limit potrąceń z wynagrodzenia

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

limit potrąceń z wynagrodzenia

Postprzez n_i_k_a » Pn, 7 lis 2005, 01:29

1) W Kodeksie Pracy art. 87 mówi się o limicie potrąceń = 849-ub. społeczne - podatek pit. Czy dla potrzeb obliczenia tego podatku, jesli pracownik pracuje poza miejscowością zamieszkania bierzemy zwiększone kup, czy standardowo 102,25 zł - nigdzie nie ma o tym mowy, ale wiele przykładów mówi o limicie potrąceń jako o jakiejś ogólnie ustalonej kwocie netto dla potrzeb tego limitu tzn. = 622,60 zł. Mozliwe, że to tylko dla potrzeb przykładu - bo nie wydaje mi się to mozliwe - chyba, że nie znam jakiegoś przepisu, który to okresla. Spotkalam się też z opinią, że należy potrącać do limitu również ub. zdrowotne:
http://www.egospodarka.pl/8371,Ile-mozn ... ,34,3.html
ale to już chyba zupełna przesada - prawo należy stosować wprost, a nie dorabiać ideologii i stosować zgodnej z wlasnym zapatrywaniem... Jak w każdym razie się praktykuje?2) Jeśli przez kilka miesięcy nie były dokonywane potrącenia na podstawie tytułu wykonawczego z powodu przeoczenia - co zrobić powinien pracodawca? Musi chyba uzupełnić zaległośc wpłacajac kwotę odpowiadającą tej zaległości, która zostałaby wpłacona gdzbz potrcenia bzz dokonzwane terminowo. Czy to juz jest jego dług i jego strata? Cyz moe to jakođ potrci pracownikowi y opnieniem_ Jesli pensja jest tak mała, że ustalone potrącenia są niewielkie - i istnieje szansa, że nie odbierze tej niedopłaty nigdy? To co wówczas...

- Może ktoś wie...
n_i_k_a
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 4 gości