Mandat za psa. Potrzeban pomoc.

wykroczenia, naruszenia kodeksu drogowego, mandaty, kara nagany, grzywny, ograniczenia wolności,

Mandat za psa. Potrzeban pomoc.

Postprzez EMP » Cz, 7 sie 2003, 10:17

Witam wszystkich!
Wczoraj pojawili się w moim domu niebiescy panowie z mandatem do zapłacenia. Powodem miała być skarga kierowcy który twierdził że mój pies wyskoczył mu przed samochód i wgniótł zderzak. Mieszkam w domku jednorodzinnym z dużym ogrodem, mam dwa psy które po nim swobodnie biegają. Posesja jest ogrodzona siatką o wysokości ok 2m. Jeden z moich psów potrafi jednak ją przeskoczyć i pognać za samochodem. Problem polega na tym że pies ten przybłąkał się kiedyś do nas, prawdopodobnie ktoś próbował go zabić wieszjąc na lince lub porzucił w lesie przywiązując do drzewa. Z tego powodu pies nie pozwala założyć sobie obroży czy uwiązać na łańcuchu. W związku z tym policjanci zagrozili że pies zostanie zabrany do azylu co wiąże się z uśpioeniem po kilku tygodniach. Ponadto wydaje mi się podejrzana sprawa z wgnieceniem zderzaka. Myślę że po takim wypadku pies powinien mieć jakieś obrażenia a nic takiego nie miało miejsca. Niestety nie było mnie w domu i matka zapłaciła mandat bez pytania. W związku z tą historią mam kilka pytań:
1.Czy można zmusić mnie do oddania psa do azylu?
2.Czy w takim wypadku decyduje o tym sąd - czy będzie rozprawa i ew. jak się bronić.
3.Czy policja ma obowiązek udostępnić szczegóły skargi - kto,kiedy,dane tej osoby aby sprawdzić czy nie kłamie (chciałbym wypytać gościa o parę rzeczy).
4.Czy można zaskarżyć gościa o potrącenie psa - np. że jechał z za dużą prędkością po drodze osiedlowej na której jest ogreniczenie do 20 km/h. (Ciekawe właśnie jak przy takiej prędkości pies mógł mu wgnieść zderzak?)
5.Czy policja miała prawo ukarania mandatem na podstwie skargi i faktu że psy nie są uwiązane mimo że jak wspominałem działka jest ogrodzona.
6.Czy po zapłaceniu mandatu można się jakoś odwoływać, a jeśli tak to jaka jest procedura?
Pomóżcie proszę, nie chcę stracić mojego psa, jeśli macie jakieś rady jak postąpić w tej sprawie to proszę o ich podanie.
EMP
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Przemek » Cz, 7 sie 2003, 16:26

1.Czy można zmusić mnie do oddania psa do azylu?

Nie, chyba że nad psem się znęcasz (art. 7 ustawy o ochronie zwierząt).

3.Czy policja ma obowiązek udostępnić szczegóły skargi - kto,kiedy,dane tej osoby aby sprawdzić czy nie kłamie (chciałbym wypytać gościa o parę rzeczy).

Nie, stroną (z prawem przeglądania akt) byłbyś gdyby wszczęto przed sądem postępowanie o ukaranie cię. Co nie wyklucza, że jak się spytasz to ci powiedzą. Ale domyslić się można, że facet cię pozwie o odszkodowanie i stąd dowiesz się kto zacz.

4.Czy można zaskarżyć gościa o potrącenie psa - np. że jechał z za dużą prędkością po drodze osiedlowej na której jest ogreniczenie do 20 km/h. (Ciekawe właśnie jak przy takiej prędkości pies mógł mu wgnieść zderzak?)

Teoretycznie można wszystko; w praktyce nie udowodnisz, że przekroczył prędkość.

5.Czy policja miała prawo ukarania mandatem na podstwie skargi i faktu że psy nie są uwiązane mimo że jak wspominałem działka jest ogrodzona.


Jesli za wykroczenie z art. 86 k.w. (Kto nie zachowując należytej ostrożności, powoduje zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym), to IMHO miała. Skoro pies ma tendencje krajoznawcze i nie nauczył się usępować pierszeństwa pojazdom, to faktycznie może doprowadzić do wypadku. Pewnie bez inwestycji w wyższy płot się nie obejdzie. Chyba dlatego została ukarana właścicielka domu, a nie właściciel psa.

6.Czy po zapłaceniu mandatu można się jakoś odwoływać, a jeśli tak to jaka jest procedura?


Mandat kredytowy jest prawomocny z chwilą przyjęcia (art. 98 par. 3 k.p.w.) i nie ma od niego odwołania. Trzeba płacić. Jednakże, zgodnie z art. 100 k.p.w. prawomocny mandat karny podlega uchyleniu, jeżeli grzywnę nałożono za czyn niebędący wykroczeniem. Uwaga: sąd nie bada np. tego czy ukarany jest winny, ale tylko czy czyn mu przypisany to wykroczenie. Uchylenie następuje na wniosek ukaranego złożony w terminie 7 dni od daty uprawomocnienia się mandatu lub z urzędu. Uprawnionym do uchylenia mandatu jest sąd właściwy do rozpoznania sprawy, na którego obszarze działania grzywna została nałożona. W przedmiocie uchylenia mandatu karnego sąd orzeka na posiedzeniu. Przed wydaniem postanowienia sąd może zarządzić stosowne czynności w celu sprawdzenia podstaw do uchylenia mandatu karnego.
Przemek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Wykroczeń

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości