowiedzieć lub rozwiązać (to drugie zależy oczywiście m.in. od dokładnej treści umowy)
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość