współwłasność

hipoteka, spółdzielnie mieszkaniowe, lokale komunalne, lokatorzy, właściciele, wynajem nieruchomości, zakup nieruchomości, zameldowanie, użytkowanie wieczyste, czynsz, księgi wieczyste, zasiedzenie, działki budowlane a grunty rolne.

współwłasność

Postprzez ursszo » Pt, 30 wrz 2005, 13:30

Interesuje mnie czy współwłasciciel nieruchomości (5/6 udziałów) może się na niej zameldować, oraz na niej przebywac w przypadku gdy całość nieruchomości użytkuje drugi ze współwłaścicieli ( 1/6 udziałów)? Warto zaznaczyć, że nieruchomość jest niepodzielna i w chwili obecnej toczy się sprawa o zniesienie współwłasności.
Czy współwłaściciel może przekazac część swoich udziałów aktem darowizny wnuczce (bez zgody drugiego współwłaściciela)? I czy wolno mu prowadzić działalność gospodarczą na w/w nieruchomości - również nie uzyskawszy zgody drugiego ze współwłascicieli?
ursszo
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 30 wrz 2005, 14:27

Interesuje mnie czy współwłasciciel nieruchomości (5/6 udziałów) może się na niej zameldować,


Jeśli jest to nieruchomość mieszkalna, tak.

oraz na niej przebywac w przypadku gdy całość nieruchomości użytkuje drugi ze współwłaścicieli ( 1/6 udziałów)?


W zasadzie tak - kwestia dogadania się z drugim współwłaścicielem.

Czy współwłaściciel może przekazac część swoich udziałów aktem darowizny wnuczce (bez zgody drugiego współwłaściciela)?


Zgodnie z art. 198 kc, każdy ze współwłaścicieli może rozporządzać swoim udziałem bez zgody pozostałych współwłaścicieli.


I czy wolno mu prowadzić działalność gospodarczą na w/w nieruchomości - również nie uzyskawszy zgody drugiego ze współwłascicieli?


To zależy od okoliczności.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Budowlane i Nieruchomości

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość