Sąd Pracy

umowy o pracę, obowiązki pracownika i pracodawcy, czas pracy, urlop płatny i bezpłatny, urlop macierzyński i wychowawczy, związki zawodowe, zwolnienia grupowe, BHP, wynagrodzenia za pracę, zatrudnianie młodocianych.

Sąd Pracy

Postprzez antoni » Pt, 12 kwi 2002, 13:25

W nawiązaniu do wątku Zostałem kuratorem mam kilka pytań - bardzo proszę o opinie.
Pozew dotyczy wydania świadectwa pracy i wypłaty zaległych wynagrodzeń.
Do wynagrodzeń dodane zostało "świadczenie urlopowe za rok 2001". Co to jest "świadczenie urlopowe" i czy należy się ono powódce w sytuacji, gdy nie złożyła ona pracodawcy wniosku o jego wypłatę ?
antoni
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 12 kwi 2002, 13:51

Co to jest "świadczenie urlopowe"


Œwiadczenie urlopowe jest uregulowane w ustawie z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych.
(tekst jednolity: Dz. U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335, ze zm.).

Pracodawcy, którzy nie utworzyli zfśs, wypłacają pracownikom świadczenie urlopowe. Œwiadczenie to wypłaca pracodawca raz w roku każdemu pracownikowi korzystającemu w danym roku kalendarzowym z urlopu wypoczynkowego w wymiarze co najmniej 14 kolejnych dni kalendarzowych. Wypłata świadczenia urlopowego następuje nie później niż w ostatnim dniu poprzedzającym rozpoczęcie urlopu wypoczynkowego. Œwiadczenie urlopowe nie podlega składce na ubezpieczenie społeczne pracowników.
Szczegóły art. 3 ust. 3-7 ustawy.

czy należy się ono powódce w sytuacji, gdy nie złożyła ona pracodawcy wniosku o jego wypłatę


Ustawa tego nie reguluje wprost. Ponieważ jednak art. 3 ust. 4 stwierdza m.in., że pracodawcy (...) którzy nie utworzyli Funduszu, wypłacają pracownikom świadczenie urlopowe... , nalezy - moim zdaniem - przyjąć, że obowiązek ten nie jest uzależniony od wniosku pracownika.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez antoni » Pt, 12 kwi 2002, 14:29

Dziękuję :)
Zatem mogę uznać powództwo w całości :)
Jest jeszcze pytanie odnośnie świadectwa pracy. Jeżeli kurator nie jest uprawniony do wystawienia świadectwa pracy, to co napisać w odpowiedzi na pozew ?
antoni
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Marcin » Pt, 12 kwi 2002, 15:06

Jeżeli kurator nie jest uprawniony do wystawienia świadectwa pracy, to co napisać w odpowiedzi na pozew ?


Zapytaj w sądzie, który Cię wyznaczył jako kuratora. Ja chyba nie kwestionowałbym słuszności samego żądania, natomiast napisałbym, że nie ma organu uprawnionego do podpisania świadectwa pracy.
Marcin
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Pracy

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość

cron