Czy szpital może odmówić wydania protokołu SEKCJI ZWłOK

dział poświęcony stosunkom cywilnoprawnym pomiędzy osobami fizycznymi i osobami prawnymi

Czy szpital może odmówić wydania protokołu SEKCJI ZWłOK

Postprzez cypisek25 » So, 28 sty 2006, 14:10

Czy szpital może odmówić wydania protokołu SEKCJI ZWłOK żonie zmarłego lub towarzystwu ubezpieczeniowemu z którym była podpisana polisa ubezpieczeniowa (dokument ten jest potrzebny do wypłaty odszkodowania z polisy na życie). Jeśli tak to jakie oficjalne drogi uzyskania tego dokumentu pozostają. Jakie jest standardowa zachowanie szpitali w takich sytuacjach (czy robią z tego na ogół problem )
Żona była osobą upoważnioną na polisie do odbioru wypłaty odszkodowania a Towarzystwo Ubezpieczeniowe zostało przez ubezpieczonego upoważnione do zapoznania się z dokumentacją medyczną. szpital nie chce wydać dokumentów (odpisów) ani żonie ani PZU. Własnie skończyłem pisać 4 strony pisma do szpitala powołując się na wszelkie ustawy ale
... nie wiem jak to będzie.
cypisek25
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » N, 29 sty 2006, 00:31

Czy szpital może odmówić wydania protokołu SEKCJI ZWłOK żonie zmarłego lub towarzystwu ubezpieczeniowemu z którym była podpisana polisa ubezpieczeniowa (dokument ten jest potrzebny do wypłaty odszkodowania z polisy na życie).


Oto fragment ustawy z 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej:

"Art. 18. 1. Zakład opieki zdrowotnej jest obowiązany prowadzić dokumentację medyczną osób korzystających ze świadczeń zdrowotnych zakładu.
2. Zakład opieki zdrowotnej zapewnia ochronę danych zawartych w dokumentacji, o której mowa w ust. 1.
3. Zakład udostępnia dokumentację, o której mowa w ust. 1:
1) pacjentowi lub jego przedstawicielowi ustawowemu bądź osobie upoważnionej przez pacjenta,
2) zakładom opieki zdrowotnej, jednostkom organizacyjnym tych zakładów i osobom wykonującym zawód medyczny poza zakładami opieki zdrowotnej,jeżeli dokumentacja ta jest niezbędna do zapewnienia ciągłości świadczeńzdrowotnych,
3) właściwym do spraw zdrowia organom państwowym oraz organom samorządu lekarskiego w zakresie niezbędnym do wykonywania kontroli i nadzoru,
4) Ministrowi Zdrowia i Opieki Społecznej, sądom i prokuratorom oraz sądom i rzecznikom odpowiedzialności zawodowej, w związku z prowadzonym postępowaniem,
5) uprawnionym na mocy odrębnych ustaw organom i instytucjom, jeżeli badanie zostało przeprowadzone na ich wniosek,
6) organom rentowym oraz zespołom do spraw orzekania o stopniu niepełnosprawności, w związku z prowadzonym przez nie postępowaniem,
7) rejestrom usług medycznych, w zakresie niezbędnym do prowadzenia rejestrów,
8) zakładom ubezpieczeń na zasadach określonych w przepisach o działalności ubezpieczeniowej.
4. Dokumentacja medyczna może być udostępniona także szkole wyższej lub jednostce badawczo-rozwojowej do wykorzystania dla celów naukowych, bez ujawniania nazwiska i innych danych umożliwiających identyfikację osoby, której dokumentacja dotyczy.(...)"


- Czy ktoś był upoważniony przez pacjenta do dostępu do dokumentacji?
- Jak szpital uzasadnia odmowę dostępu?
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » N, 29 sty 2006, 01:09

Przeprowadzenie sekcji zwłok zostało przypuszczalnie zlecone przez prokuratora, zatem protokół z niej nie jest dokumentacją medyczną o jakiej mowa w art. 18 ust. 1 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, dlatego też odmowa udostępnienia zakładowi ubezpieczeń jest, moim zdaniem, słuszna.
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » N, 29 sty 2006, 01:15

Gdyby rzeczywiście toczyło się postępowanie karne (co na razie jest spekulacją Darka - być może trafną) to dostęp do dokumentu (a przynajmniej wgląd) będzie można uzyskać na zasadach przewidzianych w procesie karnym.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Darek » N, 29 sty 2006, 01:17

W przypadku zgonu pacjenta szpitale nie wykonują sekcji zwłok z własnej inicjatywy- stąd moje przypuszczenie ;)
Darek
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » N, 29 sty 2006, 01:24

W przypadku zgonu pacjenta szpitale nie wykonują sekcji zwłok z własnej inicjatywy


Różnie z tym bywa.
Znam co najmniej jeden wypadek gdy sekcję przeprowadzono z inicjatywy ordynatora OIOMu, choć potem rzeczywiście toczyło się postępowanie karne (i nie ordynator OIOMu był kandydatem na podejrzanego).
Czasem może się pewnie zdarzyć że szpital woli zrobić sekcję przed prokuratorem ;)
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

szczegóły sprawy: Czy szpital może odmówić wydania protokołu SEKCJI ZWłOK

Postprzez cypisek25 » N, 29 sty 2006, 13:34

dziekuję za odpowiedzi...już wyjaśniam całą sprawę, która jest dosyć banalna.
nasz tato trafił nagle do szpitala, w którym zmarł (przyjęto go jako przytomnego-wszystko potoczyło się bardzo szybko) w przeciągu 12 godzin od przyjęcia go do szpitala. Lekarz przypuszczał, że przyczyna zgonu może byc pęknięcie tętniaka w móżgu i zasugerował sekcję zwłok (tato nigdy się nie leczył i nie cierpiał na tego typu "dolegliwości")
Sekcja zwłok potwierdziła przypuszcenia lekarza (zostało to w karcie statystycznej jakoś fachowo okreslone). Mamie wydano akt zgonu z karta statystyczną choroby i wszystko potoczyło się standardowo (USC, pogrzeb ...)
No i teraz wystapiła kwestia polisy na życie.
Zostało wypłacone nowmalne odszkodowanie przez PZU , ale tato opłacał jeszcze dodatkowe ubezpieczenie na wypadek śmierci na skutek zawału, wylewu i takich tam innych. I tu pojawił się problem ... Pzu stwierdziło, że karta statystyczna załączona do aktu zgonu nie precyzuje dokładnie co było przyczyną śmierci. zarządali od mamy protokołu z sekcji zwłok.Szpital nie chce wydać tego dokumentu ani mamie ani PZU Życie. Szpital argumentuje to , że mama nie posiadała pisemnego upowaznienia przez zmarłego, natomiast w pismie do PZU szpital napisał: "(...) odpisy żądanych w piśmie dokumentów mogę wydać jedynie spadkobiercom zmarłego wskazanym stosownym orzeczeniem sądowym(...)Art.. 18 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej nie wymienia jakichkolwiek firm ubezpieczeniowych zajmujących się ubezpieczeniami na życie w gronie uprawnionych do żądania im przekazania dokumentacji lekarskiej pacjenta"
zaznaczam, że tato w polisie podpisał upowaznienie dotyczące potrzebnych informacji: "Oświadczam, że w przypadku wystąpienia zdarzeń co do których zachodzi konieczność ustalenia odpowiedzialności PZU Życie S.A. z tytułu umowy ubezpieczenia upoważniam kierownictwo placówek służby zdrowia oraz lekarzy do udzielenia wszelkich informacji
o moim stanie zdrowia"
Tak naprawdę nie wiemy co dalej robić. Czy mieć "pretensje" do szpitala czy do PZU Życie, które wymaga takich dokumentów.
Napisałam pismo do szpiatla, w którym podpieram się wszstkimi mozliwymi aktami prawnymi. Czekam na odpowiedz.
Ale jeśli szpital odmówi to co dalej ... jak załatwia się tego typu sprawy w sądzie. Czy to jest normalna sprawa czy tylko formalność urzędowa. Prosze o pomoc.
cypisek25
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00

Postprzez Dredd » N, 29 sty 2006, 17:21

zarządali od mamy protokołu z sekcji zwłok.


Moim zdaniem błędnie.
Zgodnie z ustawą o działalności ubezpieczeniowej PZU może sam się zwrócić do szpitala o ten dokument (patrz przepisy przytoczone niżej).

Szpital nie chce wydać tego dokumentu ani mamie(...)

Szpital argumentuje to , że mama nie posiadała pisemnego upowaznienia przez zmarłego


Jeśli mama nie posiada upoważnienia to ma to oparcie w ustawie o ZOZach.

ani PZU Życie. (...)


A czy PZU o to wystapiło? Jeżeli tak i jezeli uczyniło to zgodnie z ustawą o działalności ubezpieczeniowej (poprzez lekarza) to szpital jest moim zdaniem w błędzie.

natomiast w pismie do PZU szpital napisał: "(...) Art.. 18 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej nie wymienia jakichkolwiek firm ubezpieczeniowych zajmujących się ubezpieczeniami na życie w gronie uprawnionych do żądania im przekazania dokumentacji lekarskiej pacjenta"


Nie zgadzam się z tym. W art. 18 ustawy o zoz mówi się o zakładach ubezpieczeń (a PZU Życie to zapewne też zakład ubezpieczeń, bo jak sądzę uzyskał zezwolenie na wykonywanie działalności ubezpieczeniowej na
terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i w związku z tym spełnia definicję zakładu ubezpiedczeń zawartą w ustawie o działalności ubezpieczeniowej).
Ustawa o ZOZ wyraźnie przecież odsyła do uregulowań ustawy o działalności ubezpieczeniowej (patrz przepisy przywołane wyżej - we wcześniejszym wpisie).

zaznaczam, że tato w polisie podpisał upowaznienie dotyczące potrzebnych informacji


Prawidłowo. Wymaga tego ustawa o działalności ubezpieczeniowej.

Czy mieć "pretensje" do szpitala czy do PZU Życie, które wymaga takich dokumentów.


Jeśli o dokumenty do szpitala zwróciło się PZU poprzez swojego lekarza, to pretensję kierowałbym w świetle tego co napisłeś do szpitala.

Jeśli PZU zamiast wystapić samodzielnie spycha to na żonę zmarłego - pretensję bym miał do PZU.

BTW: Być moze PZU nie chce samo wystąpić, bo PZU występując do szpitala ponosi koszty (udostępnienie dokumentów przez szpital następuje wówczas odpłatnie). Niewykluczone, że PZU próbuje to załatwić rękami innych, aby nie ponosić kosztów.

Fragment ustawy o działalności ubezpieczeniowej do której odsyła ustawa o ZOZ:

"Art. 22. 1. Zakład ubezpieczeń może uzyskać odpłatnie od podmiotów, o których mowa w art. 4 ustawy z dnia 30 sierpnia 1991 r. o zakładach opieki zdrowotnej (Dz.U. Nr 91,poz. 408 z późn. zm.), które udzielały świadczeń zdrowotnych ubezpieczonemu lub osobie na rzecz której ma zostać zawarta umowa ubezpieczenia, informacji o okolicznościach związanych z oceną ryzyka ubezpieczeniowego i weryfikacją podanych przez tę osobę danych o jej stanie zdrowia, ustaleniem prawa tej osoby do świadczenia z zawartej umowy ubezpieczenia i wysokością tego świadczenia, a także informacji o przyczynie śmierci ubezpieczonego, z wyłączeniem wyników badań genetycznych.
2. Z żądaniem przekazania informacji, o których mowa w ust. 1, występuje lekarz upoważniony przez zakład ubezpieczeń.
3. Wystąpienie zakładu ubezpieczeń o informację, o której mowa w ust. 1, wymaga pisemnej zgody ubezpieczonego lub osoby na rzecz której ma zostać zawarta umowa ubezpieczenia albo jej przedstawiciela ustawowego.
4. Podmioty, o których mowa w art. 4 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, są obowiązane przekazać posiadane informacje, o stanie zdrowia ubezpieczonego lub
osoby na rzecz której ma zostać zawarta umowa ubezpieczenia, zakładowi ubezpieczeń, który o te informacje występuje, w terminie nie dłuższym niż 14 dni od daty
otrzymania wystąpienia zakładu ubezpieczeń o przekazanie informacji.
(...)
6. Minister właściwy do spraw zdrowia, w porozumieniu z ministrem właściwym do
spraw instytucji finansowych, określi, w drodze rozporządzenia, szczegółowy zakres i tryb udzielania zakładom ubezpieczeń przez podmioty, o których mowa w art. 4 ustawy o zakładach opieki zdrowotnej, informacji o stanie zdrowia ubezpieczonych lub osób na rzecz których ma zostać zawarta umowa ubezpieczenia, a także sposób ustalania wysokości opłat za udzielenie tych informacji,
uwzględniając, niezbędny dla oceny ryzyka ubezpieczeniowego, zakres tych informacji oraz zastosowanie odpowiedniej stawki składki dla określenia odpowiedzialności
zakładu ubezpieczeń."

Dla jasności jeszcze art. 4 ustawy o ZOZ (czyli krąg podmiotów które mają obowiązek udzielić informacji ubezpieczycielowi)

"Art. 4. Œwiadczenia zdrowotne mogą być udzielane przez zakłady opieki zdrowotnej oraz przez osoby fizyczne wykonujące zawód medyczny lub przez grupową praktykę lekarską, grupową praktykę pielęgniarek, położnych na zasadach określonych w odrębnych przepisach, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 2."

Ale jeśli szpital odmówi to co dalej ...


Jeżeli PZU nie wystąpiło o dokumentację za pośrednictwem upoważnionego przez siebie lekarza (czyli nie dopełniło należytej staranności w spełnianiu świadczenia) - napisałbym pismo do PZU z informacją że począwszy od 31 dnia licząc od zawiadomienia o wypadku - domagam się odsetek za opóźnienie, a jeśłi wypłata nie nastapi np. w terminie 14 dni od doręczenia tego pisma - napiszę ponadto skargę do nadzoru ubezpieczeniowego.

Jeżeli PZU wystąpiło o dokumenty prawidłowo (poprzez lekarza) np. zwróciłbym się do ZOZ informując że ich odmowa jest sprzeczna z prawem i, że przez ich odmowę ponoszę szkodę w postaci opóźniającej się wypłaty świadczenia od ubezpieczyciela. Uprzedziłbym, że jesli ZOZ nie wyda niezwłocznie dokumentów - będę dochodził od nich odszkodowania wywołanego zwłoką w wypłacie świadczenia od ubezpieczyciela oraz wystapię ze skargą do organu założycielskiego właściwego dla tego ZOZu.

Tyle na gorąco.
Dredd
 
Posty: 0
Dołączył(a): Cz, 1 sty 1970, 02:00


Powrót do Prawo Cywilne

 


  • Podobne tematy
    Odpowiedzi
    Wyświetlone
    Ostatni post

Kto przegląda forum

Użytkownicy przeglądający ten dział: Brak zidentyfikowanych użytkowników i 1 gość