Kompensata-godzin pracy.

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

Kompensata-godzin pracy.

Postprzez Stanislaw » Wt, 6 lip 2004, 20:52

Biegły sądowy ustalając wynagrodzenie za godziny nadliczbowe ustalił mój nominalny a następnie rzeczywisty czas pracy w miesięcznych okresach rozliczeniowych, ustalił średniotygodniowy nominalny i faktyczny czas pracy a następnie dokonał "kompensaty ilościowej" niektórych godzin bez ustalenia wartości kompensowanych godzin.

Między innymi skopmensował:
(-8 godzin nieprzepracowanych w sobotę pracującą) z
(+8 godzinami przepracowanymi w wolną sobotę).
Sprawa dotyczy wynagrodzenia 1998 r. kiedy obowiązywał norma 8 godzin dziennie i 42 godz. śr. tygodniowo, przy uwzględnieniu 39 dodatkowych dni wolnych od pracy.

Pytanie brzmi:
-czy taka kompensata ilościowa jest dopuszczalna,
-czy, wobec tak dokonanej kompensaty, należy uznać, że mam zobowiązanie wobec byłego pracodawcy, jeśli tak to w jakiej wysokości za te -8 godzin,
-czy należy uznać, że jesteśmy nawzajem dłużnikami ?


Z góry dziękuję za odpowiedź i poświęcony czas.
Pozdrawiam.
Stanislaw
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Śr, 7 lip 2004, 09:47

Nie znam szczegółów, ale jeśli za przepracowaną sobotę (która miała być dniem dodatkowo wolnym od pracy) dostałeś inną sobotę wolną (która miała być dla Ciebie dniem roboczym), nie widzę raczej nieprawidłowości. Sprawy te w 1998 r. regulował art. 129 [3] kp. w brzmieniu:

§ 1. W razie niewykorzystana przez pracownika dodatkowego dnia wolnego od pracy, o którym mowa w art. 129[1] § 1 i w art. 129[2], nie przysługuje w zamian inny dzień wolny od pracy ani dodatkowe wynagrodzenie.

§ 2. Pracownikowi, który na polecenie pracodawcy wykonywał pracę w dniu dla niego dodatkowo wolnym od pracy, o którym mowa w art. 129[1] § 1 i w art. 129[2], przysługuje w zamian dzień wolny w innym terminie. Dni wolne z tego tytułu, na wniosek pracownika lub za jego zgodą, mogą być udzielone także po upływie okresu rozliczeniowego, najpóźniej do końca następnego okresu rozliczeniowego.

§ 3. W razie niewykorzystana dnia wolnego od pracy, należnego zgodnie z § 2, pracownikowi przysługuje dzień wolny w innym wyznaczonym w tym celu terminie, a w przypadku nieudzielenia dnia wolnego - wynagrodzenie z dodatkiem określonym w art. 134, przewidzianym za pracę w święto.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 2 gości