Sąd Pracy] słaba jakość wyk. pracy oraz niewyw. z obowiązków

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

Sąd Pracy] słaba jakość wyk. pracy oraz niewyw. z obowiązków

Postprzez blobox » Pt, 28 maja 2004, 06:47

Mój znajomy dostał wypowiedzenie z pracy (po 20 latach pracy) z powodu niskiej jakości wykonywania pracy i nie wywiązywania się ze swoich obowiązków (tak pisze na wypowiedzeniu). Pracował w zawodzie jako spawacz.
Przez wszystkie lata pracy nie dostał nagany, upomnienia itp. Teraz też uzasadnienie przez pracodawcę jest niczym nie poparte. Chyba, że jakimiś wewnętrznymi raportami, o których on nie wie. W jakimś razie niczego oficjalnie nie otrzymał.
Skierował więc sprawę do Sądu Pracy o odszkodowanie w przypadku, gdy zakład w którym pracuje (a ledwo przędzie ten zakład) będzie zwalniał pracowników grupowo. Zwalniani pracownicy otrzymają więc odprawy czy inne tego typu rzeczy i on na tym straci. Nie chce by zostało anulowane wypowiedzenie (bo nie chce wracać do pracy – kto by chciał, musiał by się kierownik zmienić), tylko chodzi mu o to odszkodowanie w przypadku zwolnień grupowych, które jego już nie obejmą.
Otrzymał już dokumenty z sądu, gdzie przysłano mu info o terminie rozprawy oraz o dokumentach, które przesłał zakład pracy do sądu.
W tych dokumentach, które przesłał zakład pracy do sądu znalazło się:
- pismo radcy prawnego zakładu (gdzie radca zwraca się do sądu o zasądzeniu wyroku na korzyść zakładu, ponieważ to zwolnienie było uzasadnione itd. oraz o zasądzeniu kosztów sądowych na rzecz pracownika (chociaż ja myślę, że sprawy w Sądzie Pracy są gratis ze strony pracownika, ale może się mylę, ale co wtedy myśleć o takim radcy prawnym)
- pismo kierownika do prezesa z prośbą o rozwiązanie z pracownikiem umowy o pracę z uzasadnieniem jak pisałem na początku ...o tej jakości pracy itd.,
- oraz o poinformowaniu przez Zarząd organizacji związkowej o rozwiązaniu umowy o pracę z pracownikiem

Jakiego wyroku może się spodziewać mój znajomy. Czy ewentualne uwagi dotyczące wykonywania przez niego pracy zapisane gdzieś nie widomo gdzie o których on nie wie mogą stanowić jakiś dowód w sprawie. I co o tej sprawie myśleć w ogóle ?
blobox
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 28 maja 2004, 16:19

Niska jakość wykonywania pracy i niewywiązywanie się ze swoich obowiązków to bardzo ogólne określenie przyczyn wypowiedzenia. W niektórych orzeczeniach Sąd Najwyższy uważa, że takie określenie nie jest wystarczające, a więc, że w ogóle nie jest spełniony wymóg wskazania przyczyny z art. 30 § 4 kp., bo taka przyczyna musi być dostatecznie konkretna i zrozumiała dla pracownika. Są też orzeczenia, podchodzące do problemu liberalniej, z których wynika, że ogólne wskazanie przyczyny wypowiedzenia stosunku pracy nie jest naruszeniem prawa, jeśli pracownikowi znane są konkretne okoliczności faktyczne uzasadniające wypowiedzenie (np. wcześniej zwracano mu uwagę na uchybienia w pracy). Jeśli jednak pracownik tych okoliczności nie zna, jeśli nie zapoznano go z nimi przed wypowiedzeniem, tak ogólne ujęcie przyczyn wypowiedzenia jest naruszeniem art. 30 § 4 kp. i stanowi podstawę do zasądzenia na rzecz pracownika odszkodowania (jeśli nie dochodzi uznania wypowiedzenia za bezskuteczne czy przywrócenia do pracy). Odrębną sprawą jest natomiast ustalenie, czy pracownik został faktycznie zwolniony z przyczyn go niedotyczących, a podano inne (pozorne) przyczyny, w celu obejścia obowiązku wypłaty odprawy na podstawie przepisów ustawy z dnia 13 marca 2003 r. o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (Dz. U. Nr 90, poz. 844, ze zm.). Jeśli tak jest w istocie w danej sprawie, niezależnie od odszkodowania z tytułu wadliwego wypowiedzenia umowy o pracę, sad pracy powinien też zasądzić na rzecz pracownika odprawę.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 7 gości