podwyższenie działki

hipoteka, spółdzielnie mieszkaniowe, lokale komunalne, lokatorzy, właściciele, wynajem nieruchomości, zakup nieruchomości, zameldowanie, użytkowanie wieczyste, czynsz, księgi wieczyste, zasiedzenie, działki budowlane a grunty rolne.

podwyższenie działki

Postprzez Star » Wt, 30 sie 2005, 22:14

podwyższenie działki

Kupiłem działkę budowlaną na dość podmokłym terenie. Przed rozpoczęciem budowy domu zaplanowałem podwyższenie poziomu działki od 50 do 70 cm tak aby poziom mojej działki był podobny do poziomu innych działek, na których powstawały nowe domy. Razem podniesionych zostało 6 działek. Niefortunnie złożyło sie tak, że moja działka sasiaduje z działką, która nie została podniesiona przez właściciela z uwagi na istniejący na tej działce stary dom. Konstrukcja tego budynku nie pozwala na podwyższenie tej działki. W wyniku takiego działania sąsiad zażyczył sobie abym na swoim terenie wykonał odwodnienie poniżej poziomu jego działki, twierdząc, że przez moje działanie on jest zalewany. Na własną działkę nawiozłem tzw. podsyp (żwir z piachem przepuszczający dobrze wodę). Nasze działki odgrodziłem betonowym cokołem.
Proszę o informację jak mam postąpć dalej, gdyż przy naszych działkach nie ma odpowiedniego rowu, do którego możnaby odprowadzić odwodnienie.
____________
Star
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 31 sie 2005, 10:23

Ale jaki jest tu problem prawny ? Na razie widzę problemy techniczno-budowlane...
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Monika » Śr, 31 sie 2005, 10:30

to jest chyba temat dobry na forum Muratora.
Monika
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Do Marcina

Postprzez Star » Śr, 31 sie 2005, 12:35

Problemu techniczno-budowlanego już nie ma bo zakończyłem budowe domu. Problem prawny dotyczy pytania czy powinienem dokonać np. odwodnienia terenu na własny koszt.
Nie powtarzaj się z tematem "Donald Tusk", bo znam już go na pamięć z wszystkich twoich rozmów. Może wymyśl coś nowego.
Star
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Monika » Śr, 31 sie 2005, 12:41

Problem prawny dotyczy pytania czy powinienem dokonać np. odwodnienia terenu na własny koszt.

moim zdaniem tak, bo na czyj?
Nie powtarzaj się z tematem "Donald Tusk", bo znam już go na pamięć z wszystkich twoich rozmów. Może wymyśl coś nowego.


właśnie na tym polega sygnaturka.
Monika
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Esokal » Śr, 31 sie 2005, 17:37

Co chłop to chłop. vide: user profil
Esokal
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 31 sie 2005, 18:50

moim zdaniem tak, bo na czyj?


Też tak uważam. W przeciwnym razie (w razie zalania przy braku odwodnienia) można byłoby mówić o zakłócaniu korzystania z nieruchomości sąsiednich ponad przeciętną miarę (art. 144 kc).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Star » Śr, 31 sie 2005, 20:49

Zapomniałem dodać, że wszystkie kolejne działki na tej ulicy są ze spadkiem ok. 30 cm na każde 10 metrów. Moja działka ma szerokość 20 m. Wjazd do garażu mam od strony sąsiada i gdybym zachował naturalny poziom działki musiałbym parkować samochód pod ukosem. Osiedle, które powstało na naszej ulicy jest w zabudowie tzw. schodowej.
Star
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 31 sie 2005, 20:56

A ten stary dom sąsiada, o którym pisałeś wyżej, istniał już przed powstaniem osiedla ?
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Star » Śr, 31 sie 2005, 21:05

Istniał, i był pierwszym budynkiem postawionym przy ulicy.

Dziekuję za zainteresowanie sie moim problemem.
Star
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Następna strona

Powrót do Prawo Budowlane i Nieruchomości

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości