współwłasność

hipoteka, spółdzielnie mieszkaniowe, lokale komunalne, lokatorzy, właściciele, wynajem nieruchomości, zakup nieruchomości, zameldowanie, użytkowanie wieczyste, czynsz, księgi wieczyste, zasiedzenie, działki budowlane a grunty rolne.

współwłasność

Postprzez Ewelinka » Śr, 23 lip 2003, 07:33

Mąż dostał dom od rodziców. Chcelibyśmy, aby dom stał się naszą współwłasnością. Jak zrobić to najtaniej?
Ewelinka
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » N, 27 lip 2003, 16:47

Szkoda że już dostał bo
Odrębny majątek każdego z małżonków stanowią:
1) przedmioty majątkowe nabyte przed powstaniem wspólności ustawowej;
2) przedmioty majątkowe nabyte przez dziedziczenie, zapis lub darowiznę, chyba że spadkodawca lub darczyńca inaczej postanowił (...);
(art. 33 krio)
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Ewelinka » Pn, 28 lip 2003, 07:55

No właśnie, darczyńca (teściowa) postanowił obdarować tylko mojego męża, ale teraz chcemy, aby dom był naszą wspólną własnością. Od czego zacząć?
Ewelinka
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pn, 28 lip 2003, 10:19

Mąż może np. podarować Ci udział w tej nieruchomości, ale kto wie czy nie byłoby korzystniejsze po prostu umowne rozszerzenie Waszej wspólności majątkowej małżeńskiej także na ten przedniot należący dotąd do majątku odrębnego męża...


Art. 47. § 1 krio: Małżonkowie mogą przez umowę wspólność ustawową rozszerzyć, ograniczyć lub wyłączyć. Umowa powinna być zawarta w formie aktu notarialnego. Można ją zawrzeć także przed zawarciem małżeństwa.

Zwracam jednak uwagę także na przepis art. 49 § 3 krio: Spadkodawca lub darczyńca może zastrzec, że przedmioty przypadające jednemu z małżonków z tytułu dziedziczenia, zapisu lub darowizny nie wejdą do wspólności.

Trzeba więc też zajrzeć do umowy darowizny, którą otrzymał mąż, czy darczyńca nie zastrzegł tam wyraźnie, że przedmiot darowizny nie może wejść do wspólności małżeńskiej
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Ewelinka » Pn, 28 lip 2003, 14:00

No tak, nie jestem prawnikiem i popełniłam błąd. To nie była umowa darowizny lecz zniesienie współwłasności. Dom był własnością wspólną moich teściów. Teść zmarł. Spadkobiercami byli: jego żona, córka i syn. Dokonano zniesienia współwłasności w ten sposób, że całość została zapisana synowi. (Czyli mojemu mężowi.)
Ewelinka
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pn, 28 lip 2003, 17:56

No tak, nie jestem prawnikiem i popełniłam błąd. To nie była umowa darowizny lecz zniesienie współwłasności. Dom był własnością wspólną moich teściów. Teść zmarł. Spadkobiercami byli: jego żona, córka i syn. Dokonano zniesienia współwłasności w ten sposób, że całość została zapisana synowi. (Czyli mojemu mężowi.)


Czyli wygląda na to że nabył nieruchomość w drodze dziedziczenia, a jeśli tak, to wszystkie powyższe uwagi pozostają aktualne
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Ewelinka » Wt, 29 lip 2003, 10:05

Serdeczne dzięki Dredd
Ewelinka
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Budowlane i Nieruchomości

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 3 gości