PiP czy Sąd pracy ?

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

PiP czy Sąd pracy ?

Postprzez santana » Pn, 14 paź 2002, 11:09

Witam

Moj poprzedni pracodawca zalega mi czesc moich wynagrodzen zgodnie z umowa o prace. Wiem ze odzyskanie ich bedzie trudne.
Czy kierowac sprawe do PiP-u czy Sadu pracy ?
Jak takie rzeczy sie zalatwia w przypadku jednej jak i drugiej instytucji? Ktora droga działania jest prostsza i skuteczniejsza ?
Z gory dzieki za rady i wskazowki
Pozdrowienia
santana
 

Postprzez Marcin » Pn, 14 paź 2002, 14:04

Teoretycznie jedna droga nie wyklucza drugiej. Mozesz wnieść pozew do sądu pracy (jako pracownik nie ponosisz opłat), a jednocześnie poprosić o pomoc PIP. Jeśli interwencja PIP okaże się skuteczna, wycofasz pozew z sądu i tyle.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » Pn, 14 paź 2002, 16:02

Proponuję złożyć pozew, a działania w PiP potraktować jako dodatkowe wsparcie. Jeśli bowiem pracodawca będzie szedł w zaparte to i tak w końcu konieczna stanie się droga sądowa. A terminy w Sądach Pracy są zwykle dość odległe, więc szkoda czasu (niech już sprawa czeka na swój termin).
Tym bardziej że jak słusznie zauważa Marcin pozew będzie można zawsze cofnąć a w momencie jego złożenia nie ponosisz żadnych kosztów.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez santana » Pt, 18 paź 2002, 11:20

Proponuję złożyć pozew, a działania w PiP potraktować jako dodatkowe wsparcie. Jeśli bowiem pracodawca będzie szedł w zaparte to i tak w końcu konieczna stanie się droga sądowa. A terminy w Sądach Pracy są zwykle dość odległe, więc szkoda czasu (niech już sprawa czeka na swój termin).
Tym bardziej że jak słusznie zauważa Marcin pozew będzie można zawsze cofnąć a w momencie jego złożenia nie ponosisz żadnych kosztów.


W takim razie która instytucja PiP czy Sąd pracy jest gorsza dla pracodawcy ? Chodzi mi o to kto może zrobić pracodawcy większą szkode w firmie?
santana
 

Postprzez Marcin » Pt, 18 paź 2002, 11:26

W takim razie która instytucja PiP czy Sąd pracy jest gorsza dla pracodawcy ? Chodzi mi o to kto może zrobić pracodawcy większą szkode w firmie?


Dlaczego gorsza ? Przecież chyba chcesz uzyskać pieniądze, a nie zrobić na złość pracodawcy ?? W tym drugim nie zamierzam Ci pomagać ;).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez santana » Pt, 18 paź 2002, 16:32

W takim razie która instytucja PiP czy Sąd pracy jest gorsza dla pracodawcy ? Chodzi mi o to kto może zrobić pracodawcy większą szkode w firmie?


Dlaczego gorsza ? Przecież chyba chcesz uzyskać pieniądze, a nie zrobić na złość pracodawcy ?? W tym drugim nie zamierzam Ci pomagać ;).


nie chodzi mi o zrobienie pracodawcy na złość tylko żeby wiedział że skoro kieruje sprawe do Pip-u lub Sądu pracy wiedział że jest to poważna dla niego sprawa i że ze mną nie ma żartów :-)
Więc co będzie w tym wypadku skuteczniejsze ?
santana
 

Postprzez Dredd » Pt, 18 paź 2002, 18:17

nie chodzi mi o zrobienie pracodawcy na złość tylko żeby wiedział że skoro kieruje sprawe do Pip-u lub Sądu pracy wiedział że jest to poważna dla niego sprawa i że ze mną nie ma żartów :-)
Więc co będzie w tym wypadku skuteczniejsze ?


Podtrzymuję w pełni swoją wcześniejszą wypowiedź.
W razie uporu pracodawcy świadczenie możesz uzyskać tylko na drodze sądowej. Jeśłi facet będzie w zaparte - PiP Ci specjalnie nie pomoże.
NAdal proponuję rozważyć działanie na oba fronty :)
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 18 paź 2002, 20:17

NAdal proponuję rozważyć działanie na oba fronty


Dokładnie - jedno nie wyklucza drugiego. Być może suma działań PIP i sądu pracy przemówią do pracodawcy bardziej niż uczyniłaby to każda z tych instytucji pojedynczo :).
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 0 gości

cron